Partner artykułu: Portal Zielares.pl - merytorycznie o witaminach, ziołach i suplementacji
Guarana – co to jest?
Guarana (Paullinia cupana) to tropikalna roślina pnąca rosnąca na terenie Brazylii i Wenezuelii wywodząca się z rodziny mydleńcowatych. Wyróżnia się drobnymi, białymi kwiatami tworzącymi groniaste kwiatostany i dużymi liśćmi. Bogactwo składników aktywnych znajduje się w nasionach ukrytych w charakterystycznych dla guarany czerwonych owocach.
Nasiona posiadają gorzki i lekko kwaśny smak. Sproszkowane i wymieszane z wodą tworzą odżywczy i pobudzający napój zwany eliksirem długowieczności przez rdzennych mieszkańców Niziny Amazonki.
Guarana – jaki ma skład?
Nasiona guarany wypełnione są prozdrowotnymi i pobudzającymi związkami. Zawierają także mnóstwo silnych antyoksydantów o właściwościach zbliżonych do tych, jakie zawiera zielona herbata. W składzie można znaleźć metyloksantyny, takie jak kofeina (guaraniana), teobromina i teofilina, a także taniny, saponiny, cholinę, polisacharydy, skrobię i tłuszcze. Guarana to także doskonałe źródło flawonoidów odpowiedzialnych za smak i zapach owoców, wykazujących właściwości antyoksydacyjne.
Guarana – właściwości i zastosowanie
Nasiona guarany to naturalne źródło kofeiny, dlatego bardzo często znajdziemy je w składzie wielu popularnych “energetyków”. Jednak pobudzające działanie to nie wszystko, co ma do zaoferowania ta niezwykła roślina. Jej prozdrowotne działanie, sprawia, że od wielu lat stosowana jest w medycynie naturalnej. Oto najważniejsze właściwości guarany:
Redukuje zmęczenie i poprawia koncentrację
Duża zawartość kofeiny sprawia, że guarana to jeden z najsilniejszych naturalnych stymulantów. Skutecznie obniża poziom zmęczenia fizycznego i umysłowego oraz poprawia zdolność koncentracji.
Wspomaga serce i układ krążenia
Zawarte w guaranie silne przeciwutleniacze, takie jak kofeina i katechiny znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krwionośnego. Zapobiegają tworzeniu się skrzepów i usprawniają przepływ krwi. Pozytywnie wpływają na profil lipidowy, obniżając poziom “złego” cholesterolu LDL, który jest jedną z przyczyn chorób wieńcowych i miażdżycy.
Poprawia pracę układu trawiennego
Guarana wykazuje skuteczność w łagodzeniu objawów związanych z niestrawnością. Doskonale pobudza perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Co ciekawe niska dawka guarany skutecznie hamuje biegunkę poprzez zmniejszenie wydzielania wody w jelitach.
Poprawia kondycję skóry
Kosmetyki na bazie guarany i glicerolu znacząco poprawiają kondycję skóry. Pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, w efekcie cera staje się bardziej jędrna i sprężysta. Skutecznie redukują drobne zmarszczki wokół oczu i poprawiają dotlenienie komórek skóry. Substancje znajdujące się w nasionach guarany wykorzystywane są także w preparatach zwalczających uciążliwy cellulit.
Działa przeciwnowotworowo
Guarana i jej przeciwnowotworowe właściwości są przedmiotem intensywnych badan naukowych. Ich dotychczasowe wyniki są bardzo obiecujące. Wykazano, że ksantyna oraz silne przeciwutleniacze obecne w nasionach guarany hamują rozwój komórek nowotworowych, a w niektórych przypadkach powodują ich obumieranie. Guarana chroni także DNA przed uszkodzeniem. Warto zaznaczyć, że badania są kontynuowane, a na jednoznaczne wyniki trzeba będzie jeszcze zaczekać.
Działa antybakteryjnie
Nasiona guarany zawierają silne substancje antybakteryjne, takie jak katechiny, taniny i kofeinę. W badaniach naukowych wykazano skuteczność guarany szczególnie w przypadku trzech rodzajów bakterii: Escherichia coli, której zbyt intensywny rozrost wywołuje silne dolegliwości bólowe ze strony przewodu pokarmowego i zapalenie dróg moczowych, Streptococcus mutans odpowiedzialnej za rozwój chorób dziąseł i przyzębia, oraz Salmonella typhimurium wywołującej ostre w przebiegu zatrucia pokarmowe.
Pomaga zrzucić zbędne kilogramy
Wysoka zawartość kofeiny w ziarnach guarany sprawia, że roślina ta często jest stosowana w wielu suplementach i środkach na odchudzanie. Kofeina skutecznie pobudza procesy metaboliczne i lekko podnosi termogenezę. W wyniku tego zwiększa się ilość kalorii, jaką organizm wykorzystuje nie tylko podczas wysiłku fizycznego, ale także podczas spoczynku. Guarana hamuje także proces lipogenezy, czyli odkładania i magazynowania tłuszczu w tkankach podskórnych.
Opóźnia procesy starzenia
Guarana to naturalne źródło silnych przeciwutleniaczy, które neutralizują i usuwają z organizmu chorobotwórcze wolne rodniki odpowiedzialne za niszczenie i starzenie komórek. Preparaty z guaraną wspomagają funkcjonowanie organizmu osób starszych, chronią przed pogorszeniem wzroku oraz redukują skutki stresu oksydacyjnego.
Guarana – stosowanie i dawkowanie
Guarana znajduje się w składzie wielu napojów energetycznych. Jednak nie są one najlepszym jej źródłem ze względu na zawartość innych, potencjalnie szkodliwych dla zdrowia składników. Znacznie lepiej wybierać guaranę w formie herbatek, tabletek czy kapsułek.
Doskonałą opcją jest guarana w proszku, którą można dodawać do dowolnego napoju, słodkich potraw czy domowych batonów energetycznych/proteinowych. Zalecane dawkowanie sproszkowanych nasion guarany wynosi od 1 do 2 łyżeczek dziennie. Oczywiście należy rozpocząć od jak najniższej dawki w celu sprawdzenia reakcji organizmu.
Guarana – przeciwwskazania
Głównymi przeciwwskazaniami do stosowania guarany, są:
- Choroby serca
- Nadciśnienie
- Problemy ze snem
- Osteoporoza
- Nadczynność tarczycy
- Cukrzyca
- Ciąża i karmienie piersią
- Refluks żołądkowy
Guarana – skutki uboczne
Guarana przyjmowana pod wieczór lub w zbyt dużych dawkach może wywołać następujące skutki uboczne:
- Bezsenność
- Ból głowy
- Zaburzenia koncentracji
- Rozdrażnienie
- Pobudzenie
- Nudności
- Przyśpieszone tętno
- Ból brzucha i zaparcia
Materiał przygotowany przez Zielares.pl