Ludzie i style

Kamień, użyteczne dzieło sztuki – najpiękniejsze skarby natury w twoim wnętrzu

. . Kwarcyt Naturalny Perla Santana z oferty Interstone / projekt. Walter Diaz / mat. pr.
Kamienne blaty, parapety, podłogi czy pokrycia ścian zachwycają niepowtarzalną urodą. Ale zalet mają znacznie więcej! Ich wyjątkowa trwałość oznacza bezproblemowe użytkowanie przez lata oraz podnosi wartość nieruchomości. To procentuje i przy sprzedaży, i przy wynajmie, a na co dzień oferuje wyższy komfort życia.

Kamienie naturalne w polskich wnętrzach pojawiają się coraz częściej. Mimo to wiele osób obawia się po nie sięgać ze względu na cenę. Czy słusznie? Nie – te wyjątkowe materiały dostępne są w wielu przedziałach cenowych, nie tylko ekskluzywnych. Koszt zależy m.in. od gatunku, formatu płyty i jej grubości. Dużą rolę oczywiście odgrywa też skala przedsięwzięcia – granitowe blaty do kuchni nie wyniosą tyle, ile marmurowa posadzka do rozległego salonu.

.Kwarcyt Naturalny Perla Santana z oferty Interstone / projekt. Andrew Franca/mat. pr..

- Jak w przypadku każdego materiału, o kamieniu warto myśleć jednak szerzej niż tylko w kontekście ceny zakupu – mówi Karolina Sordyl z Interstone, firmy zajmującej się importem kamieni naturalnych od ponad 20 lat. - Wielkie znaczenie ma jego trwałość, liczona w stuleciach. Ważną zaletą jest też możliwość renowacji. Podczas gdy wiele tanich materiałów po kilku latach funkcjonowania nadaje się wyłącznie do wymiany, co oznacza cykliczne wydatki – montaż kamienia staje się autentyczną inwestycją – informuje ekspertka. Daje wnętrzu klasę, poprawia komfort życia mieszkańców, a zarazem podnosi wartość nieruchomości. Docenią to i kupcy, i najemcy.

.Kwarcyt Naturalny Patagonia z oferty Interstone / projekt. JMW Architekci/mat. pr..

Zyski liczy się jednak nie tylko w pieniądzach. Warto więc przypomnieć, że każdy kamień naturalny jest materiałem ekologicznym i bezpiecznym dla zdrowia. Cenimy też swój czas i wygodę – zaś granity, kwarcyty, marmury, a nawet onyksy czy agaty nie wymagają angażującej pielęgnacji. Należy jedynie dopilnować odpowiedniej impregnacji przy montażu, a do utrzymania ich w idealnym stanie na co dzień wystarcza zwykle wilgotna ściereczka.

Ale jak wybrać rodzaj, wzór i format kamienia, który najlepiej sprawdzi się w holu, salonie, kuchni czy łazience? Rozwiązanie do każdego projektu i na każdą kieszeń podsuną profesjonalni doradcy w showroomach i oddziałach marki Interstone, która sprowadza kamienie naturalne z najbardziej odległych zakątków świata i wprowadza je do polskich wnętrz. Na architektów oraz klientów indywidualnych przedstawiciele firmy czekają w oddziałach w całej Polsce – w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku (Roszkowo), a także w Chrzanowie, Mszczonowie, Stargardzie i Wrocławiu. Szczegóły na www.interstone.pl.

Reklama

Czytaj także

Kultura

W hamaku i na leżaku. Wybraliśmy 12 książek na lato

Latem można nadrobić zaległości z całego roku, dlatego proponujemy starannie wybrany zestaw 12 gorących powieści, kryminałów i książek non-fiction z ostatnich miesięcy. Wciągających, poruszających, odkrywczych.

Jakub Demiańczuk, Justyna Sobolewska, Aleksandra Żelazińska
02.07.2022
Reklama