Ludzie i style

Najważniejsze premiery książkowe 2023 roku. Które tytuły warto śledzić?

Najważniejsze premiery książkowe 2023 roku. Które tytuły warto śledzić? Najważniejsze premiery książkowe 2023 roku. Które tytuły warto śledzić? mat. pr.
Zapowiedzi książkowe ostatnich miesięcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom miłośników dobrej literatury, niezależnie od preferowanych przez nich gatunków i zainteresowań. Fascynujące biografie, wnikliwe reportaże, wciągające powieści… Sprawdź najgłośniejsze premiery książkowe 2023 i wybierz lekturę dla siebie!

Książę Harry, „Ten drugi”

Życie młodszego syna obecnego monarchy Karola II i tragicznie zmarłej „królowej ludzkich serc” - Diany Spencer - od zawsze budziło ogromne zainteresowanie mediów. Szaleństwa młodości, doświadczenia z wojennego frontu, głośne małżeństwo z amerykańską aktorką, zrzeczenie się przywilejów, prawdziwe i domniemane konflikty z ojcem i bratem… Aby uciąć krążące plotki i domysły, książę Harry postanowił opowiedzieć swoją historię osobiście - nie stroniąc od bezkompromisowej szczerości i głębokiej autoanalizy, na nowo mierząc się z najbardziej bolesnymi momentami swojego życia.

„Ten drugi” - jedna z najbardziej oczekiwanych premier książkowych 2023 i bestseller w kategorii „książki biograficzne” - to opowieść o zderzeniu nieokiełznanej indywidualności ze sztywnymi konwenansami monarchii, samotności wśród tłumu ludzi i świateł reflektorów, a także miłości, która odmienia życie.

Marek Sekielski i Małgorzata Serafin, „Jest OK. To dlaczego nie chcę żyć?”

Depresja jest jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacyjnych współczesnego świata. Bez odpowiedniego leczenia może być także chorobą śmiertelną - i choć temat podjęty przez Marka Sekielskiego i Małgorzatę Serafin wciąż jeszcze bywa bagatelizowany lub spychany do sfery tabu, warto poznać go jak najlepiej, by uświadomić sobie skalę problemu i wiedzieć, jak mu przeciwdziałać. Depresja doprowadziła bohaterów książki na skraj przepaści, z którego udało im się zawrócić; rozmówcy Serafin i Sekielskiego ujawniają, co popchnęło ich do próby odebrania sobie życia i co pomogło im odzyskać nadzieję na lepsze jutro.

Jennette McCurdy, „Cieszę się, że moja mama umarła”

Blichtr i luksus światowego show-biznesu ma swoją ciemną stronę: historie gwiazd estrady często naznaczone są cierpieniem, do którego nierzadko przyczyniają się ich najbliżsi. Los Jennette McCurdy - gwiazdy kanału Nickelodeon, utalentowanej wokalistki i aktorki - nie jest tu wyjątkiem: nikt spośród setek tysięcy jej fanów nie wiedział, że ich idolka była od wielu lat maltretowana psychicznie i fizycznie przez własną matkę, owładniętą obsesją na punkcie sławy i pieniędzy.

Restrykcje żywieniowe, naruszenia prywatności cielesnej i nieustanna kontrola doprowadziły nastoletnią Jennette do bulimii, alkoholizmu i zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Dziś, po śmierci matki i wygranej walce o zdrowie, aktorka odważnie rozprawia się ze swoimi demonami: w swojej debiutanckiej książce szczerze opowiada o swojej drodze od przewlekłej traumy do odzyskania kontroli nad własnym życiem.

Tomasz Patora, „Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu”

Kulisy zbrodniczego procederu sprzed 20 lat, którego ujawnienie wstrząsnęło całą Polską: Tomasz Patora dokumentuje przebieg śledztwa poświęconego przestępczemu układowi łódzkiego pogotowia i zakładów pogrzebowych, którego działanie kosztowało życie setek niewinnych ludzi. Autor ujawnia nieznane wcześniej dokumenty i relacje świadków, które w połączeniu z opublikowanymi wcześniej dokumentami tworzą dokładną rekonstrukcję wydarzeń sprzed dwóch dekad. Reportaż Patory jest porównywany do trzymającego w napięciu thrillera - jednak tym, co przeraża w nim najbardziej, jest fakt, że opisane zbrodnie wydarzyły się naprawdę.

B.A. Paris, „Uwięziona”

W rankingu zapowiedzi książkowych na rok 2023 nie mogliśmy pominąć także najnowszej powieści B.A. Paris: „Uwięziona” doczekała się już 40 przekładów, a łączna liczba sprzedanych egzemplarzy przekroczyła już 3 miliony! Historia Amelie, oparta na klasycznych motywach baśni o Kopciuszku i zamknięcia w złotej klatce, należy do gatunku nieodkładalnych. Żadna odpowiedź nie jest tu jednoznaczna ani satysfakcjonująca, a fabuła z każdą stroną gęstnieje od napięcia, emocji i fabularnych twistów.

Materiał przygotowany przez Tantis.pl

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Czy oddawać Ukrainie polskie patrioty? NATO naciska, presja rośnie, Warszawa odmawia

Międzynarodowa presja na Polskę nie maleje – zapewne będzie rosła do szczytu w Waszyngtonie, któremu potrzeba „sukcesu". W którymś momencie Warszawa może być nawet napiętnowana za opór, zwłaszcza jeśli na podarowanie Ukrainie świeżo kupionych patriotów zdecydują się Rumunia lub Szwecja.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
14.05.2024
Reklama