Ludzie i style

Widzieć. Myśleć. Czuć. Łódzka Galeria AOKZ

Grzegorz Jarosz i Maciej Domarecki, właściciele Galerii AOKZ Grzegorz Jarosz i Maciej Domarecki, właściciele Galerii AOKZ mat. pr.
Baza to długotrwała, trwając ponad 30 lat, przyjaźń ze sztuką i przekonanie, że nie jest ona bytem odrębnym od rzeczywistości, a służy rejestracji oraz krytyce - zjawisk, emocji, rzeczy. Zaczyn to spotkanie między Maciejem Domareckim - uczestnikiem i obserwatorem kultury, kolekcjonerem, prawnikiem i wykładowcą akademickim, a Grzegorzem Jaroszem – zakochanym w sztuce kolekcjonerem, zawodowo związanym ze światem komunikacji i mediów.

Zderzenie dwóch osobowości i temperamentów, które łączy podobna wrażliwość, ciekawość i ostrość widzenia, doprowadziło do powstania duetu przyjaciół, którzy pragną dzielić się swoją pasją i wiedzą oraz tworzyć przestrzeń komunikacji sztuki. Tak narodziła się Galeria AOKZ - miejsce w Łodzi, które przedstawia sztukę w korelacji z rzeczywistością i zachęca do twórczego dialogu artystów z publicznością.

.mat. pr..

Założyciele Galerii prezentują sztukę o różnych obliczach, treściach, uczuciach i formach, które budzą emocje, skłaniają do myślenia i dyskusji. Ambicją Macieja Domareckiego i Grzegorza Jarosza jest zachęcanie ludzi do uczestniczenia w kulturze, prezentowania jej złożoności, pokazywania siły oddziaływania i kontekstowości wobec realnego. Stąd tak duża intensywność i różnorodność wystaw. Galeria otworzyła się 1 kwietnia 2023 wyborem 50 prac z kolekcji AOKZ. Maciej Salamon i Adam Witkowski wystawą „Jaka Piękna Katastrofa" stali się pionierami wystaw koncepcyjnych w AOKZ. Prezentowano prace Macieja Walczaka i Jarosława Borka na wystawie „PERSONA – 12 Archetypów osobowości według Junga". Spotkanie autorskie miała m.in. Martyna Borowiecka. W ramach wystawy „777" swoje prace pokazali Aleksandra Drab, Patryk Staruch, Emil Bucki. 2 września w ramach zbiorowej wystawy „Wojna. Ofiary. Terapie" odbyła się dyskusja z udziałem prof. dr hab. Małgorzaty Urban- Kowalczyk oraz prof. dr hab. Waldemara Machały. Właściciele Galerii pokazali artystów, którzy znaleźli się na short liście Bielskiej Jesieni, zanim jeszcze została ogłoszona. Ważnym elementem działalności AOKZ są też spotkania wewnątrzśrodowiskowe.

Maciej Domareckimat. pr.Maciej Domarecki

Już 9 września rusza wystawa Jacka Poremby (Ex)plozja - Kora, kuratorsko współprzygotowana przez AOKZ. 23 września swoją pierwszą wystawę będzie miał artysta, w którego AOKZ bardzo wierzy. To Bartłomiej Radosz, rocznik 1986, dzięki któremu Maciej Domarecki odczuł syndrom Stendhala. Kalendarz Galerii AOKZ zaplanowany już jest do lipca 2024 roku.

Materiał przygotowany przez Galerię AOKZ.

Reklama

Czytaj także

O Polityce

Zapraszamy do Krakowa, Poznania i Lublina

Zapraszamy na spotkania z Je­rzym Baczyńskim, redaktorem naczelnym „Polityki”, autorem książki „Przy­PiSy, czyli krótka historia 8 długich lat”, oraz z redaktorami Mariuszem Janickim i Wiesławem Władyką, autorami książki „Symetryści. Jak się pomaga autokratycznej władzy”.  

Redakcja
19.09.2023
Reklama