Ludzie i style

Bardziej i mniej znane muzea Hiszpanii

Museo Maritimo, Barcelona Museo Maritimo, Barcelona mat. pr.
Muzeum Prado, Dom Salvadora Dalí w Figures, Muzeum Picassa w Barcelonie albo Maladze – oto hiszpańskie muzea, do których trafia większość turystów.

Muzealnych opcji jest w Hiszpanii mnóstwo: właściwie każdy zakątek tego kraju ma w zanadrzu jakiś ciekawy, niebanalny obiekt, do którego warto zajrzeć podczas wakacji. Tym bardziej, że hiszpańskie muzea przygotowały się na pandemiczne czasy i zapewniają potencjalnych gości, że mogą być spokojni o swoje bezpieczeństwo: obowiązuje w nich nakaz noszenia maseczek, ograniczono też liczbę zwiedzających naraz.

CCCBmat. pr.CCCB

Zacznijmy od Barcelony. Wśród niezliczonych atrakcji, także na polu muzealno-galeryjnym, jakie oferuje turystom stolica Katalonii, jest Centro de Cultura Contemporánea de Barcelona (CCCB), czyli Centrum Kultury Współczesnej Barcelony, położone w centralnej dzielnicy El Raval. To jedna z najbardziej dynamicznych i tętniących życiem placówek kultury w mieście, miejsce, którego nie mogą przegapić miłośnicy współczesnej sztuki i tropiciele miejskich i globalnych trendów. Odbywają się tam debaty, festiwale filmowe i warsztaty, a także niezwykle ciekawe wystawy. Tego lata można zobaczyć trwającą do końca sierpnia ekspozycję „Gameplay”, poświęconą kulturze gier komputerowych. Do CCCB warto się wybrać także ze względu na sam budynek: były przytułek z XIX wieku został poddany przebudowie na początku lat 90. i wyposażony w sięgającą powyżej dachu lustrzaną obudowę na jednej ze ścian. Tym sposobem, nie ruszając się z dziedzińca CCCB, można podziwiać odbijające się w niej morze i port.

Galera La Real, Barcelona, Museo Maritimomat. pr.Galera La Real, Barcelona, Museo Maritimo

Na obrzeżach tej samej dzielnicy i już przy samym porcie znajduje się inne muzeum, które miałoby szansę wygrać każdy ranking na najpiękniej zlokalizowaną placówkę wystawienniczą. To Museo Marítimo, Muzeum Morskie, które mieści się w przepięknym XIII–wiecznym budynku Las Drassanes Reials (Królewskich Stoczni), jednym z niewielu tak dobrze zachowanych zabytków świeckiej architektury gotyckiej w Europie. Budynek działał jako stocznia jeszcze w XVIII wieku, a dziś można w nim prześledzić związki Barcelony i Katalonii z morzem. W muzeum znalazła się między innymi imponująca replika galery La Real, która była flagowym hiszpańskim okrętem podczas bitwy pod Lepanto w 1571 roku.

Gelera La Real, Museo Maritimo, Barcelonamat. pr.Gelera La Real, Museo Maritimo, Barcelona

Dodatkową atrakcją, tuż przy wejściu do muzeum, jest znajdująca się tam replika drewnianej łodzi podwodnej Ictíneo I, zwanej też łodzią-rybą, skonstruowanej w połowie XIX wieku przez katalońskiego inżyniera, wynalazcę i wizjonera, Narcisa Monturiola.

Madryt, Muzeum PradoDepositphotosMadryt, Muzeum Prado

Będąc w Madrycie, nie wypada nie odwiedzić ikonicznego Muzeum Prado czy nowoczesnego Muzeum Reina Sofía. Stolica Hiszpanii to jednak nie tylko znane na całym świecie, stateczne instytucje. Madryt słynie bowiem również z niezwykle żywotnej alternatywnej sceny artystycznej i społecznej. Jednym z ważniejszych punktów na tej mapie jest na przykład Centrum Społeczne i Kulturalne La Casa Encendida (Płonący Dom - nazwa pochodzi z wiersza Luisa Rosalesa). Podobnie jak barcelońskie CCCB, to miejsce pełne życia i aktywności; otwarte dla mieszkańców i bezpretensjonalne: odbywają się tutaj nie tylko wystawy, ale i warsztaty (na przykład dla imigrantów), wydarzenia literackie, pokazy filmowe, koncerty. Znajduje się tutaj też przytulna kawiarnia z organicznymi przekąskami, sklep z produktami ze sprawiedliwego handlu i darmowa przestrzeń coworkingowa.

Można się tu zasiedzieć, można też - w najbliższych tygodniach - zobaczyć retrospektywę prac czeskiego artysty Jiřzego Georga Dokoupila oraz instalację młodego madryckiego twórcy, Alvaro Urbano.

Malaga, rzeźba PicassaDepositphotosMalaga, rzeźba Picassa

Do najczęściej odwiedzanych muzeów w Maladze należy z kolei Dom Picassa. Miłośnicy sztuki współczesnej nie będą jednak rozczarowani także i tu, bo podczas pobytu w tym andaluzyjskim mieście warto odwiedzić CAC Málaga, czyli malageńskie centrum sztuki i kultury współczesnej. Zlokalizowane w budynku dawnego targu, jest jedną z ciekawszych instytucji kultury w Andaluzji, a w jej zbiorach znajdują się prace między innymi takich artystów jak Louise Bourgeois, Damian Hirst czy Julian Opie. CAC znany jest z tego, że w swoim programie pokazuje twórczość zarówno hiszpańskich artystów, jak i międzynarodowych gwiazd. Tak samo jest i tego lata, kiedy można tu oglądać wystawę sewilskiego malarza Juana F. Lacomby, a także instalację słynnej amerykańskiej fotografki Nan Goldin, “Sirens”. Wizytę w muzeum można uzupełnić spacerem po centrum Malagi śladem street artu – to miasto, które, obok Walencji, słynie z wyjątkowo spektakularnych murali.

CAC Malagamat. pr.CAC Malaga

Podczas zwiedzania Salamanki nie można z kolei nie zajrzeć do Muzeum Art Nouveau i Art Decó, zwanego też Casa Lis. Placówka może się pochwalić imponującymi zbiorami sztuki dekoracyjnej z przełomu XIX i XX wieku: w jej zbiorach znajduje się 2,5 tysiąca sztuk porcelany, mebli, zabawek, biżuterii i innych wysmakowanych przedmiotów użytkowych, nie mówiąc o sporej kolekcji malarstwa z epoki. Równie ciekawy jak sama wystawa jest jednak budynek, dzięki któremu bez trudu można odbyć podróż w czasie i cofnąć się o jakieś sto lat. Dom, zdobiony bajecznymi, utrzymanymi w niebieskiej tonacji witrażowymi oknami i zadaszeniem, należał do właściciela miejscowej garbarni, Don Miguela de Lis (stąd jego nazwa). Interesy szły tak dobrze, że salamańska rodzina mogła zamówić projekt domu u znanego architekta, który zbudował go w najmodniejszym wówczas, modernistycznym stylu.

Casa Lis, SalamankaDepositphotosCasa Lis, Salamanka

Hiszpańskie muzea to jednak nie tylko sztuka; znajduje się tam też wiele instytucji, które w przystępny sposób przybliżają odwiedzającym tajniki nauki i technologii. Jednym z pierwszych interaktywnych muzeów tego typu było Casa de las Ciencias (Dom Nauki) z siedzibą w galicyjskiej A Coruñii.

Casa de las Ciencias, A Coruñamat. pr.Casa de las Ciencias, A Coruña

Wyjątkowo urokliwe muzeum mieści się w ośmiokątnym pawilonie w stylu retro, położonym w centralnym parku Santa Margarita. Jego największą atrakcją, obok zachęcającej do działania i zadawania pytań ekspozycji, jest cyfrowe planetarium, lubiane nie tylko przez dzieci, ale i ich opiekunów.

Zwiedzając Hiszpanię śladem muzeów, warto też czasem zboczyć z utartego szlaku i zahaczyć o miejsca poświęcone wyjątkowym osobowościom, które zrodził ten kraj. W aragońskiej miejscowości Calanda mieści się na przykład Centro Buñuel, niewielkie muzeum poświęcone gigantowi filmu i surrealizmu, Luisowi Buñuelowi. W rodzinnym pueblo Buñuela nie tylko można się zapoznać z życiem i twórczością reżysera „Psa andaluzyjskiego”, ale także całkiem nieźle wczuć w jej klimat. Wystawa utrzymana jest bowiem w zwariowanym, surrealistycznym stylu: w jednej z sal ogląda się na przykład projekcję wideo siedząc na … muszlach klozetowych zastępujących krzesła.

Rzeźba Blasa InfanteDepositphotosRzeźba Blasa Infante

Innym, wyjątkowym miejscem dla tych, którzy mają ochotę zajrzeć pod podszewkę Hiszpanii i poznać jej nieoczywiste dziedzictwo, jest dom myśliciela i polityka Blasa Infantem, nazywanego ojcem współczesnej Andaluzji. Posiadłość, nazywana Casa Alegría albo, z arabskiego, Dar al-Farah, czyli Domem Radości, znajduje się kilkanaście kilometrów od Sewilli, w miejscowości Coria del Río. Zbudowany w latach 30. XX wieku, utrzymany jest w nieprawdopodobnie ekletycznym stylu. Z zewnętrz przypomina północnoafrykańską twierdzę, w środku jedna jego część zdobiona jest jak arabski pałac lub meczet. Na ścianach znajdują się też jednak między innymi malowidła przedstawiające sceny z Don Kichota, a w wystroju nie brakuje figur Matki Boskiej i antycznych rzeźb.

Osobliwy wystrój domu Blasa Infante jest jak Hiszpania w pigułce: pozwala docenić różnorodność wpływów i kultur, które uformowały ten kraj.

Partnerem materiału jest Turespaña.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Świat; s. 81
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama