Ludzie i style

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na życie? Czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia na życie? mat. pr.
Ubezpieczenie na życie pozwala zabezpieczyć siebie i najbliższych na wypadek zajścia nieprzewidzianych zdarzeń. Aby jednak polisa chroniła w pełni, należy dostosować ją do swoich potrzeb. Jak wybrać ubezpieczenie na życie?

Ochrona z ubezpieczenia na życie

Standardowe ubezpieczenie na życie chroni na wypadek śmierci. Zapewnia wsparcie dla najbliższych ubezpieczonego, w tym przede wszystkim pozwala im pokryć koszty pogrzebu czy zachować dotychczasowy standard życia. Na rynku dostępnych jest jednak również wiele dodatkowych rozwiązań, które mogą jeszcze lepiej wpisać się w Twoje potrzeby.

Ubezpieczenie na życie może być typowo ochronne albo mieszane. Drugi rodzaj łączy ochronę na wypadek śmierci z dodatkowymi możliwościami, takimi jak oszczędzanie czy inwestowanie. W tym wypadku możesz zabezpieczyć najbliższych, a jednocześnie pomnażać swoje środki w wybrany sposób.

Wiek, który upoważnia do zawarcia umowy ubezpieczenia na życie, jest uzależniony od zasad panujących u konkretnego ubezpieczyciela.

Suma ubezpieczenia – jaką wybrać?

Podczas wyboru ubezpieczenia na życie zwróć szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia. To kwota, jaką otrzymają Twoi najbliżsi na wypadek Twojej śmierci. Polisa powinna być idealnie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Wszystko dlatego, że jeśli będzie za niska, świadczenie może okazać się niewystarczające na pokrycie wydatków. Z drugiej strony im wyższą sumę wybierzesz, tym wyższą składkę będziesz opłacać. Z tych względów przed zawarciem umowy ubezpieczenia na życie powinieneś dokładnie przeanalizować, jaka kwota będzie odpowiednia w Twoim przypadku. Pomocne może być ustalenie, jakie są potrzeby najbliższych, ile czasu dzieci potrzebują, aby się usamodzielnić oraz jak długo potrwa przeorganizowanie codziennego życia w razie zajścia nieprzewidzianych okoliczności.

Umowa ubezpieczenia na życie może w niektórych przypadkach przewidywać prawo do modyfikacji sumy polisy w późniejszym okresie. Jeśli zdecydujesz się na wybór mieszanego ubezpieczenia na życie, z góry musisz ustalić proporcje między częścią oszczędnościową i ochronną.

Dodatkowe opcje ubezpieczenia

Jeśli chcesz zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie, rozważ również, czy oferta umożliwia uzupełnienie ochrony o dodatkowe opcje, takie jak ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (na wypadek doznania poważnego uszczerbku na zdrowiu), ubezpieczenie umożliwiające kontynuację leczenia, ubezpieczenie zdrowotne (np. w razie zachorowania na nowotwór) czy ochronę w razie utraty źródła dochodu.

Każda dodatkowa opcja ubezpieczenia na życie wiąże się z dodatkowym kosztem. Z tego powodu przed podpisaniem umowy warto dokładnie przemyśleć, które warianty będą najbardziej przydatne. W razie wątpliwości warto skonsultować się z ubezpieczycielem.

Podczas wyboru ubezpieczenia na życie zwróć uwagę, czy dana oferta obejmuje dodatkowe zniżki, np. za pakiet umów czy korzystanie z konkretnej formy płatności.

Materiał przygotowany przez Nationale-Nederlanden

Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama