Ekoświęta, czyli jak świętować, żeby nie szkodzić środowisku
W obliczu postępujących zmian klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego ekologiczny styl życia przestaje stanowić hobby wąskiej grupy osób i zaczyna być społeczną koniecznością.
.
Materiały klienta

.

Prawie 40 milionów mieszkańców Polski poprzez swoje codzienne decyzje wpływa na stan zasobów przyrody – wody, gleby i powietrza. Racjonalne nawyki świąteczne również przyczyniają się do zmniejszenia ilości powstających odpadów oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla, którego wysoki poziom w atmosferze stanowi przyczynę postępujących zmian klimatu. W ramach akcji społecznej „Wypożyczalnia choinek Volvo” wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia i Ambasadą Szwecji podpowiadamy, jak spędzić te kilka wyjątkowych dni w sposób przyjazny środowisku naturalnemu.

  • Udając się na zakupy zabierzmy ze sobą torby wielokrotnego użytku. Dzięki temu nie będziemy musieli korzystać z foliowych jednorazowych torebek, które będą zalegały na wysypiskach śmieci przez wiele lat.
  • Kupujmy mniej produktów, ale w większych opakowaniach.
  • Nie kupujmy produktów opakowanych wielokrotnie, np. w dodatkowe kartoniki. Zrezygnujmy z wielokrotnego opakowywania prezentów. Opakowania po produktach starajmy się wykorzystać do przechowywania domowych drobiazgów.
  • Wybierajmy produkty dobrej jakości i sprawdzonych producentów. Większe prawdopodobieństwo, że są one wykonane z komponentów umożliwiających recykling.
  • Nie marnujmy jedzenia. Nie ma sensu przygotowywać zbyt dużej jego ilości, którą następnie wyrzucimy.
  • Segregujmy śmieci, oddzielając surowce, czyli to, co można ponownie wykorzystać. Oddzielmy metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne (np. resztki jedzenia).
  • Nie wysyłaj papierowych kartek świątecznych. Lepiej jest skorzystać z kartek internetowych lub zadzwonić z życzeniami.
  • Zrezygnujmy z nadmiernych ozdób choinkowych, które są najczęściej wykonane z niskiej jakości tworzyw sztucznych, a ponadto obciążają choinkę. Zamiast tego zróbmy razem z bliskimi ozdoby z papieru lub składników naturalnych.
  • Na choinkę – zamiast najczęściej używanych zwykłych lampek – wybierzmy diodowe lampki LED. Technologia diodowa ma szereg zalet: przede wszystkim lampki takie zużywają znacznie mniej energii (nawet do ok. 90%) niż tradycyjne, a także są znacznie trwalsze.
.
Materiały klienta

.

Koniecznie wybierzmy prawdziwą choinkę!

Sztuczna będzie rozkładać się setki lat, a jej recykling jest właściwe niemożliwy ze względu na trudność w oddzieleniu metalowego szkieletu od wielu metrów zielonego plastiku. Żywa choinka jest ekologicznym i lepszym wyborem. Przed zakupem warto upewnić się, że miejsce jej pochodzenia jest sprawdzone i legalne, co gwarantują nam certyfikaty. Dobrym i coraz popularniejszym pomysłem jest także wypożyczenie choinki, a następnie jej zwrot do ponownego zasadzenia w lesie. Jest to najbardziej przyjazne naturze rozwiązanie, ponieważ zapobiega wycinaniu drzewek i wyrzucaniu ich na śmieci. Tymczasem każde żywe drzewko oznacza więcej tlenu i mniej dwutlenku węgla. Warto zatem zadbać, aby „pracowało” dla nas jeszcze przez wiele lat.

W ramach akcji „Wypożyczalnia choinek Volvo” z salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo można odebrać żywą choinkę, którą po okresie 2 tygodni należy zwrócić do ponownego zasadzenia. Akcja rozpoczyna się 17 grudnia. Szczegóły znajdują się na stronie www.choinkavolvo.pl

Trendy, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj