Ludzie i style

O czym jako przedsiębiorca mogłeś nie wiedzieć?

O czym jako przedsiębiorca mogłeś nie wiedzieć? O czym jako przedsiębiorca mogłeś nie wiedzieć? mat. pr.
Prowadzenie własnej firmy to nie tylko wolność i możliwość samodzielnego podejmowania decyzji, ale także ogrom wyzwań i niepewność. O czym jako przedsiębiorca możesz nie wiedzieć? Podpowiadamy.

Zgodnie ze znanym porzekadłem, błędów nie popełnia wyłącznie ten, kto nic nie robi. Dla przedsiębiorcy, który prowadzi własny biznes, błędy, pomyłki i niedociągnięcia (także te popełniane nieświadomie) mogą okazać się jednak wyjątkowo kosztowne. O czym jako przedsiębiorca możesz nie wiedzieć, a powinieneś?

Możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji

Jeśli chcesz postawić pierwsze kroki we własnym biznesie, nie musisz od razu rejestrować firmy. Aby zweryfikować, czy Twój pomysł ma szanse na sukces, możesz zacząć od działalności nierejestrowanej (nieewidencjonowanej). Ta drobna działalność zarobkowa umożliwia generowanie zysków bez konieczności rejestracji firmy w CEiDG. Sporym minusem działalności nierejestrowanej jest jednak wyjątkowo niski próg przychodów uprawniających do takiej formy prowadzenia biznesu. Możesz ją prowadzić:

  • jeśli przychody z twojej działalności w żadnym miesiącu 2022 roku nie przekroczyły 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, czyli 1505 zł;
  • w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat) nie wykonywałeś lub nie wykonywałaś działalności gospodarczej.

Jeśli przekroczysz limit przychodów, będziesz musiał zarejestrować działalność w CEiDG.

Ulgi podatkowe dla początkujących przedsiębiorców

Comiesięczne składki VAT w regularnej wysokości to spore obciążenie dla wielu osób, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Nie wszyscy wiedzą jednak, że początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z atrakcyjnych ulg, które pozwolą znacząco obniżyć wysokość obciążeń podatkowych nawet przez kilkadziesiąt miesięcy. Są to:

  • ulga na start, która zwalnia przedsiębiorców z konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne przez sześć miesięcy od momentu rozpoczęcia działalności;
  • składki ZUS w preferencyjnej wysokości płacone przez 24 miesiące. Po zakończeniu ulgi na start przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych stawek składek ZUS. Niższe obciążenie podatkowe będzie obowiązywać ich przez 24 miesiące;
  • mały ZUS plus, który przewiduje kalkulację składek na ubezpieczenie społeczne na podstawie dochodów z działalności w poprzednim roku kalendarzowym. Aby skorzystać z preferencji, Twoje przychody z działalności gospodarczej uzyskane w poprzednim roku kalendarzowym (przy założeniu, że prowadziłeś ją przez cały rok), nie mogą przekroczyć 120 000 zł.

Możliwość zweryfikowania kontrahenta przed nawiązaniem współpracy

Nawiązywanie współpracy z nowymi partnerami biznesowymi zawsze wiąże się z ryzykiem. Niewielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że owo ryzyko można minimalizować. W jaki sposób?
Przed podpisaniem kontraktu sprawdź, czy firma, z którą zamierzasz współpracować, rzeczywiście istnieje, a jej dane zgadzają się z tymi figurującymi w ogólnodostępnych rejestrach. Takie informacje zdobędziesz, zaglądając do rejestru CEiDG (dla działalności gospodarczych i wspólników spółek cywilnych) lub rejestru KRS (dla spółek handlowych). Kolejnym krokiem powinna być weryfikacja rzetelności płatniczej potencjalnego kontrahenta poprzez wygenerowanie Raportu o firmie z BIG InfoMonitor. Raport o przedsiębiorcy dostarczy Ci informacji, czy Twój potencjalny klient ma długi wpisane do rejestru dłużników. Jeśli tak właśnie będzie, będziesz mógł w odpowiednim momencie zrezygnować ze współpracy lub umieścić w umowie zapisy chroniące Twoje interesy. Raport z formie rozszerzonej, po spełnieniu określonych warunków, dodatkowo dostarczy informacji o zobowiązaniach kredytowych z Biura Informacji Kredytowej (BIK) i Związku Banków Polskich (ZBP). Aby wygenerować podstawowy lub rozszerzony raport o firmie, wejdź na stronę www.big.pl, wypełnij krótki formularz i poczekaj na kontakt doradcy. Po ustaleniu warunków zaloguj się na swoje konto, potwierdź w systemie biznes.BIG.pl warunki umowy ramowej i przygotowanej dla ciebie oferty, a następnie korzystaj z raportów i innych usług dostępnych w Twoim pakiecie.

Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT to wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Rejestr zawiera informacje o rachunkach bankowych firm, na które należy wpłacać podatek VAT, oraz ich dane identyfikacyjne:

  • nazwę,
  • numer REGON,
  • numer w KRS,
  • adres siedziby,
  • dane wspólników,
  • daty rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT.

Jeśli przelejesz swojemu kontrahentowi kwotę wyższą niż 15 000 zł na rachunek bankowy, który nie figuruje na białej liście:

  • nie będziesz miał możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty lub części kwoty, którą przelałeś na rachunek inny niż podany w wykazie;
  • poniesiesz ryzyko solidarnej z kontrahentem odpowiedzialności za zaległości podatkowe, jeśli nie ureguluje on należnego podatku VAT od transakcji.

Rejestracja do VAT-UE

Jeśli planujesz współpracę (wewnątrzwspólnotowe nabycie i dostawę towarów, import usług czy świadczenie usług) z podmiotami mającymi siedzibę w innym kraju UE, Twoim obowiązkiem jest rejestracja do podatku VAT-UE. Zgłoszenia dokonasz na formularzu VAT-R. Jeśli jesteś już czynnym podatnikiem VAT dla transakcji krajowych, musisz jedynie zaktualizować swoje zgłoszenie.

Materiał przygotowany przez Big.pl

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama