Ludzie i style

Z czym podawać shoarmę? Zobacz najsmaczniejsze dodatki

Shoarma to jedna z najlepiej znanych potraw kuchni arabskiej. Aromatyczne, intensywnie przyprawione kawałki mięsa wołowego, jagnięcego, baraniego lub drobiowego zachwycą każdego konesera smaku. Ale mięso to nie wszystko. Za smak tej potrawy odpowiadają również dodatki. Sprawdź, po jakie sięgnąć, aby Twoja podróż kulinarna była kompletna.
Z czym podawać shoarmę?mat. pr.Z czym podawać shoarmę?

Do Polski shoarma trafiła przede wszystkim za sprawą restauracji sieci Sphinx. Bardzo szybko zakochaliśmy się w egzotycznej kombinacji przypraw i soczystości kawałków mięsa na talerzu. Warto wspomnieć przy okazji, że shoarma nie bez powodu może kojarzyć się z kebabem – można ją uznać za jedną z odmian tego tureckiego dania. Dowodem na to jest choćby sama nazwa dania – wywodzi się z tureckiego słowa „çevirme”, które oznacza „obracanie”. Tak, tak! Chodzi o obracanie mięsa na rożnie nad ogniem – dokładnie tak jak w przypadku mięsa, które jest serwowane na kebab. Skoro więc te potrawy są tak podobne, czy można je podawać z tożsamymi dodatkami? Jak najbardziej! Ale to nie koniec możliwości. Oto przegląd składników, które mogą trafić na talerz wraz z pysznym mięsem.

Dodatki w arabskim stylu

Skoro shoarma to potrawa arabska, zacznijmy od najbardziej tradycyjnych dodatków, a więc tych, które serwowane są w typowych bliskowschodnich restauracjach. Sprawdź, czy znasz je wszystkie!

  • Tabbouleh

Klasyczna orientalna sałatka, której korzenie sięgają Libanu. Tabbouleh to mieszanka pomidorów, kaszy bulgur, czosnku, cebuli, ogórka zielonego, a także świeżo posiekanych ziół – zwłaszcza natki kolendry, pietruszki oraz mięty. Do kompozycji czasem trafiają także aromatyczne orzeszki pinii lub pokrojone jajka ugotowane na twardo. Aromatyczna, orzeźwiająca i sycąca zarazem, czyli dodatek idealny!

  • Fattoush

Kolejna sałatka prosto z krajów Lewantu – tym razem przygotowywana na bazie miksu sałat, czerwstwego chleba, pomidorów, rzodkiewki i ogórka, przyprawiona zazwyczaj sumakiem, miętą, pietruszką, sokiem z cytryny i oliwą z oliwek. Opcjonalnie dodaje się do niej np. oliwki, ser feta czy nasiona granatu.

  • Lawasz

To typ płaskiego chleba, w który można zawinąć mięso z dodatkami – dokładnie tak, jak w przypadku kebabu durum. Opcjonalnie można go zastąpić chlebkiem pita – serwowanym jako dodatek. W takiej postaci pieczywo jest serwowane np. w lokalach Sphinx.

  • Hummus

Bez hummusu nie ma kuchni bliskowschodniej, to oczywiste! Pasta przyrządzona z ciecierzycy lub bobu (albo ich mieszanki), z dodatkiem pasty sezamowej i korzennych przypraw oraz oliwy z oliwek jest nie tylko sycąca, ale przede wszystkim – absolutnie pyszna. Nie sposób jej nie kochać!

  • Baba ghanoush

Jeśli nie hummus, to właśnie baba ghanoush. Czyli co? Pasta z pieczonego bakłażana z dodatkiem tahini (pasty sezamowej), soku z cytryny, oliwy i soli, a czasem również siekanej mięty, kolendry czy czosnku. Palce lizać – zwłaszcza w towarzystwie shoarmy.

Klasyczne dodatki, które pokochasz

Do shoarmy można dodać również znacznie bardziej klasyczne i dobrze znane Europejczykom składniki. Jakie? Oto kilka klasyków, które znajdziesz w menu swojego ulubionego lokalu.

  • Frytki

Choć frytki to wynalazek belgijski, smażone, pokrojone w słupki ziemniaki pokochał bezapelacyjnie cały świat – także ten bliskowschodni. Dlatego nikogo nie dziwi już kebab serwowany z frytkami wewnątrz na samym wschodzie Turcji, czy – no właśnie – shoarma, która jest zaserwowana na talerzu w towarzystwie złocistych i chrupiących smażonych na głębokim oleju ziemniaków. Idealnie dopełniają smak mięsa. Nie sposób ich nie kochać.

  • Ser

Mowa nie tylko o fecie, która może trafić do sałatki towarzyszącej shoarmie na talerzu. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również posypanie rozgrzanych kawałków mięsa startym serem – np. goudą, cheddarem czy parmezanem. Ten dodatek czyni mięso jeszcze bardziej aromatycznym. Poza tym… kto z nas nie lubi ciągnącego się sera? Smakuje równie dobrze na shoarmie jak na pizzy!

  • Ryż

Jeśli nie frytki i nie bulgur – idealnym dodatkiem węglowodanowym do shoarmy będzie właśnie ryż. Jaki? Najlepiej – przyprawiony orientalnymi przyprawami, np. kolendrą, cynamonem, kuminem, ostrą papryką i… podsmażony. Doskonale dopełni smak mięsa – spróbuj!

  • Pita

Chlebek pita plus shoarma? Połączenie idealne! Sięgają po nie zarówno Arabowie, jak i wszyscy inni, którzy przygotowują to bliskowschodnie danie. Ale uwaga! Najlepiej smakuje świeżo upieczona, jeszcze ciepła pita. To na nią mogą trafiać sosy dodawane do shoarmy, jak i samo mięso.

Czy to koniec możliwości w świecie dodatków do shoarmy? Absolutnie nie! Jeśli masz ochotę poeksperymentować, możesz wyjść ze strefy bliskowschodnich dodatków i spróbować czegoś zupełnie nowego – zwłaszcza że potrawę możesz przygotować również w domowym zaciszu. Shoarma i azjatycki sos słodko-kwaśny, a może shoarma z pieczarkami i ogórkiem kiszonym? Decyzja należy do Ciebie. Niemniej jednak – jeżeli chcesz mieć pewność, że kombinacja smaków „zadziała” – trzymaj się bliskowschodnich receptur. Smacznego!

Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama