Ludzie i style

Kamień, użyteczne dzieło sztuki – najpiękniejsze skarby natury w twoim wnętrzu

. . Kwarcyt Naturalny Perla Santana z oferty Interstone / projekt. Walter Diaz / mat. pr.
Kamienne blaty, parapety, podłogi czy pokrycia ścian zachwycają niepowtarzalną urodą. Ale zalet mają znacznie więcej! Ich wyjątkowa trwałość oznacza bezproblemowe użytkowanie przez lata oraz podnosi wartość nieruchomości. To procentuje i przy sprzedaży, i przy wynajmie, a na co dzień oferuje wyższy komfort życia.

Kamienie naturalne w polskich wnętrzach pojawiają się coraz częściej. Mimo to wiele osób obawia się po nie sięgać ze względu na cenę. Czy słusznie? Nie – te wyjątkowe materiały dostępne są w wielu przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Koszt zależy m.in. od gatunku, formatu płyty i jej grubości. Dużą rolę oczywiście odgrywa też skala przedsięwzięcia – granitowe blaty do kuchni nie wyniosą tyle, ile marmurowa posadzka do rozległego salonu.

.Kwarcyt Naturalny Perla Santana z oferty Interstone / projekt. Andrew Franca/mat. pr..

- Jak w przypadku każdego materiału, o kamieniu warto myśleć jednak szerzej niż tylko w kontekście ceny zakupu – mówi Karolina Sordyl z Interstone, firmy zajmującej się importem kamieni naturalnych od ponad 20 lat. - Wielkie znaczenie ma jego trwałość, liczona w stuleciach. Ważną zaletą jest też możliwość renowacji. Podczas gdy wiele tanich materiałów po kilku latach funkcjonowania nadaje się wyłącznie do wymiany, co oznacza cykliczne wydatki – montaż kamienia staje się autentyczną inwestycją – informuje ekspertka. Daje wnętrzu klasę, poprawia komfort życia mieszkańców, a zarazem podnosi wartość nieruchomości. Docenią to i kupcy, i najemcy.

.Kwarcyt Naturalny Patagonia z oferty Interstone / projekt. JMW Architekci/mat. pr..

Zyski liczy się jednak nie tylko w pieniądzach. Warto więc przypomnieć, że każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia. Cenimy też swój czas i wygodę – zaś granity, kwarcyty, marmury, a nawet onyksy czy agaty nie wymagają angażującej pielęgnacji. Należy jedynie dopilnować odpowiedniej impregnacji przy montażu, a do utrzymania ich w idealnym stanie na co dzień wystarcza zwykle wilgotna ściereczka.

Ale jak wybrać rodzaj, wzór i format kamienia, który najlepiej sprawdzi się w holu, salonie, kuchni czy łazience? Rozwiązanie do każdego projektu i na każdą kieszeń podsuną profesjonalni doradcy w showroomach i oddziałach marki Interstone, która sprowadza kamienie naturalne z najbardziej odległych zakątków świata i wprowadza je do polskich wnętrz. Na architektów oraz klientów indywidualnych przedstawiciele firmy czekają w oddziałach w całej Polsce – w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku (Roszkowo), a także w Chrzanowie, Mszczonowie, Stargardzie i Wrocławiu. Szczegóły na www.interstone.pl.

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Kultura; s. 99
Reklama

Czytaj także

Kraj

Czy jesienią PiS odda władzę? Zachodzące procesy pokazują, że tak, ale...

Moim bazowym scenariuszem jest utrata władzy przez PiS, daję mu 55 proc. szans realizacji. Drugi dosyć silny, aczkolwiek mniej prawdopodobny, powiedzmy na 35 proc., to wygrana PiS i potem rząd koalicyjny z Konfederacją albo jej częścią – rozmowa z Andrzejem Bobińskim, dyrektorem ośrodka analitycznego Polityka Insight.

Rafał Kalukin
03.05.2023
Reklama