Ludzie i style

POLSKI DESIGN ŁĄCZY / Polish Design Connects – cyfrowa przestrzeń integracji

. . mat. pr.
Polski dizajn zapisał swoją kartę w historii, ale projektanci przede wszystkim mierzą się z wyzwaniami zmieniającego się świata. Dizajn jest istotnym czynnikiem dla dynamicznie rozwijającej się gospodarki. A z perspektywy odbiorców, funkcjonujących w epoce nadmiaru, kluczowa staje się umiejętność rozpoznania dobrego i odpowiedzialnie zaprojektowanego produktu. „Polski Dizajn Łączy” – nowa platforma – przypomina historię polskiego wzornictwa, prezentuje aktualne wyda-rzenia i współczesnych twórców, ale chce też skłaniać do użycia wyobraźni, mówiąc o śmiałych pomysłach dla przyszłości.

„Polski Dizajn Łączy/Polish Design Connects – cyfrowa przestrzeń integracji” będzie gromadzić wiedzę o polskim projektowaniu. Znajdą się tam zarówno informacje historyczne, jak i te najnowsze o twórcach, produktach, markach, przedsiębiorstwach, badaczach, instytucjach, kolekcjach i kolekcjonerach, pasjonatach, centrach dizajnu, organizacjach, festiwalach. – Chcemy, żeby była to przestrzeń, która informuje, a także służy integracji i animowaniu środowisk zainteresowanych dizajnem poprzez przeniesienie metod pracy projektantów do cyfrowej przestrzeni – wyjaśnia projektant Mikołaj Wierszyłłowski, prezes SPFP. To właśnie Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych – obecnie Stowarzyszenie Projektowe SPFP – stoi za tym przedsięwzięciem. Obchodząca w tym roku 60-lecie działalności organizacja, zrzeszająca projektantów, akademików, innowatorów, badaczy, spróbuje być gwarantem wiarygodności i jakości prezentowanych treści. Nowa platforma powstaje ze świadomością faktu, że polski dizajn jest zjawiskiem lokalnym, stosunkowo rzadko komentowanym w liczących się, globalnych platformach branżowych, czy serwisach informacyjnych. Rozproszenie przekazów w wirtualnym obiegu, ale też mnogość drobnych działań w realnej przestrzeni nie są katalizatorami zmian. Skupienie informacji w jednym miejscu w połączeniu z integracją profesjonalnych środowisk zajmujących się wzornictwem z przedsiębiorcami i użytkownikami jest szansą na synergię działań. Pozwoli zbudować szybkie ścieżki dostępu do wiedzy, autorów projektów, badaczy, publicystów, dając efekt promocji i nadzieję na kooperacje na polu biznesu, nauki i edukacji – zauważa Mikołaj. Twórcy platformy nie zapominają o potencjale związanym z dziedzictwem, zasobami rodzimych muzeów i kolekcjonerów, wiedzy badaczy i publicystów – widząc w nich niewykorzystane możliwości do zwiększenia zainteresowania polskim dizajnem. – Ruszyliśmy pod koniec października, by z każdym kolejnym dniem gromadzić więcej informacji i tworzyć narzędzia pomocne w poruszaniu się w chaotycznej rzeczywistości realnej i wirtualnej – dodaje Mikołaj.

PROJEKT otrzymał wsparcie z programu "Rozwój Sektorów Kreatywnych" Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

www.polishdesignconnects.com

https://spfp.org.pl/

https://www.instagram.com/spfp.org.pl/

Autorką tekstu jest Beata Monka.

Materiał przygotowany przez Stowarzyszenie Projektantów Form Przemysłowych.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyznania nawróconego katechety. „Dwie osoby na religii? Kościół reaguje histerycznie, to ślepa uliczka”

Problem religii w szkole był przez biskupów ignorowany, a teraz podnoszą krzyk – mówi Cezary Gawryś, filozof, teolog i były nauczyciel religii.

Jakub Halcewicz
09.09.2024
Reklama