Ludzie i style

Niepołomice znowu nagrodzone

Niepołomice znowu nagrodzona Niepołomice znowu nagrodzona mat. pr.
Gmina Niepołomice została wyróżniona w dwóch prestiżowych konkursach. I to jednego dnia. To już kolejna nagroda przyznana Gminie Niepołomice w ostatnich miesiącach

– Dwa wyróżnienia jednego dnia i to w dwóch różnych konkursach, to nie zdarza się często. Wszystkie nagrody, które otrzymujemy, cieszą nas i jednocześnie mobilizują do dalszej pracy. Nagrody bowiem nie są dla urzędników. My je tylko odbieramy w imieniu mieszkańców – mówi Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

W czwartek gmina otrzymała pierwszą Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski za Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne. Obiekt został wyposażony w nowe planetarium i kopułę obserwacyjną, liczne sale i pracownie tematyczne, studio filmowo-fotograficzne oraz część noclegową z 12 pokojami i stołówką.

Tego samego dnia Niepołomice zostały też wyróżnione w konkursie Samorządowy Lider Zarządzania 2022. Samorząd został nagrodzony za rewitalizację niepołomickich błoni. – To 6-hektarowy teren spacerowo-rekreacyjny. Został on zaprojektowany tak, by główną rolę grała w nim natura. Realizacja zadania kosztowała gminę 9,8 mln zł, z czego unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosiło 6,5 mln zł – opowiada burmistrz Roman Ptak.

Rewitalizacja niepołomickich błoni zakończyła się w czerwcu 2022 roku. Wykonując rewitalizację tych terenów gmina Niepołomice połączyła przyjemne z pożytecznym. Przyjemne, bo mieszkańcy otrzymali piękny park w centrum miasta. Ten ogromny obszar zieleni podzielony jest na cztery strefy. Małe Błonia po stronie północnej, otwartą część centralną, obszar rekreacji i strefę przy zamku. W parku znajduje się ponad 2 km ścieżek do biegania i jazdy na rowerze. Poza tym na błoniach znajduje się wioska kaczek, plac do trenowania koni czy wybieg dla psów. Jedną z największych atrakcji miejskich błoni jest ogród doświadczeń, z camerą obscura, labiryntem, lustrem deformującym czy gwiazdozbiorem i systemem planetarnym. Według danych szacunkowych władz gminy, park w ciągu zaledwie sześciu miesięcy 2022 roku odwiedziło ponad 50 tys. mieszkańców. Nie ma się co dziwić, bo ta inwestycja została zrealizowana dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności. – Przygotowując się do realizacji tej inwestycji oddaliśmy głos mieszkańcom, aby Ci, jako przedstawiciele różnych grup społecznych, zawodowych, ludzi o różnych zainteresowaniach i potrzebach, mogli wypowiedzieć się, jakiego terenu tutaj oczekują – wspomina Michał Hebda, zastępca burmistrza Niepołomic. Park to nie tylko miejsce rekreacji, ale też inwestycja, która zrewitalizowała zakole Wisły.

Ostatnie miesiące są dla gminy niezwykle udane. Niedawno Niepołomice drugi rok z rzędy zostały uznane najlepszą gminą Małopolski, w której żyje się najlepiej. Z kolei w konkursie Teraz Polska gmina zajęła trzecie miejsce.

Materiał przygotowany przez niepolomice.eu.

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama