Ludzie i style

Akcesoria do wina, które powinien mieć każdy koneser

Akcesoria do wina, które powinien mieć każdy koneser. Akcesoria do wina, które powinien mieć każdy koneser. Materiały klienta
Na rynku dostępnych jest wiele akcesoriów i gadżetów, które podobno zwiększają doznania miłośników wina. Które z nich są naprawdę potrzebne? Frank Kämmer, mistrz sommelier firmy Liebherr, służy pomocą.

Każdy, kto uważa wino za coś więcej niż tylko napój o przyjemnym smaku, z pewnością zastanawiał się nad sposobami uzyskania jak największej przyjemności z picia tego znakomitego trunku. Powiedziałbym, że są zaledwie cztery przedmioty, które są szczególnie istotne, jeżeli chodzi o obowiązkowe akcesoria winiarskie:

Kieliszki

Mówiąc krótko, dobre wino musi być podawane w kieliszkach wysokiej jakości, aby w pełni wyeksponować jego jakość. Pojemność kieliszka powinna być proporcjonalna do intensywności i złożoności wina. Proporcje czaszy i nóżki powinny być tak zrównoważone, żeby można było swobodnie zamieszać wino po jego nalaniu. Wysokiej jakości kieliszki do wina przeważnie mają niezwykle cienkie ścianki oraz – co szczególnie istotne – proste, ścięte brzegi (w przeciwieństwie do zaokrąglonych brzegów tańszych kieliszków), aby wino łagodnie wlewało się na język. Co więcej, sam materiał również wpływa na jakość doznań płynących z picia wina. Wino serwowane w kieliszkach kryształowych zazwyczaj ma czystszy i bardziej intensywny bukiet, niż wino podane w tańszym szkle. Podstawowy zestaw kieliszków do wina powinien zawierać cztery rodzaje:

  • mniejszy, uniwersalny kieliszek do białego wina
  • odrobinę większą wersję do białych win o zdecydowanie pełniejszym smaku, win różowych lub lżejszych win czerwonych
  • większy kieliszek w kształcie tulipana do pełniejszych w smaku win czerwonych
  • smukły kieliszek do win musujących

Nasz zestaw można również poszerzyć o pękaty kieliszek do win typu burgund.

Korkociąg

Przyjemność delektowania się nawet najbardziej wykwintnym winem nie będzie pełna, jeśli otwarcie butelki będzie stanowiło problem. Dobry korkociąg jest niezastąpiony. To wcale nie musi być drogi, supernowoczesny przyrząd. Zwykły korkociąg z dźwignią, świetnie spełni swoje zadanie. Nawet profesjonalni sommelierzy prawie zawsze polegają właśnie na tym prostym narzędziu. Najważniejsze, żeby śruba, którą wkręcamy w korek, była skręcona w otwartą spiralę, tak żebyśmy mogli włożyć np. wykałaczkę w całą długość jej osi. Tylko korkociąg mający taką właśnie formę, będzie w stanie poradzić sobie z korkiem tkwiącym głęboko w szyjce butelki. Typowe domowe korkociągi mają zwykle śrubę, która przypomina bardziej wiertło, dlatego nie z każdym korkiem dadzą sobie radę.

Karafka

Karafka nie jest jedynie atrakcyjnym dodatkiem do zastawy stołowej.Materiały klientaKarafka nie jest jedynie atrakcyjnym dodatkiem do zastawy stołowej.

W przypadku wysokiej jakości win czerwonych, dekantacja – powolne i ostrożne przelanie wina do karafki – jest często istotna dla uzyskania najlepszego smaku. W wyniku natleniania, które zachodzi w trakcie dekantacji, młode wino staje się bardziej łagodne i dojrzałe, a jego cierpkie w smaku taniny są łagodniejsze. Dodatkowo w butelkach starszych win czerwonych czasami pojawia się osad, tak zwany depot. Może on pozostać wewnątrz butelki, jeżeli ostrożnie przelejemy wino do karafki. Poza tym niektóre wina mogą mieć dość nijaki, bądź nawet stęchły smak zaraz po otwarciu. Natlenianie może pomóc rozwinąć bukiet wina, a w przypadku bardzo starych win, umożliwić odparowanie zbędnych komponentów, takich jak kwas octowy. Również wiele białych win o charakterystycznym smaku, może dużo zyskać, jeżeli pozwolimy im oddychać w karafce.

Piwniczka lub winiarka

Półki w winiarkach Liebherr są wykonywane ręcznie z drewna bukowego. Każda z nich wytrzyma obciążenie do 25 kg.Materiały klientaPółki w winiarkach Liebherr są wykonywane ręcznie z drewna bukowego. Każda z nich wytrzyma obciążenie do 25 kg.

Osoby, które lubią delektować się dobrymi winami powinny zastanowić się nad odpowiednim miejscem ich przechowywania. Narażenie na zbyt wysokie lub zmienne temperatury, wstrząsy, bądź ostre światło, może się przyczynić do gwałtownego pogorszenia jakości wina. Dlatego butelki należy przechowywać na stojaku na wino nie dłużej, niż przez kilka tygodni. Aby cieszyć się doskonałym smakiem wina przez dłuższy czas, należy mieć dostęp do pomieszczenia, które oferuje chłodne, zaciemnione, wolne od wstrząsów warunki. Jeżeli nie posiadamy odpowiedniego pomieszczenia należy rozważyć zakup winiarki. Liebherr ma w swojej ofercie szeroką gamę urządzeń, które zapewniają optymalne warunki do przechowywania.

Winiarki ze strefami temperatur można idealnie dopasować do zabudowy. Szklane drzwi chronią wino przed szkodliwymi promieniami UV.Materiały klientaWiniarki ze strefami temperatur można idealnie dopasować do zabudowy. Szklane drzwi chronią wino przed szkodliwymi promieniami UV.

Zapewnienie idealnych czynników, takich jak odpowiednia temperatura czy ochrona przed światłem, to gwarancja, że wino otworzy przed nami pełen bukiet swoich najwspanialszych walorów – smaku, aromatu i barwy. Warto się nim delektować w miłym towarzystwie.

Tutaj dowiesz się więcej na temat chłodziarek do przechowywania wina.

Polityka 23.2020 (3264) z dnia 02.06.2020; Społeczeństwo; s. 40
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Jak rządził premier Kaczyński?

Jeszcze nie ruszyła kampania wyborcza, a już pojawiły się billboardy z Jarosławem Kaczyńskim jako przyszłym premierem. Prezes PiS był już szefem rządu. Warto przypomnieć jego dokonania.

Mariusz Janicki, Wiesław Władyka, [współpr.] Anna Dąbrowska
04.07.2020
Reklama