Ludzie i style

Ekoświęta, czyli jak świętować, żeby nie szkodzić środowisku

Ekoświęta, czyli jak świętować, żeby nie szkodzić środowisku

W obliczu postępujących zmian klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego ekologiczny styl życia przestaje stanowić hobby wąskiej grupy osób i zaczyna być społeczną koniecznością.
.Materiały klienta.

Prawie 40 milionów mieszkańców Polski poprzez swoje codzienne decyzje wpływa na stan zasobów przyrody – wody, gleby i powietrza. Racjonalne nawyki świąteczne również przyczyniają się do zmniejszenia ilości powstających odpadów oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla, którego wysoki poziom w atmosferze stanowi przyczynę postępujących zmian klimatu. W ramach akcji społecznej „Wypożyczalnia choinek Volvo” wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia i Ambasadą Szwecji podpowiadamy, jak spędzić te kilka wyjątkowych dni w sposób przyjazny środowisku naturalnemu.

  • Udając się na zakupy zabierzmy ze sobą torby wielokrotnego użytku. Dzięki temu nie będziemy musieli korzystać z foliowych jednorazowych torebek, które będą zalegały na wysypiskach śmieci przez wiele lat.
  • Kupujmy mniej produktów, ale w większych opakowaniach.
  • Nie kupujmy produktów opakowanych wielokrotnie, np. w dodatkowe kartoniki. Zrezygnujmy z wielokrotnego opakowywania prezentów. Opakowania po produktach starajmy się wykorzystać do przechowywania domowych drobiazgów.
  • Wybierajmy produkty dobrej jakości i sprawdzonych producentów. Większe prawdopodobieństwo, że są one wykonane z komponentów umożliwiających recykling.
  • Nie marnujmy jedzenia. Nie ma sensu przygotowywać zbyt dużej jego ilości, którą następnie wyrzucimy.
  • Segregujmy śmieci, oddzielając surowce, czyli to, co można ponownie wykorzystać. Oddzielmy metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne (np. resztki jedzenia).
  • Nie wysyłaj papierowych kartek świątecznych. Lepiej jest skorzystać z kartek internetowych lub zadzwonić z życzeniami.
  • Zrezygnujmy z nadmiernych ozdób choinkowych, które są najczęściej wykonane z niskiej jakości tworzyw sztucznych, a ponadto obciążają choinkę. Zamiast tego zróbmy razem z bliskimi ozdoby z papieru lub składników naturalnych.
  • Na choinkę – zamiast najczęściej używanych zwykłych lampek – wybierzmy diodowe lampki LED. Technologia diodowa ma szereg zalet: przede wszystkim lampki takie zużywają znacznie mniej energii (nawet do ok. 90%) niż tradycyjne, a także są znacznie trwalsze.
.Materiały klienta.

Koniecznie wybierzmy prawdziwą choinkę!

Sztuczna będzie rozkładać się setki lat, a jej recykling jest właściwe niemożliwy ze względu na trudność w oddzieleniu metalowego szkieletu od wielu metrów zielonego plastiku. Żywa choinka jest ekologicznym i lepszym wyborem. Przed zakupem warto upewnić się, że miejsce jej pochodzenia jest sprawdzone i legalne, co gwarantują nam certyfikaty. Dobrym i coraz popularniejszym pomysłem jest także wypożyczenie choinki, a następnie jej zwrot do ponownego zasadzenia w lesie. Jest to najbardziej przyjazne naturze rozwiązanie, ponieważ zapobiega wycinaniu drzewek i wyrzucaniu ich na śmieci. Tymczasem każde żywe drzewko oznacza więcej tlenu i mniej dwutlenku węgla. Warto zatem zadbać, aby „pracowało” dla nas jeszcze przez wiele lat.

W ramach akcji „Wypożyczalnia choinek Volvo” z salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo można odebrać żywą choinkę, którą po okresie 2 tygodni należy zwrócić do ponownego zasadzenia. Akcja rozpoczyna się 17 grudnia. Szczegóły znajdują się na stronie www.choinkavolvo.pl

Reklama

Czytaj także

Kraj

Jak Jarosław Kaczyński zbudował sobie sektę?

Dlaczego tak wiele osób tak bardzo wierzy w talenty, umiejętności, wiedzę, siłę moralną i osobiste przymioty, słowem – w nadzwyczajność Jarosława Kaczyńskiego?

Ewa Wilk
05.04.2016
Reklama