Ludzie i style

Centralna Szwajcaria: niezapomniana przygoda o każdej porze roku. Pilatus. Engelberg

. . Polityka
To tu narodziła się Konfederacja Szwajcarii jako owoc współpracy różnych lokalnych społeczności, które nie rezygnując z własnej tożsamości i suwerenności, stworzyły wyjątkowe państwo w skali nie tylko Europy, ale też całego świata. Dzisiaj Szwajcaria Centralna zaprasza na niezwykłe wakacje przez cały rok. Po ciepłym i słonecznym lecie przychodzi łagodna jesień.
www.MojaSzwajcaria.pl – pobierz bezpłatne przewodnikimat. pr. www.MojaSzwajcaria.pl – pobierz bezpłatne przewodniki
Miasta – pobierz bezpłatne przewodnikimat. pr. Miasta – pobierz bezpłatne przewodniki
.mat. pr. .

To tu znajdziemy Pilatusa górującego nad Lucerną, masyw Titlisa wznoszący się nad Engelbergiem czy Jezioro Czterech Kantonów, którego sama nazwa przypomina o idei współpracy. W sercu Szwajcarii na gości czeka mnóstwo atrakcji. Na nudę nie będą narzekać ani amatorzy mocnych wrażeń, ani ceniący sobie spokojniejszy wypoczynek.

Jak dotrzeć do Szwajcarii?

Na przykład na pokładzie linii Swiss, które oferują bezpośrednie połączenia do Zurychu z Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Gdańska. W ramach lotniska w Zurychu znajduje się stacja kolejowa oferująca częste połączenia w wielu kierunkach.

Jak podróżować po Szwajcarii?

Najlepiej transportem zbiorowym z systemem Swiss Travel Pass. To idealna opcja dla turystów: jeden bilet, dzięki któremu można poruszać się po całej Szwajcarii pociągami, autobusami, a nawet statkami przez 3, 4, 6, 8 lub 15 wybranych dni w ciągu miesiąca. Pasażerom poniżej 25 lat Swiss Travel Pass Youth zapewnia 30 proc. zniżki. Dzieci od 6 do 16 lat podróżują bezpłatnie w towarzystwie co najmniej jednego z rodziców z tzw. Swiss Family Card.

www.MojaSzwajcaria.pl

.Polityka.

.Polityka.

.Polityka.

.Polityka.

Pilatus: 2132 powody odwiedzin

2132 metry nad poziomem morza: Pilatus to nie tylko jeden z symboli Szwajcarii. To również mnóstwo atrakcji, które zapewniają dwie kolejki linowe, dwa hotele, pięć restauracji, najbardziej stroma kolej zębata na świecie i największy w centralnej Szwajcarii park linowy.

Złota Runda wokół Pilatusa

Zapraszamy na niezwykłą podróż dookoła Pilatusa oraz na jego szczyt. Na złotą rundę składa się rejs statkiem po Jeziorze Czterech Kantonów, a także przejazdy kolejką zębatą, kolejką linową, panoramiczną gondolą i autobusem. Niezapomniane widoki gwarantowane.

Pilatus z’Nacht

To wyjątkowa górska wycieczka w małej skali. Wśród kulinarnych rozkoszy obserwujemy przepiękny zachód słońca na szczycie. Towarzyszy nam ekspert opowiadający o Pilatusie i odpowiadający na wszelkie pytania. Wie wszystko o górze, jej klimacie i zamieszkujących ją zwierzętach. Wycieczka kończy się słodką niespodzianką i zjazdem kolejką zębatą z powrotem do doliny. Pilatus z’Nacht odbywa się w każdą sobotę od czerwca do września.

Adrenalina i zabawa

Park linowy w drodze na Pilatus to przygoda z dreszczykiem. W ramach jednej z dziesięciu tras możemy trenować skoki i zmierzyć się z własnymi słabościami. Mnóstwo emocji gwarantowanych. Wystarczy rozłożyć ramiona i rozkoszować się łagodnym lotem dzięki Smoczemu Szybowcowi z Fräkmüntegg do Drachenalp. Smoczy Szybowiec pozwala zobaczyć świat z komfortowej pozycji paralotniarza. Czy nie będzie za szybko? Bez obaw: maksymalna prędkość to 12 kilometrów na godzinę dzięki wbudowanemu hamulcowi.

Kto zaś woli mniej emocji i spokojniejsze tempo, ten może poczuć bliskość natury na szlaku w koronach drzew. Łączy on dwanaście platform rozsianych po lesie. Dzięki specjalnym zabezpieczającym sieciom można przemieszczać się pomiędzy nimi na linach. Ten szlak to nie tylko zabawa, ale też wyjątkowa forma nauki. Idealny pomysł na rodzinną wycieczkę.

A po takich podniebnych wrażeniach czas na grilla w Drachenalp. Można rozpalić własne ognisko w specjalnie przygotowanych do tego miejscach. W sklepiku czekają mięso i ziemniaki, które samodzielnie upieczemy. Oto wspaniały finał niezapomnianego dnia.

.Polityka.

Zupełnie inny kemping

Czas na odpoczynek, ale gdzie? Może w specjalnym namiocie na drzewie we Fräkmüntegg, u podnóża Pilatusa. Takie namioty są rozwieszone pomiędzy drzewami. W każdym znajdzie się miejsce dla dwóch lub trzech osób. W cenie noclegu zawarty jest także poczęstunek: przysmaki z grilla, sałatka i desery.

Zanim zaszyjemy się w naszym podniebnym zamku, możemy podziwiać zachód słońca i poszaleć w parku linowym, otwartym wtedy wyłącznie dla gości specjalnych namiotów. Potem już czas na słodkie sny w tym smoczym gnieździe, a udany wypoczynek zapewni najświeższe, górskie powietrze. Po takiej nocy czeka obfite śniadanie - idealna metoda, by zakończyć kolejny cudowny dzień w sercu Szwajcarii.

Sny na szczycie

Nocleg na wysokości 2132 metrów nad poziomem morza to też niezapomniane przeżycie. Na szczycie Pilatusa gwiazdy świecą najjaśniej, a wschody słońca są najbardziej spektakularne. Tak blisko Lucerny, a równocześnie jakby w zupełnie innym świecie.

Kolacja przy świecach i wyjątkowy pokój w wyjątkowym miejscu. Trudno wyobrazić sobie bardziej romantyczny wypad we dwoje.

Wieczory astronomiczne

Pilatus to także idealne miejsce dla wszystkich lubiących obserwować rozgwieżdżone niebo. Droga mleczna, planety, systemy słoneczne: w odkrywaniu piękna kosmosu pomagają profesjonalne teleskopy. Po astronomicznej przygodzie czas na pyszną kolację w restauracji Pilatus Kulm i odpoczynek w jednym z hoteli.

W niektórych terminach przygodę astronomiczną można zarezerwować również bez noclegu. Organizatorzy oferują specjalny transport do doliny późnym wieczorem.

Więcej informacji: www.pilatus.ch

.Polityka.

Engelberg: niezapomniana górska przygoda

Engelberg, otoczony wysokimi górami, znajduje si zaledwie 40 minut jazdy pociągiem lub samochodem z Lucerny. Idealnie nadaje się zatem na całodniową wycieczkę. Nad Engelbergiem góruje Titlis. Jak się na niego dostać? Z pomocą przychodzi kolejka TitlisXpress ze szczególną atrakcją. To Titlis Rotair: obrotowa kabina kolejki linowej, którą wjedziemy na poziom ponad trzech tysięcy metrów i staniemy na lodowcu pokrywającym Titlis.

Co nas czeka na górze?

 • Jaskinia Lodowcowa: ścieżka o długości 150 metrów, znajdująca się 10 metrów pod powierzchnią. Lód i jaskinia mają pięć tysięcy lat.
 • Spacer na krawędzi: najwyższy w Europie most zawieszony, aż 3041 metrów nad poziomem morza.
 • Ice Flyer: wyciąg krzesełkowy nad skrzącymi się w słońcu masami śniegu. Zimą zabiera narciarskich śmiałków na sam szczyt, a latem zapewnia dostęp do parku lodowcowego, w którym czeka snowtubing i inne pełne emocji śnieżne sporty.
 • Park Lodowcowy: sportowe emocje gwarantowane nawet w środku lata. Zapraszamy na snowtubing i inne zjazdy, które z pewnością podniosą poziom adrenaliny. Magiczny dywan pomaga szybko i wygodnie wrócić do punktu startu. To wspaniała atrakcja dla całej rodziny!

Co nas czeka niżej?

 • Warto także wysiąść na środkowej stacji kolejki między Engelbergiem i gór Titlis. Tam znajdziemy przepiękne jezioro Trübsee, a nad nim kolejną porcję wrażeń.
 • Park Rozrywki Trübsee zaprasza w letnie miesiące. To raj dla wszystkich fanów skakania – czekają na przykład BagJump Tower, Trampoline2Bag, dmuchany zamek.
 • Zipline: dzięki bezpiecznej, 500-metrowej stalowej linie szybujemy nad drzewami i alpejskimi łąkami, aż dotrzemy do brzegów jeziora Trübsee. Taką niezwykłą jazdę widokową można przeżyć nawet we dwójkę!
 • Chwytamy za wiosła: na jeziorze Trübsee czeka sześć łodzi, które można wypożyczyć. To świetna okazja do wiosłowania po tym przepięknym górskim akwenie.
 • Rodzinny Raj Schmugglis: szlak szczególnie atrakcyjny dla dzieci, które mogą szukać na nim skarbów i szaleć na placach zabaw.
 • Szlaki turystyczne: tak różnorodne, aby każdy mógł znależć coś dla siebie. Do dyspozycji turystów są trasy o wielu poziomach trudności. Niektóre nadają się nawet dla rodzin z małymi dziećmi w wózkach, na przykład wokół jeziora Trübsee. Inne są bardziej wymagające – prowadzą przez alpejskie łąki i nad górskimi przełęczami. Nie brakuje też tras wyjątkowych, którymi dotrzemy do ukrytych w górach jezior i będziemy podpatrywać koziorożce alpejskie.
 • Kolarstwo górskie: Titlis to fascynująca przygoda dla wszystkich fanów wymagających tras. Kto nie zabierze ze sobą własnego roweru, może wypożyczyć sprzęt w dolinie i zabrać go do kolejki linowej. Na przykład gdy nie czuje się na siłach, aby odważyć się na wymagający 13-kilometrowy podjazd do stacji środkowej. Z niej trasy prowadzą do Jochpass i Engstlenalp.

.Polityka.

.Polityka.

.Polityka.

A gdy zgłodniejemy?

 • Titlis Panorama Restaurant znajduje się na samym szczycie Titlisu. Tam zjemy regionalne i międzynarodowe specjały, rozkoszując się spektakularnymi widokami.
 • Trübsee Bistro w Alpine Lodge oferuje pyszną kuchni fusion, inspirowaną alpejskimi i morskimi wpływami.

A może na dłużej niż jeden dzień?

 • Żaden problem! W Engelbergu można wybierać spośród 27 hoteli.
 • Trübsee Alpine Lodge znajduje się nad jeziorem Trübsee, 1800 metrów nad poziomem morza. Do tego wyjątkowego hotelu, położonego między górami, można dostać się wyłącznie kolejką linową.
 • Titlis Resort oferuje wygodne apartamenty wakacyjne w Engelbergu, blisko dolnej stacji kolejki linowej na gór Titlis. To znakomite zakwaterowanie dla rodzin.

Więcej informacji: www.engelberg.ch

Materiał przygotowany w komercyjnej współpracy ze Switzerland Tourism przy Ambasadzie Szwajcarii

Polityka 24.2024 (3467) z dnia 04.06.2024; Ludzie i Style; s. 98
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Jak Koreańczycy podbijają świat muzyki klasycznej. Słychać ją nawet w słynnych k-dramach

Muzycy z Korei Południowej coraz częściej podbijają świat muzyki klasycznej. To dalszy ciąg koreańskiej fali, efekt olbrzymich ambicji i kultury, która Beethovena i Brahmsa umieszcza w tytułach romansowych seriali.

Dorota Szwarcman
15.07.2024
Reklama