Od XVIII wieku tłumnie przybywają tu kuracjusze cierpiący na schorzenia neurologiczne, choroby układu ruchu, układu krążenia, a także problemy dermatologiczne. Centrum resortu stanowi XIX wieczny Park Zdrojowy z zabytkową pijalnią wód mineralnych Marconi, muszlą koncertową oraz tężnią solankową.
W bezpośrednim sąsiedztwie Parku Zdrojowego znajduje się luksusowe sanatorium Bristol Art and Medical SPA. Pomysł na powstanie tego obiektu zrodził się w głowach pary koneserów i kolekcjonerów sztuki. Państwo Dorota i Tomasz Tworek od lat zajmują się promocją sztuki współczesnej. W ramach swojej działalności stworzyli fundację „Nowa Przestrzeń Sztuki”, której celem jest wspieranie polskich artystów poprzez prezentacje ich projektów w przestrzeni publicznej. Współpraca z twórcami sztuki doprowadziła do spotkania ze światowej sławy ceramikiem, panem Markiem Cecułą, współwłaścicielem XIX wiecznej perły na architektonicznej mapie Buska – hotelu Bristol.
Państwo Tworek zdecydowali się zakupić nieruchomość i przekształcić ją w hotel z nowoczesnym centrum rehabilitacyjnym i medycznym, gdzie Goście będą mogli wypoczywać i nabierać sił pod okiem specjalistów i w otoczeniu sztuki.
Serce hotelu stanowi zabytkowy budynek dawnego Bristolu, który został odrestaurowany z dbałością o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Secesyjne, wysmakowane wnętrza historycznego budynku zostały połączone z minimalistyczna bryłą, w której mieści się centrum Medical Spa, strefa wellness i restauracja. W zabytkowej części znajduje się stylowa kawiarnia Cafe Bristol oraz sala kominkowa, gdzie regularnie odbywają się koncerty oraz spotkania z artystami i literatami. Ogniwem, które spaja te dwa, odmienne style architektoniczne jest lobby hotelowe. Stanowi ono swoistą galerię sztuki. Sklepienie lobby udekorowane jest instalacją autorstwa Ludwiki Ogorzelec, która spełnia jednocześnie funkcję gigantycznego żyrandola, przy wejściu do kawiarni zobaczymy dwie rzeźby Sylwestra Ambroziaka, uwagę gości przykuwa także kalendarz artystyczny, do realizacji którego co roku zapraszani są nowi artyści.
W maju 2023 roku przed wejściem do lobby powstanie minimalistyczny ogród japoński – tsuboniwa. Autorami projektu jest para młodych artystów z Kioto – Masako i Takefumi Ueki, wielokrotnie nagradzanych za swoje prace łączące tradycyjną, japońską sztukę ogrodniczą z nowoczesnymi formami architektonicznymi. Za realizację projektu Kan`ma otrzymali w 2019 roku prestiżowa japońską nagrodę Good Design Award.
Pokoje hotelowe mają widok na Park Zdrojowy lub dziedziniec, którego dzielnie strzeże armia „Żelaznych” Zbigniewa Frąckiewicza. Ostatnio dzięki inicjatywie właścicieli przestrzeń publiczną obok hotelu urozmaiciła "Realizacja malarska" Leona Tarasewicza.
Sztuka działa kojąco na nasze dusze, ale to niezwykłe miejsce powstało przede wszystkim po to, by dbać o zdrowie. W hotelowym Medical Center pracują specjaliści, którzy z pomocą najnowocześniejszego sprzętu wykonują profesjonalne zabiegi rehabilitacyjne. W centrum balneoterapii można zażyć kąpieli siarczkowych oraz okładów borowinowych. Strefę wellness tworzy sala cardio, sala gimnastyczna, basen oczyszczany nanosrebrem oraz saunarium z pięcioma różnymi rodzajami saun, ścieżką Kneippa i basenem lodowym. W hotelowym SPA wykonuje się zabiegi kosmetyczne na twarz i ciało oraz masaże relaksacyjne.
Entuzjastów wypoczynku na świeżym powietrzu ucieszy niecodzienna strefa relaksu na dachu hotelu – Poziom 3, gdzie znajdują się sauny, baseny termalne i bar. Jest to miejsce, które można wynająć na wyłączność i zorganizować wspaniały event pod otwartym niebem z widokiem na Park Zdrojowy.
Materiał przygotowany przez Hotel Art & Medical Spa w Busku-Zdroju