Pewnych imion we Francji dzieciom lepiej nie nadawać
Francuska para stanie przed sądem za nazwanie córeczki imieniem, które nie spodobało się urzędnikom.
Jakie imię nadać dziecku?
geir tønnessen/Flickr CC by 2.0

Jakie imię nadać dziecku?

Liam – to imię, które wybrała dla swojej córki francuska para, wzbudzając zainteresowanie urzędników. W sprawie interweniowała nawet prokuratura, stwierdzając, że imię „mogłoby wywołać ryzyko pomyłki płci”, to zaś „byłoby sprzeczne z interesem dziecka i mogłoby mu zaszkodzić w stosunkach społecznych”. O sprawie napisał francuski portal The Local.

Sąd zdecyduje o imieniu dziewczynki?

Prokuratura zwróciła się do sądu z postulatem, by zakazał rodzicom używania imienia Liam i zmusił ich do wybrania innego. Jeśli Francuzi się na to nie zgodzą, o imieniu dziewczynki miałby zdecydować sąd. O samej rodzinie nie wiadomo zbyt dużo. Francuzi mieszkają w Morbihan w Bretanii, Liam to ich trzecie dziecko.

Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony, ale to nie pierwszy tego typu przypadek we Francji. Do 1993 roku francuscy rodzice mogli wybierać imiona tylko z listy zatwierdzonej przez państwo. Dziś mają więcej swobody, ale urzędnicy mogą interweniować, jeśli uważają, że działają w najlepszym interesie dziecka.

We Francji nie można nadawać także takich imion jak Manhattan, Nutella, Fraise (franc. truskawka) czy Deamon. Rodzice nie mogą używać tradycyjnych bretońskich przydomków, takich jak Derc′hen (bo zawiera apostrof) czy Fańch (ze względu na akcent).

W Stanach Zjednoczonych pełna swoboda

Francja jest pod tym względem dość konserwatywna. Przeciwnie niż wiele zachodnich krajów, które nadają te same imiona zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom (Alex, Bailey, River, Elliott, Jordan czy Charlie).

W USA panuje pełna swoboda w dobieraniu imion, co szczególnie cenią celebryci. Kim Kardashian i Kanye West nazwali swoje córeczki North i Chicago, a synka Saint. Syn Gwen Stefani i Gavina Rossdale′a nosi imię Kingston, Gwyneth Paltrow i Chris Martina – Apple, Nicole Kidman i Keitha Urbana – Sunday, Beyoncé i Jaya-Z Blue – Ivie, Roba Kardashiana i Blac Chyny – Dream. Zdarzały się i takie imiona jak Future, Birdie, Everest, Java, Journey, Pilot, Rainbow czy Story.

Jakie imiona można nadawać dzieciom w Polsce?

Od zeszłego roku w Polsce też mamy większą swobodę. Można już nadawać imiona obce, imiona, które nie wskazują jednoznacznie na płeć czy formy zdrobniałe, jak Zosia czy Antoś. Zabronione jest jednak nadawanie imion, które ośmieszają.

Rada Języka Polskiego publikuje poza tym listę imion niezalecanych. Są to: Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

Czytaj także: Jak wybrać dziecku odpowiednie imię – pięć żelaznych reguł

Czytaj także

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj