Ludzie i style

Praca z punktu widzenia

Pracownicy Bielarni i Pluszowni Braci Müllerów w Kaliszu. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Pracownicy Bielarni i Pluszowni Braci Müllerów w Kaliszu. Zdjęcie ze zbiorów Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Materiały partnera
Na początku było to zdjęcie. Z dnia na dzień stawało się dla nas coraz ważniejsze. Inspirowało przy tworzeniu założeń konkursu na najlepszy fotograficzny i filmowy komentarz współczesnej pracy. Ludzie, twarze, spojrzenia, nastrój. Miejsce pracy. Kompozycja, wnętrze i światło. Praca z punktu widzenia. Od tego zdjęcia zaczęły się O! ZNAKI PRACY.

Wasz Kurier Ilustrowany – O!ZNAKI PRACY – pierwszy numer wydawnictwa towarzyszącego konkursowi.Materiały partneraWasz Kurier Ilustrowany – O!ZNAKI PRACY – pierwszy numer wydawnictwa towarzyszącego konkursowi.

Projektowaliśmy O!ZNAKI PRACY jako konkurs zakotwiczony w kontekście historycznym, dającym punkt odniesienia, zachęcającym do dialogu z przeszłością i przyszłością. Dlatego punktem wyjścia były archiwalne fotografie związane z pracą. Stąd nawiązania do przedwojennej prasy w publikacjach związanych z konkursem, przeplatanie wątków współczesnych z archiwalnymi.

Ten historyczny kontekst miał w pierwszej edycji konkursu, istotny wpływ na silną reprezentację filmów i zdjęć ukazujących tradycyjne, a często ginące zawody. Ich przemijanie. Związana z tym gorycz, a przynajmniej nostalgia. Pożegnanie. Ale również konfrontacja światów, kultur, sposobów na życie. Poszukiwanie.

Andrzej Błoński, O!ZNAKI PRACY 2017, GranicaAndrzej BłońskiAndrzej Błoński, O!ZNAKI PRACY 2017, Granica

Jak dziś potrafimy dokumentować naszą pracę? Opowiadać o niej? Arkuszem kalkulacyjnym, algorytmem, aplikacją? Na pewno. Czy działają na naszą wyobraźnię jak zdjęcia i film? Czy, jak konie i owce w XX wieku, będziemy ofiarą technologii wyrzucającej nas na bezrobocie obłaskawione bezwarunkowym dochodem gwarantowanym? A może wręcz przeciwnie? Za sprawą technologii będziemy nadal poszerzać nasze możliwości i kompetencje? Pełnymi garściami czerpać z dobrodziejstw cywilizacji? Przekraczać kolejne granice, zdobywać nowe lądy i szczyty?

Według wielu prognoz połowa z istniejących dziś zawodów zniknie w ciągu najbliższych lat. Tak jak znikają gatunki roślin, zwierząt, cywilizacje, słowa. Powstają nowe zawody i zapewne powstawać będą kolejne. Czy zrekompensują poniesione straty? Czy potrafimy nie tylko przewidywać nadchodzące zmiany i trendy, dostosowywać się do nich, ale też mieć wpływ na przebieg procesów, które nas dotyczą? Czeka nas fascynująca transformacja sposobu myślenia o pracy.

O tym są O!ZNAKI PRACY. To nie tylko konkurs na najlepszy wizualny komentarz współczesnych zjawisk związanych z pracą. To także forum wymiany poglądów i pomysłów, obserwacji na temat współczesnej pracy. Praca z punktu widzenia.

Krzysztof Maksymowicz, Błysk, O!ZNAKI PRACY 2018Krzysztof MaksymowiczKrzysztof Maksymowicz, Błysk, O!ZNAKI PRACY 2018

Robert Nadratowski, Obchód, O!ZNAKI PRACY 2018Robert NadratowskiRobert Nadratowski, Obchód, O!ZNAKI PRACY 2018

W kaliskiej fabryce, tej ze zdjęcia, od którego zaczęła się historia O!P, dominują atrybuty tradycyjnej pracy – wiązka nici jak intrygujący snop światła, maszyny fabryczne. Ludzie w schludnych strojach roboczych, odpowiednich dla charakteru wykonywanej pracy. W pierwszych rzędach panie. Panowie nieco w tle. Kilku w kaszkietach, jakby wpadli tylko na chwilę zapozować do zdjęcia. Nastroje dopisują. Nietrudno odnieść wrażenie starannej inscenizacji służącej wizerunkowi zgodnej, zadowolonej, fabrycznej rodziny. Mimo inscenizacji, czuje się pewną naturalność tej sceny, a kto wie, może nawet rodzaj pozytywnych relacji między sfotografowanymi ludźmi. Nie wszystko da się zainscenizować, zagrać, wykreować.

Zdjęcia i filmy zgłaszane na konkurs O!ZNAKI PRACY przenoszą nas w świat współczesnej pracy z jej atrybutami i otoczeniem. To inne opowiadanie. Często niejednoznaczne i zaskakujące.

Magdalena Warchoł-Kamińska. Ciało najlepszym warsztatem pracy we współczesnym świecie. O! ZNAKI PRACY 2017.Magdalena Warchoł-KamińskaMagdalena Warchoł-Kamińska. Ciało najlepszym warsztatem pracy we współczesnym świecie. O! ZNAKI PRACY 2017.

Natalia Dylczyk i Marta Derlicka, zdjęcie z cyklu „Praca na taśmie”, O!ZNAKI PRACY 2017Natalia Dylczyk i Marta DerlickaNatalia Dylczyk i Marta Derlicka, zdjęcie z cyklu „Praca na taśmie”, O!ZNAKI PRACY 2017

Maciej Gadzinowski, Ocynkownia, O!ZNAKI PRACY 2018Maciej GadzinowskiMaciej Gadzinowski, Ocynkownia, O!ZNAKI PRACY 2018

Marcin Maziej, Strażnik pokoju, O!ZNAKI PRACY 2018Marcin MaziejMarcin Maziej, Strażnik pokoju, O!ZNAKI PRACY 2018

Związane z pracą fizyczną, jej monotonią, wysiłkiem, ale też potrzebą i godnością człowieka w tę pracę zaangażowanego. Obrazy, które przypominają o tradycyjnej ludzkiej pracowitości i związkach człowieka pracującego z otoczeniem i przyrodą.

Artur Jastrzębski, Kobieta z miotłą, O!ZNAKI PRACY 2018Artur JastrzębskiArtur Jastrzębski, Kobieta z miotłą, O!ZNAKI PRACY 2018

Joanna Sawicka, Prace poranne, zdjęcie wybrane na wystawę pokonkursową w konkursie O!ZNAKI PRACY 2018Joanna SawickaJoanna Sawicka, Prace poranne, zdjęcie wybrane na wystawę pokonkursową w konkursie O!ZNAKI PRACY 2018

Praca rzadko jest na tych zdjęciach łatwa, lekka i przyjemna. Praca to nie kasa, ale szacunek dla niej. Wysiłek, codzienność. Tak widzą pracę autorzy wielu zdjęć i filmów zgłaszanych na konkurs. Szlachetnie. Czy zgodnie z duchem czasu? Jak zmienia się etos pracy w dobie sztucznej inteligencji, robotów, ekonomii współdzielenia? Jaka jest ta nowa praca? Wymagająca nowych kompetencji, znajomości technologii, umiejętności poruszania się w sieci mediów i współzależności. Jaki jest jej sens i na ile spełnia nasze oczekiwania?

W tegorocznej edycji konkursu zachęcamy uczestników do podejmowania tematów związanych z nową pracą i zjawiskami, które ją charakteryzują. Konia z rzędem temu, kto potrafi jednoznacznie i bez wątpliwości zdefiniować, czym jest ta „nowa praca”. Na kasie? W korporacji, banku, laboratorium, klinice? W mediach społecznościowych, na e-sportowej arenie? Temu również służą O!ZNAKI PRACY. Penetrowaniu obszarów niekoniecznie poddających się prostym definicjom.

Za zdjęcia i fotografie podejmujące tę tematykę przyznane zostaną w tym roku nagrody specjalne. Laureaci konkursu otrzymają nagrody finansowe oraz wyróżnienia przyznawane przez Partnerów konkursu i członków jury. Nagrodzone i wyróżnione prace zostaną zaprezentowane podczas II Przeglądu Filmów O!ZNAKI PRACY oraz na wystawie fotograficznej towarzyszących gali finałowej konkursu.

Robert Wierzbicki, Kanał, O!ZNAKI PRACY 2018Robert WierzbickiRobert Wierzbicki, Kanał, O!ZNAKI PRACY 2018

Lech Iwiński, Owies, O!ZNAKI PRACY 2018Lech IwińskiLech Iwiński, Owies, O!ZNAKI PRACY 2018

Tomasz Okoniewski, Śmiech zawsze pomaga, O!ZNAKI PRACY 2018Tomasz OkoniewskiTomasz Okoniewski, Śmiech zawsze pomaga, O!ZNAKI PRACY 2018

Marek Lapis, Kopalnia granitu – tarcza, O!ZNAKI PRACY 2018Marek LapisMarek Lapis, Kopalnia granitu – tarcza, O!ZNAKI PRACY 2018

Radosław Czarnecki, Od świtu do zmierzchu, O!ZNAKI PRACY 2018Radosław CzarneckiRadosław Czarnecki, Od świtu do zmierzchu, O!ZNAKI PRACY 2018

Kosma Kołodziej, Raz podaje raz czeka, O!ZNAKI PRACY 2017Kosma KołodziejKosma Kołodziej, Raz podaje raz czeka, O!ZNAKI PRACY 2017

Kiedy spotykamy się podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród, podczas wystaw i przeglądu filmów, nietrudno przekonać się, jak ciekawymi, wrażliwymi i poszukującymi ludźmi są laureaci konkursu. Wielu z nich nie aspiruje do podążania głównym nurtem. I może właśnie dlatego warto się przy ich pracach zatrzymać.

Andrzej Błoński, Pasterz, O!ZNAKI PRACY 2017Andrzej BłońskiAndrzej Błoński, Pasterz, O!ZNAKI PRACY 2017

Czy ktoś kiedyś będzie te nagrodzone zdjęcia i filmy analizował tak, jak próbujemy to czasem robić ze zdjęciami archiwalnymi? Trudno przesądzić. Na pewno warto uważnie im się przyjrzeć, bo mówią coś ciekawego nie tylko o współczesnej pracy, lecz także o ludziach, którzy je stworzyli.

Kiedy chcemy opowiedzieć o wartościach, zjawiskach, emocjach, o czymś innym niż faktyczne lub domniemane zalety produktu, kończy się droga na skróty. Najszybsza, najkrótsza, oby do celu, nawet jeśli po trupach. Trzeba szukać inaczej, dalej i głębiej. Czasem pod prąd.

Aleksandra Iwańczyk, Emigracja od kuchni, zdjęcie wybrane na wystawę pokonkursową w konkursie O!ZNAKI PRACY 2018Aleksandra IwańczykAleksandra Iwańczyk, Emigracja od kuchni, zdjęcie wybrane na wystawę pokonkursową w konkursie O!ZNAKI PRACY 2018

Czekamy na nowe, ciekawe zdjęcia i filmy w konkursie O!ZNAKI PRACY 2019. Termin zgłaszania prac upływa 30 września 2019. Prace można zgłaszać na portalu konkursu: https://oznakipracy.ciop.pl

Tam znajdą Państwo również wszystkie niezbędne informacje dotyczące regulaminu, nagród, dotychczas nagrodzonych prac, jury i partnerów konkursu.

Mamy nadzieję, że nadesłane we wrześniu prace również za sprawą konkursu ruszą na wystawy, blogi, do mediów. W świat. Bo to, co będą miały do opowiedzenia o człowieku i jego pracy, nie polega na narzucaniu narracji, a na dialogu, szacunku, obserwacji, wrażliwości i umiejętności opowiadania historii. Przynajmniej takich prac szukamy.

Radosław Mleczko i Agnieszka Szczygielska, autorzy projektu

W artykule wykorzystano fragmenty książki Radosława Mleczki „Przestarzały jak człowiek” wydanej w lipcu 2019 r. przez CIOP-PIB.

Konkurs O!ZNAKI PRACY jest organizowany od 2017 roku przez CENTRALNY INSTYTUT OCHRONY PRACY – PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY w ramach zadania służb państwowych pn. „Wykorzystywanie różnorodnych form artystycznego przekazu w upowszechnianiu problematyki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia człowieka w środowisku pracy i nauki” IV etapu programu wieloletniego pn. „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” (okres realizacji: lata 2017-2019) finansowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem konkursu jest nie tylko inspirowanie dyskusji na temat współczesnych wyzwań związanych z pracą, ale też promocja talentów artystycznych i reporterskich, świadome uzupełnianie realizowanego przez Instytut programu badań naukowych i rozwojowych o wymiar doświadczeń artystycznych i dokumentalnych.

Partnerami strategicznymi konkursu są: Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. i PKN ORLEN S.A.

Iwona Champlewska, zdjęcie z cyklu „Dłonie w bieli”, O!ZNAKI PRACY 2018Iwona ChamplewskaIwona Champlewska, zdjęcie z cyklu „Dłonie w bieli”, O!ZNAKI PRACY 2018

Patroni medialni:

Patroni medialniMateriały partneraPatroni medialni

» Grand Prix i wyróżnienie uczestników konkursu O!ZNAKI PRACY 2018 – Magdalena Krawczyńska – film „W innym świetle”

» Wyróżnienie O!ZNAKI PRACY 2018 – Mateusz Iskra – film „Customcafe”

» Grand Prix O!ZNAKI PRACY 2017 – Maciej Kotasiński i Karolina Zarębska – film „Mistrz”

Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Ranking najlepszych galerii według „Polityki”. Są spadki i wzloty. Korona zostaje w stolicy

W naszym publikowanym co dwa lata rankingu najlepszych muzeów i galerii sporo zmian. Są wzloty, ale jeszcze częściej gwałtowne pikowania.

Piotr Sarzyński
11.03.2025
Reklama