Ludzie i style

Jak ograniczyć czas spędzany przez dziecko przed ekranami?

. . mat. pr.
Dzieci codziennie przez kilka godzin bawią się i uczą pod okiem wykwalifikowanych opiekunów. Spora część zapracowanych rodziców staje jednak przed dylematem, jak ciekawie spędzić z nimi czas po powrocie do domu? W tym artykule proponujemy kilka aktywności dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych, które odciągną je od ekranów urządzeń elektronicznych.

W każdym większym mieście znajdziemy szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych dla dzieci w różnym wieku. W większości są to jednak zajęcia prowadzone przez podmioty prywatne, zatem naturalnie jest to związane z koniecznością poniesienia mniejszych lub większych wydatków. Poniżej podsuwamy Ci jednak kilka pomysłów na aktywności, które nie nadwyrężą stanu Twojego portfela.

  • Zajęcia plastyczne

Większość dzieci bardzo chętnie spędza czas wykonując prace plastyczne. Zorganizowanie domowego kącika dla małego artysty jest stosunkowo proste, a potrafi aktywnie zająć dziecko przez długie godziny. Jest to też sposób, na odkrywanie i rozwijanie jego artystycznych talentów. Dobrym pomysłem jest wspólne ustalenie scenariusza takiej zabawy.

Może to być np. próba narysowania na kartce przedmiotu, który macie w domu. Oczywiście poziom trudności zadania powinien być dostosowany do umiejętności dziecka, tak aby zabawa była przyjemna, a nie frustrująca. Jeżeli początkowo wybrany obiekt okaże się zbyt trudny, to zawsze można go podmienić na inny.

  • Kolorowanki

Innym sposobem na rozwijanie plastycznych talentów, jest kolorowanie gotowych arkuszy, czyli popularnych kolorowanek. W każdym większym markecie znajdziesz wiele przystępnych cenowo książeczek do kolorowania, o różnym poziomie trudności. A jeśli posiadasz w domu drukarkę z czarnym tuszem, to możesz wydrukować ciekawe kolorowanki za darmo, na takich stronach jak E-kolorowanki.eu czy Topcoloringpages.net

Kolorowanie ma kojący wpływ na psychikę, ponieważ wymaga od dziecka skupienia i staranności. Wydrukuj kilka ciekawych kolorowanek, a przekonasz się, że w domu nastała tak rzadko spotykana cisza.

.mat. pr..

  • Konkursy z nagrodami

Domową aktywnością, która zwykle mocno angażuje dzieci w każdym wieku, jest udział w konkursach z nagrodami. Bardzo wiele instytucji, zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego, organizuje konkursy z nagrodami do zdobycia. Czasem są to drobne upominki, a czasem nagrody bardzo wartościowe, jak np. nowoczesny sprzęt elektroniczny czy rower górski.

Zanim jednak rzucicie się w wir wygrywania, zdaniem rodzica jest wybranie konkursów, które będą stosowne do umiejętności oraz zainteresowań dziecka. Niektóre maluchy uwielbiają konkursy plastyczne, a inne preferują literackie itd.

Warto, więc poświęcić czas na wstępną selekcję, abyście mieli wspólnie jak najwięcej frajdy z udziału w takiej zabawie.

  • Sport

Sport to zdrowie - w przeciwieństwie do nadmiernego przesiadywania przed telewizorem i ciągłego grania w gry. Wiele placówek oświatowych organizuje nieodpłatne aktywności sportowe, w ramach zajęć pozalekcyjnych i kółek zainteresowań. Dużo bogatsza jest jednak oferta podmiotów prywatnych. Do popularnych zajęć sportowych należą np.: pływanie, piłka nożna, judo, karate, gimnastyka artystyczna, tenis, taniec itd.

Udział w zajęciach sportowych nie powinien być jednak dla dziecka przykrym przymusem. Warto obserwować nie tylko rozwój fizyczny, ale w pierwszej kolejności, emocje z jakimi dziecko wraca do domu. Jeśli dana dyscyplina nie sprawia mu radości, to pomyślcie nad zmianą.

  • Planszówki

Gry planszowe w ostatnich latach przechodzą prawdziwy renesans popularności. Wspólnie rozegrane partie integrują członków gry, a także wspierają rozwój rozmaitych zdolności u dziecka. Wśród przykładów można wymienić:

- rozwój logicznego myślenia i przewidywania (np. szachy)

- poszerzenie zasobu słownictwa (np. Scrabble)

- nauka gospodarowania ograniczonymi zasobami (np. Monopol)

- polepszenie spostrzegawczość (np. puzzle)

W dzisiejszych czasach, wybór gier planszowych jest ogromny. Możemy przebierać w grach nowych, ale także używanych, które często przechodzą z rak do rąk. Przed zakupem konkretnej pozycji, można też zapoznać się z internetowymi recenzjami innych użytkowników. Zwiększy to prawdopodobieństwo, że z zakupu będziemy bardziej zadowoleni.

  • Pomoc w kuchni

Rozwijanie zainteresowań dzieci, może także mieć miejsce w kuchni. I to nie tylko podczas pałaszowania babcinych wypieków. Wielu rodziców bywa zaskoczonych, obserwując, jak chętnie ich pociechy chcą pomagać w przygotowywaniu potraw. Możliwość stworzenia posiłku dla siebie i innych, jest dla maluchów ekscytującym wyzwaniem.

Na początek, warto przedyskutować z dzieckiem, jaką potrawę lub potrawy chcielibyście wspólnie przygotować. Mogą to być zarówno dania wymagające skrupulatnego podążania za przepisem (np. pieczenie ciasteczek), jak i takie, przy których można dać upust swojej kreatywności (np. wielopiętrowe kanapki).

Wcielenie się w rolę małego kucharza to wyśmienita zabawa. Zawsze pamiętaj jednak, aby zapewnić dziecku bezpieczne miejsce do tego typu aktywności. Usuń z zasięgu jego dłoni ostre i ciężkie przedmioty. Pilnuj także, żeby dziecko nie podchodziło do włączonej kuchenki oraz piekarnika.

Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama