Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Najważniejsze roboty w dziejach. Drzewo ewolucyjne cz. 2.

Roboty wzorowane na zwierzętach

Polityka
Gałąź drzewa ewolucyjnego - roboty wzorowane na zwierzętach.

ELMER, ELSIE 1948-1949 Pierwsze autonomiczne roboty obdarzone „wolną wolą”. Znane jako „żółwie”. Neurobiolog William Grey Walter skonstruował je z nadwyżek wojskowych. Reagowały na światło.

PolitykaTITAN-III-1981

TITAN III 1981 Jeden z wielu robotów kroczących, których autorem był Shigeo Hirose, wybitny inżynier z Tokyo Institute of Technology. Pierwszy robot zdolny do „inteligentnego” (próby i błędy) wspinania się na przeszkody.

PolitykaGENGHIS-1989

GENGHIS 1989 Niepozorny robot, za którym stał przełomowy koncept. Rodney Brooks z MIT zaprojektował go na podobieństwo owadów, przejawiających złożone zachowania mimo małej inteligencji.

PolitykaDANTE-II-1994

DANTE II 1994 Robot do eksploracji środowisk ekstremalnych z Carnegie Mellon University. Zszedł np. do wulkanu na Alasce, gdzie wykonał szereg pomiarów. Kroki stawiał samodzielnie, ale dawał się też sterować zdalnie.

PolitykaBIGDOG-2005

BIGDOG 2005 Stworzony przez m.in. Boston Dynamics robotyczny muł do noszenia ciężarów na polu walki. Stawał, siadał, biegł truchtem po najtrudniejszym terenie - był jednak hałaśliwy.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Najważniejsze roboty w dziejach. Drzewo ewolucyjne cz. 2."
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną