Ludzie i style

ME w lekkoatletyce dla Polski: w sumie siedem złotych medali

Anita Włodarczyk w Berlinie Anita Włodarczyk w Berlinie Kai Pfaffenbach / Forum
Wydawało się to mało prawdopodobne, ale udało się. Polska reprezentacja lekkoatletyczna wraca z mistrzostw Europy z siedmioma złotymi medalami. Jeśli dodać do tego cztery srebra i jeden brąz, to wynik jest imponujący.

Michał Haratyk, Wojciech Nowicki, Paulina Guba, Adam Kszczot, Justyna Święty-Ersetic, kobieca sztafeta 4x400 i w ostatnim dniu zawodów, jakżeby inaczej, Anita Włodarczyk. To mistrzowskie grono naszych lekkoatletów.

Pasjonujące mistrzostwa w lekkoatletyce

To były pasjonujące mistrzostwa do ostatniej konkurencji. Kto pamięta tak rewelacyjny konkurs skoku o tyczce? Ofiarami szwedzkiego nastolatka Armanda Duplantisa i Rosjanina Timura Morgunowa zostali Polacy – Piotr Lisek i Paweł Wojciechowki. 5,90 m tego pierwszego wystarczyło tylko do czwartego miejsca. W sztafecie 4x100 m Dina Asher-Smith na ostatniej zmianie połykała rywalki niczym Ewa Kłobukowska w dawnych latach. Wcześniej najmłodszy z trzech braci Ingrebrigstenów, Jacob, dzień po dniu nie miał sobie równych w biegach na 1500 i 5000 m. Norweski chłopak ma niespełna 18 lat. To wielka gwiazda mistrzostw. Oby tylko nie dopadła go popularna w jego kraju astma.

Polscy bohaterowie

Na szczęście my też mamy swoich bohaterów. I to zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Czwarte, piąte, szóste i siódme miejsca to była norma w reprezentacji. Na przykład młoda kulomiotka Klaudia Kardasz, której niewiele zabrakło, aby stanąć na podium obok Pauliny Guby. Albo Anna Sabat w biegu na 800 m. Te dalsze, choć bliskie czołówki miejsca cieszą mnie bardzo, bo widać wyraźnie, że czołówka z międzynarodowymi aspiracjami znacznie się powiększyła.

Sprawdził się plan Tomasza Majewskiego

Powątpiewałem trochę w możliwości naszej kadry, nie bardzo mi się podobało wysyłanie 86-osobowego tłumu zawodniczek i zawodników do Berlina. Ale była w tym metoda. Tomasz Majewski, nasz były mistrz, a dziś wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, miał niezłe rozeznanie, spodziewając się dobrych wieści ze Stadionu Olimpijskiego w Berlinie.

W przyszłym roku mistrzostwa świata, a za dwa lata igrzyska w Tokio. Wynik mistrzostw Europy daje zawodnikom i działaczom spokój na co najmniej rok. Oby tylko reprezentacji nie rozsadziły widoczne tu i ówdzie konflikty.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Skąd dramatyczne wahania liczby infekcji covid-19?

Czym tłumaczyć gwałtowny spadek raportowanych zakażeń koronawirusem? Rozmawiamy z dr. Franciszkiem Rakowskim z ICM, który modeluje przebieg pandemii od samego jej początku.

Karol Jałochowski
26.11.2020
Reklama