Czy to koniec futrzarskiego piekła?
Czy w Polsce możliwe jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych? Od lat jesteśmy wiodącym „producentem” w tym sektorze. Dziś coraz więcej wskazuje jednak na to, że przełom może być bliski. Oby.
Czy w Polsce możliwe jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych?
TheAnimalDay.org/Flickr CC by 2.0

Czy w Polsce możliwe jest wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt futerkowych?

Garść pokrzepiających informacji z Europy

Wielka Brytania: pierwsze państwo na świecie, które wprowadziło całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra. W 2000 roku przyjęto ustawę zakazującą hodowli futrzarskich w Anglii i Walii. Weszła ona w życie w 2003 roku. Szkoccy parlamentarzyści przegłosowali taką samą ustawę w 2002 roku, mimo że ostatnią fermę w tym kraju zamknięto w 1993 roku.

Austria: w 2004 roku wprowadzono całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra.

Bośnia i Hercegowina: hodowla zwierząt na futra została zakazana w roku 2009, a do 2018 wszystkie fermy muszą zostać zamknięte.

Chorwacja: zakaz hodowli zwierząt na futra został wprowadzony w 2007 roku. Wszedł w życie na początku 2017 roku.

Holandia: hodowla lisów i szynszyli jest zakazana od 1995 roku. W 2012 Senat zagłosował także za wprowadzeniem zakazu hodowli norek. Do 2024 roku wszystkie fermy tych zwierząt muszą zostać zamknięte.

Słowacja: całkowity zakaz hodowli zwierząt na futra wprowadzono w 2013 roku. Wygaszanie działalności ferm trwało do 2015.

Niemcy: w maju 2017 roku parlament wprowadził całkowity zakaz hodowli zwierząt z przeznaczeniem na futra z okresem przejściowym do 2019 roku.

Czechy: w czerwcu 2017 roku parlamentarzyści ogłosili wprowadzenie prawa zakazującego hodowli zwierząt na futra z dwuletnim okresem wygaszania działalności ferm.

Dania: w 2009 roku przegłosowano ustawę zakazującą hodowli lisów, która weszła w życie w 2017 roku, z wyjątkiem dwóch największych ferm – te mają zostać zamknięte do 2023 roku. Dania pozostaje drugim na świecie producentem futer z norek.

Włochy: od 2008 roku norki hodowane na fermach futrzarskich muszą mieć zapewnione wybieg, możliwość kopania i pływania, a także dostęp do zabawek. Podobne obostrzenia obejmują szynszyle i lisy. Z tego powodu hodowle stały się całkowicie nieopłacalne. Ostatnią fermę szynszyli zamknięto w 2012 roku.

Szwecja: w 2007 roku uchwalono prawo dotyczące dobrostanu lisów. Zwierzęta muszą mieć zapewnione komfortowe warunki umożliwiające naturalne zachowanie, m.in. kopanie dziur i bieganie. Hodowla lisów przestała się już opłacać. W 2014 roku podobne prawo objęło także szynszyle, dzięki czemu w Szwecji zamknięto wszystkie fermy tych zwierząt. Zasady hodowli są tak drakońskie, że nikomu nawet do głowy nie przyjdzie, by w nie inwestować.

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj