Ludzie i style

Co o Europie mówią autouzupełnienia w Google?

Frazy podpowiadane przez Google dają spore wyobrażenie o tym, co się myśli na świecie o poszczególnych krajach (w tym przypadku europejskich) oraz o ich mieszkańcach.

Każde państwo z czegoś słynie i budzi jakieś skojarzenia. Czasem źródłem tych skojarzeń są stereotypy, uprzedzenia, a w konsekwencji uproszczenia. Niekiedy mocno wspomagane przez Google. Przeglądarka jest, owszem, źródłem wiedzy o świecie. Okazuje się wręcz, że niesłychanie dużo można się dowiedzieć już na podstawie podpowiedzi, które nam podsuwa, gdy wstukujemy jakieś hasła na klawiaturze. Podpowiedzi nie biorą się rzecz jasna znikąd – Google bierze pod uwagę częstotliwość wpisywania słów i zdań przez ogół swoich użytkowników.

Jaki obraz świata się z tego wyłania? Autor poniższej mapy wstukał na klawiaturze pytanie „Dlaczego” – i dopisał każdy europejski kraj. Niżej efekty jego poszukiwań, czasem całkiem zabawne, czasem dające do myślenia.

Niektóre pytania są zasadne i nieoderwane od rzeczywistości – na Islandii faktycznie jest mało drzew, w Czechach faktycznie nie obowiązuje euro, w Szwajcarii faktycznie mówi się po francusku, a na Cyprze faktycznie obowiązuje ruch lewostronny. Inne pytania biorą się za to wprost ze stereotypów. Albo odnoszą do sytuacji politycznej (por. Rosja). Polecamy postudiować – sporo w tym ciekawych spostrzeżeń wobec Europy i Europejczyków:

WikipediaPodpowiedzi Google, Europa

(powiększ mapę)

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Marzec 2020: Pięć najciekawszych książek dla dzieci

Jak co miesiąc proponujemy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. A teraz może szczególnie potrzebne.

Sebastian Frąckiewicz
29.03.2020
Reklama