Nauka

Medyczny Nobel za odkrycie receptorów dotyku i temperatury

Laureaci Nagrody Nobla 2021 w dziedzinie medycyny: David Julius i Ardem Patapoutian Laureaci Nagrody Nobla 2021 w dziedzinie medycyny: David Julius i Ardem Patapoutian mat. pr.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 2021 r. przypada Davidowi Juliusowi i Ardemowi Patapoutianowi za ich prace dotyczące receptorów dotyku i temperatury.

Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska zdecydowało o przyznaniu Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii za rok 2021 Davidowi Juliusowi z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco i Ardemowi Patapoutianowi ze Scripps Research w La Jolla w Kalifornii za przełomowe odkrycia kanałów TRPV1, TRPM8 i Piezo, które – jak czytamy w uzasadnieniu – pozwoliły nam zrozumieć, w jaki sposób ciepło, zimno i siła mechaniczna mogą inicjować impulsy nerwowe, dzięki którym możemy postrzegać i dostosowywać się do otaczającego nas świata.

Odczucia nieoczywiste: ciepło, zimno i dotyk

„Zdolność do odczuwania ciepła, zimna i dotyku jest niezbędna do przetrwania i stanowi podstawę naszej interakcji z otaczającym nas światem. W codziennym życiu odczucia te są dla nas oczywiste, ale w jaki sposób impulsy nerwowe są inicjowane, abyśmy mogli odczuwać temperaturę i ciśnienie?” – tym, tylko z pozoru banalnym, pytaniem przedstawiciel komitetu Instytutu Karolinska rozpoczął laudację na cześć Juliusa i Patapoutiana. Jak podkreślał, to ich przełomowe odkrycia dały początek intensywnym pracom badawczym, dzięki którym coraz lepiej rozumiemy, w jaki sposób nasz układ nerwowy odczuwa ciepło, zimno i bodźce mechaniczne.

Jak tegoroczni laureaci przyczynili się do poznania złożonej interakcji pomiędzy naszymi zmysłami a środowiskiem? Dzięki wykorzystaniu kapsaicyny, ostrego związku zawartego w papryczkach chili, a wywołującego uczucie pieczenia, David Julius zidentyfikował czujnik w zakończeniach nerwowych skóry, który reaguje na ciepło. Ardem Patapoutian wykorzystał z kolei komórki wrażliwe na nacisk do odkrycia nowej klasy czujników, które reagują na bodźce mechaniczne w skórze i narządach wewnętrznych.

Laureaci podzielą się kwotą 10 mln koron szwedzkich, czyli nieco ponad 980 tys. euro.

Kto został laureatem medycznego Nobla w zeszłym roku?

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama