Ludzie i style

Google Workspace w biznesie – jak go optymalnie wykorzystać?

Google Workspace w biznesie – jak go optymalnie wykorzystać? Google Workspace w biznesie – jak go optymalnie wykorzystać? mat. pr.

W dobie szybkiego internetu i pracy zdalnej firmy coraz częściej rezygnują z drogich licencji na programy instalowane lokalnie, wybierając w to miejsce aplikacje działające w chmurze. Do zalet takiego rozwiązania należy m.in. obniżenie kosztów prowadzenia przedsiębiorstwa, bezpieczeństwo przetwarzanych danych oraz dostęp do plików z poziomu wielu urządzeń. Jak w tym kontekście sprawdza się Google Workspace? I co zrobić, aby wykorzystać pełen potencjał tego pakietu?

Co to jest Google Workspace?

Google Workspace to obszerny pakiet programów do użytku firmowego, który jest dostępny w ramach jednej, wygodnej subskrypcji. Jego głównym wyróżnikiem jest to, że działa w chmurze, a to z kolei sprawia, że każdy użytkownik może pracować w programach wchodzących w skład zestawu z poziomu dowolnego urządzenia, na którym jest w stanie zalogować się na konto Google (komputer, tablet, telefon).

W skład pakietu wchodzą programy biurowe (Arkusze, Dokumenty, Formularze, Prezentacje), poczta w firmowej domenie (Gmail), komunikatory tekstowe (Chat, Spaces), narzędzie do wideokonferencji (Meet), aplikacja do organizacji pracy (Kalendarz) czy przestrzeń dyskowa w chmurze (Dysk). Oprócz tego w każdym planie Google Workspace dostępne są takie programy jak: Jamboard, Keep i Witryny. Co zrobić, aby w pełni wykorzystać możliwości tych rozwiązań?

Jakie zalety ma Google Workspace?

Przeniesienie firmowej korespondencji do Gmaila może przebiec wyjątkowo sprawnie. Wystarczy, że skorzystasz z pomocy jednego z krajowych partnerów Google Cloud. Mowa tu o autoryzowanych przez Google firmach, które wspierają lokalne podmioty, oferując im m.in. wsparcie techniczne w języku polskim i faktury w złotówkach.

Firmowy Gmail ma dużo większe możliwości niż jego darmowy odpowiednik. Można w nim m.in. utworzyć adres email we własnej domenie, np. imię.nazwisko@nazwafirmy.pl, a dla każdego konta przypisać aż 30 aliasów.

W zależności od wybranego pakietu każdy użytkownik Google Workspace ma do dyspozycji do 30 GB do 5 TB miejsca na Dysku Google. Zorganizowanie firmowego archiwum w chmurze sprawia, że pliki pozostają bezpieczne, a wszyscy użytkownicy z uprawnieniami mają do nich dostęp na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu.

Na programy biurowe można wykupić wiele licencji u różnych producentów, ale po co to robić, skoro można mieć wszystko w ramach jednej wygodnej subskrypcji. Co więcej, korzystając narzędzi do tworzenia i edytowania plików w chmurze, użytkownicy zyskują możliwość pracy w tym samym czasie na jednym dokumencie. Programy od Google mają wbudowany w sobie chat, funkcję komentowania i przełączania się na wideorozmowę. Wszystko to sprawia, że przygotowanie dokumentu tekstowego czy prezentacji, albo omówienie wyników finansowych jest bardzo wygodne nawet w rozproszonym zespole.

Pracę zdalną ułatwiają też komunikatory tekstowe, takie jak Chat i Spaces. Ten drugi program pozwala na tworzenie rozmów grupowych, gdzie dodatkowo możesz wprowadzić wątki – tak, aby pracownicy nie musieli śledzić tematów, które ich nie dotyczą. Bezpośrednią komunikację w zespole ułatwia też Meet, czyli aplikacja do prowadzenia rozmów wideo. Zarówno Chat, Spaces, jak i Meet są zintegrowane z innymi narzędziami pakietu, takimi jak aplikacje biurowe, kalendarz czy Gmail.

Ile kosztuje Google Workspace?

Google Workspace jest usługą dostępną w ramach czterech planów subskrypcyjnych. Te różnią się od siebie zakresem funkcji dostępnych w poszczególnych aplikacjach, a co za tym idzie – również ceną.

  • Google Workspace Business Starter – 27 zł
  • Google Workspace Business Standard – 54 zł
  • Google Workspace Business Plus – 81 zł
  • Google Workspace Enterprise – Cena ustalana jest indywidualnie.

Co ciekawe, firmy, które chcą wykupić minimum 10 licencji i nie korzystały wcześniej z biznesowej wersji pakietu Google Workspace, mogą otrzymać 10% zniżki na usługę, podejmując współpracę z krajowym partnerem Google Cloud, takim jak wrocławska firma FOTC.

Google Workspace dla firm – podsumowanie

Oprócz programów do tworzenia i komunikacji, w Google Workspace otrzymujesz też miejsce na dysku w chmurze i pocztę Gmail w firmowej domenie. Do usługi możesz przenieść się bezpośrednio na stronie Google lub za pośrednictwem jednego z krajowych partnerów Google Cloud, co niesie za sobą szereg korzyści, takich jak dodatkowe zniżki na pakiety czy dostępne 24 godziny na dobę wsparcie techniczne w języku polskim.

Materiał przygotowany przez FOTC

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama