Ludzie i style

Nie tylko Tokio – Japonia ma do zaoferowania o wiele więcej niż wielkie miasta

Błękitny staw niedaleko szczytu Asahi - dake w Parku Narodowym Daisetsuzan, Japonia Błękitny staw niedaleko szczytu Asahi - dake w Parku Narodowym Daisetsuzan, Japonia Shutterstock
Kraj Kwitnącej Wiśni znów otwiera się na świat, pokazując przy okazji swoje mniej znane oblicze. Ma też coraz lepszą infrastrukturę, dzięki której z łatwością zwiedzić da się też bardziej odległe części kraju, również zza okien samochodu.

Hokkaido większości osób, nawet tych bardziej zaznajomionych z geografią Dalekiego Wschodu, kojarzy się przede wszystkim ze sportami zimowymi. Nic dziwnego, w końcu to wyspa na północnym krańcu Japonii, znana przede wszystkim ze swoich sportowych stolic. Zimowe Igrzyska Olimpijskie zorganizowane w 1972 r. w Sapporo akurat w Polsce kojarzą się doskonale zwłaszcza starszym kibicom, tam bowiem złoty medal olimpijski zdobył Wojciech Fortuna. Młodsi natomiast niejednokrotnie zarywali noce, by oglądać sukcesy odnoszone na tamtejszych skoczniach przez Adama Małysza, a później Kamila Stocha. Ale Hokkaido to nie tylko biały puch, choć tego rzeczywiście na północy Japonii nie brakuje i jest on pierwszej jakości.

Kolorowe pole kwiatowe w słoneczny dzień, Biei, Hokkaido, JaponiaShutterstockKolorowe pole kwiatowe w słoneczny dzień, Biei, Hokkaido, Japonia

Na wyspie znajduje się też Daisetsuzan, ogromny górski park narodowy, zamieszkały między innymi przez dziko żyjące jelenie i niedźwiedzie. Główną jego atrakcją są jednak imponujące szczyty nieczynnych wulkanów, z których najwyższy, Asahi-dake, ma prawie 2300 m. n.p.m. Łącznie na terenie parku znajdują się aż trzy łańcuchy gór wulkanicznych, przez które prowadzą setki szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności. Dodatkową atrakcją są również otsen, gorące źródła, często położone w bezpośrednim sąsiedztwie szczytów.

Mazda CX-60 to samochód przestronny, idealnie skrojony pod dalekie wycieczki.materiały prasoweMazda CX-60 to samochód przestronny, idealnie skrojony pod dalekie wycieczki.

Środek Hokkaido to nie tylko terytorium dzikiej przyrody, ale też Ainu, rdzennych mieszkańców tych obszarów. Wywodzą się z północnych wysp Dalekiego Wschodu, zamieszkują również Sachalin, Kamczatkę i Wyspy Kurylskie. Na terenie Japonii żyje ich jeszcze, według różnych szacunków, około 20 tyś., w sąsiedniej Rosji mniej niż tysiąc. Ainu to lud o niesamowicie bogatej, liczącej milenia kulturze, której poświęcony jest Upopoy - muzeum i park w jednym. Pod tą nazwą kryje się zarówno budynek goszczący narodową kolekcję sztuki Ainu, jak i obszar upamiętniający ich losy i wkład w kulturę całej Japonii. Od 2007 r. jest ona chroniona prawem, a w ostatnich latach Upopoy stało się jedną z najbardziej popularnych destynacji turystycznych na północy kraju. Po części sukces ten wytłumaczyć da się bezpośrednim połączeniem kolejowym z Sapporo, co akurat na Hokkaido jest rzadkością, bo północ Japonii tradycyjnie należała do gorzej skomunikowanych obszarów.

Mazda CX-60 wyróżnia się świetnymi parametrami technicznymi - jego moc to 327 KM w wersji PHEV, z przyspieszeniem 5,8 sec do setkimateriały prasoweMazda CX-60 wyróżnia się świetnymi parametrami technicznymi - jego moc to 327 KM w wersji PHEV, z przyspieszeniem 5,8 sec do setki

Ten stan rzeczy powoli się zmienia, bo Japonia stara się inwestować w infrastrukturę jak najwięcej. Również po to, by przyciągnąć do kraju więcej turystów. Tamtejsza rada ds. turystyki postawiła sobie za cel osiągnięcie zysków na poziomie 1400 euro zostawianych w Japonii przez każdego przybysza z zagranicy. Żeby go zrealizować, musi jednak zaprosić zwiedzających poza utarte szlaki, nie tylko do Tokio, Jokohamy, czy w okolice Góry Fuji. Zwłaszcza, że akurat w tym kraju jest co zwiedzać praktycznie wszędzie, nie ma co więc siedzieć w miejscu!

Mazda CX-60 to samochód, który cechuje niezwykle wysoki poziom wykończenia wnętrzmateriały prasoweMazda CX-60 to samochód, który cechuje niezwykle wysoki poziom wykończenia wnętrz

Pozostając na północy, odwiedzić warto Asahikawę - miasto u podnóży wspomnianego Asahi-dake. To miejsce znane z wielu powodów, od kulinarnych sukcesów tutejszej odmiany ramenu, po światowej sławy przemysł meblarski. Asahikawa mieści dziś jedne z najlepszych w Japonii, doskonale rozpoznawalnych również poza Azją warsztatów tworzących drewniane meble i elementy wykończeniowe. To wbrew pozorom również oferta skierowana do zagranicznych turystów - być może nie zdecydują się na powrót do domu z nową szafą czy ramą do łóżka, ale już niewielki kinkiet czy miska na owoce mogą być doskonałą pamiątką z wakacji.

Mazda CX-60 doskonale dopasowuje się do indywidualnych potrzeb dzięki systemowi personalizacji ustawień kierowcy.materiały prasoweMazda CX-60 doskonale dopasowuje się do indywidualnych potrzeb dzięki systemowi personalizacji ustawień kierowcy.

Problem z podróżowaniem po tyleż malowniczej, co relatywnie nieznanej północy Japonii jest jednak zasadniczy - ciężko sobie poradzić tu bez samochodu. Sami Japończycy spieszą jednak z pomocą, bo na drogach - japońskich i nie tylko - doskonale spisują się ich własne samochody, jak chociażby te tworzone przez Mazdę. Ten ikoniczny producent z Hiroszimy, legitymizujący się stuletnią niemal tradycją tworzenia wybitnych, eleganckich pojazdów wypuścił niedawno na rynek model CX-60, SUV doskonale radzący sobie także w warunkach mroźnej i śnieżnej zimy. To samochód na wskroś japoński, który łączy niezwykle wysoki poziom wykończenia wnętrz, doskonałą przyczepność i wysokie, potwierdzone w testach bezpieczeństwo jazdy z elastycznością dopasowywania się do zmieniających się warunków na drodze. Mazda spisuje się doskonale na południowym, miejscami nawet tropikalnym w swym klimacie wybrzeżu Japonii, ale też na dalekiej północy, w ojczyźnie ludu Ainu, gdzie temperatura regularnie utrzymuje się nawet poniżej -10 stopni Celsjusza. Mazda CX-60 to samochód przestronny, idealnie skrojony pod dalekie wycieczki. Wyróżnia się świetnymi parametrami technicznymi - jego moc to 327 KM w modelu plug-in hybrid, do setki rozpędza się w 5,8 sekundy, przy jednoczesnym bardzo niskim spalaniu. Doskonale dopasowuje się do indywidualnych potrzeb dzięki systemowi personalizacji ustawień kierowcy. Dwa napędy - diesel i hybrydowy - sprawiają, że nie boi się wyzwań. Elegancki i jednocześnie oddający hołd tradycji, wykonany według filozofii KODO, duszy ruchu, łączącej artyzm i rzemiosło z nowoczesnymi technologiami. Mazda CX-60 to samochód, w którym podróż to zawsze przyjemność i przygoda w jednym.

Materiał powstał we współpracy z Mazdą

Polityka 31.2023 (3424) z dnia 25.07.2023; Promocja; s. 36
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama