Ludzie i style

Który język jest najpotężniejszy na świecie? Nie angielski

Pod względem liczby użytkowników język Szekspira plasuje się dopiero na trzeciej pozycji. Choć wydawałoby się, że jest najpopularniejszy na świecie.

Językiem angielskim nie posługuje się może największa liczba osób na świecie, ale jest jednym z języków najbardziej wpływowych – to nim posługują się dyplomaci, większość artykułów w Wikipedii również w pierwszej kolejności powstaje po angielsku. Angielski przeważa też na Twitterze. Zwycięża także w kategorii „język, którego najczęściej się uczymy”. Wykresy wpływowości poszczególnych języków (także polskiego!) znajdziecie tutaj.

Jeśli zatem nie angielski jest najpowszechniejszy, to który z języków zasłużył na to miano? Okazuje się, że chiński (który uchodzi przy okazji za jeden z najtrudniejszych). Co nie zaskakuje, biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców Chin, ale i sympatyków tych regionów.

Ludzie na świecie posługują się w sumie 7102 językami (a przynajmniej tyle do tej pory rozpoznano i opisano). Tylko 23 z nich uznaje się za języki ojczyste, którymi posługuje się przeszło 4 mld ludzi.

Poniższa mapa obrazuje umowną „wielkość” poszczególnych języków (stopień ich rozpowszechnienia) – czarnymi kreskami zaznaczono języki ojczyste (z uwzględnieniem różnych dialektów). A w ich obrębie znajdują się języki, które z nich wyewoluowały. Doszukacie się języka polskiego?

.mat. pr..

(powiększ mapę)

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Radosław Sikorski dla „Polityki”: Świat nie idzie w dobrą stronę. Ale Putin tej wojny nie wygrywa

PiS wyobraża sobie, że przez solidarność ideologiczną z USA Polska może być takim Izraelem nad Wisłą. Że cała Europa będzie uwikłana w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi, a Polska jako jedyna traktowana wyjątkowo przez Waszyngton. To jest ryzykowne założenie – mówi w rozmowie z „Polityką” szef polskiego MSZ Radosław Sikorski.

Marek Ostrowski, Łukasz Wójcik
18.04.2025
Reklama