Co zrobić z żywą i już niepotrzebną choinką? 5 pomysłów
Święta za nami i żywe choinki jak co roku lądują na śmietnikach. A nie muszą. Tylko co z nimi zrobić?
Absolutnie nie wolno palić choinek w kominkach czy domowych piecach.
Catherine Zaidova/Unsplash

Absolutnie nie wolno palić choinek w kominkach czy domowych piecach.

1. Daj choince „drugie życie” w ziemi

Jeśli kupiliście ją w doniczce, z korzeniami, nie stała zbyt długo w ogrzewanym pomieszczeniu (najwyżej dziesięć dni) i była podlewana, to można ją zasadzić w ogródku czy na osiedlowym terenie zielonym. Jeśli korzenie naszej choinki doniczkowej nie zostały zniszczone, to jest duża szansa, że się przyjmie. Jeśli nie ma na to szans, można oddać drzewka na publiczną zbiórkę do lasów miejskich. W stolicy taka możliwość nadarzy się 13 stycznia. Drzewka zbierają leśnicy w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy ul. Rydzowej 1, w starej leśniczówce przy ul. Papirusów 1/3 oraz w Lesie Kabackim. Ci, którzy z choinką zechcą rozstać się później, będą mieli okazję oddać ją np. 20 stycznia w siedzibie leśników przy ul. Korkowej 170A w Wawrze w godzinach 10–14.

Nie radzimy sadzić choinek w lasach na własną rękę, bo każde nadleśnictwo ma swoje zasady (w obawie przed roznoszeniem przez drzewka chorób czasem się tego zakazuje). Trzeba pytać w miejscowych nadleśnictwach. Na przykład we Wrocławiu na profilu facebookowym Zielony Wrocław można ogłosić, że chce się oddać drzewko, i liczyć na to, że ktoś się po nie zgłosi.

2. Oddaj choinkę na zbiórkę biomasy

Wiele instytucji organizuje zbiórki drzewek, aby ekologicznie je zutylizować. Warto zgłosić się np. do PGNiG Termika (warszawska akcja „Ciepło z natury”) albo do Zielonych we Wrocławiu. Choinki zostaną przerobione na energię, która wróci do naszych domów w postaci ciepła w kaloryferach.

Zbiórkę choinek organizuje również Poznań. Drzewka posłużą tam za materiał strukturalny do produkcji nawozu organicznego. Celem akcji jest zwrócenie uwagi mieszkańców na recykling odpadów biodegradowalnych.

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj