Co warto zobaczyć w Trójmieście?

Między portem a kurortem
Nie ma spójnego architektonicznie Trójmiasta. Są Gdańsk, Gdynia i Sopot ze swoją historią, specyfiką i stylem.
MS/Polityka

Gdańsk. Wschód słońca nad Bazyliką Mariacką.
Steve Raymer/Corbis

Gdańsk. Wschód słońca nad Bazyliką Mariacką.

Gdańsk. Muzeum Morskie na Wyspie Ołowiance.
Krzysztof Mystkowski/KFP

Gdańsk. Muzeum Morskie na Wyspie Ołowiance.

Gdynia. Sea Towers górują nad miastem.
Kacper Kowalski/KFP

Gdynia. Sea Towers górują nad miastem.

Gdynia. Modernistyczna kamienica Orłowskich.
Krzysztof Mystkowski/KFP

Gdynia. Modernistyczna kamienica Orłowskich.

Sopot. Krzywy domek rozpiera się przy Monciaku.
Krzysztof Mystkowski/KFP

Sopot. Krzywy domek rozpiera się przy Monciaku.

Sopot. Willa przy ul. Abrahama.
Krzysztof Mystkowski/KFP

Sopot. Willa przy ul. Abrahama.

Co je łączy? Przede wszystkim warunki naturalne – od północy morze i ponad 45 km wybrzeża. Co ciekawe, najmniej ma go Sopot (zaledwie 4 km). Z kolei Gdańsk, który linii brzegowej ma mnóstwo, jest jakby od morza odsunięty. Można w nim spędzić i rok, a fal i piasku nie zobaczyć. Działa tam wprawdzie kilka kąpielisk (np. Jelitkowo, Sobieszewo czy Stogi), ale oddalonych od centrum.

Od drugiej strony miasta spinają wzgórza Pradoliny Kaszubskiej z Trójmiejskim Parkiem Krajobrazowym, czyli potężny i malowniczy pas wąwozów, strumieni i lasów. W Gdańsku zieleń zajmuje 25 proc. powierzchni, w Gdyni – 46 proc., a w Sopocie (to chyba krajowy rekord?) – 59 proc.!

Do tych przyrodniczych klamer człowiek dołożył swoje, głównie komunikacyjne. Najważniejsza i najstarsza to pociągnięta przez centra trzech miast droga 468. To wzdłuż niej lub w najbliższym jej sąsiedztwie powstawały i powstają najważniejsze obiekty, przede wszystkim Gdańska, a od niedawna też Gdyni, to ona jest architektoniczną wizytówką Sopotu. Droga parę razy przeplata się z linią Szybkiej Kolei Miejskiej od 60 lat dodatkowo spinającej trzy miasta. Kursujące co 7–15 min składy przewożą rocznie ok. 40 mln pasażerów i obsługują 16 proc. całego ruchu wewnątrz aglomeracji. Obie te trasy stanowią kręgosłup Trójmiasta. Zaś w pewnym oddaleniu od nich wije się jeszcze obwodnica Trójmiasta, a wkrótce przybędzie Pomorska Kolej Metropolitalna, poprowadzona w większości po przedwojennej trasie kolejowej, która w założeniu ma połączyć centrum Gdańska i Gdyni oraz ich lotniska, o ile to drugie kiedykolwiek zacznie działać.

Wspólne są także niechlubne pamiątki, które w postaci brzydkich blokowisk pozostawił po sobie PRL. Widać je w Gdyni (Karwiny, Witomino, Cisowa), widać w Sopocie, choć na szczęście żadnemu socjalistycznemu urbaniście nie przyszło do głowy stawiać je w centrum uzdrowiska. Jednak najbardziej rzucają się w oczy w Gdańsku; szczególnie dwa największe mieszkaniowe projekty: Przymorze (50 tys. mieszkańców) i Zaspa (30 tys.). Pocieszeniem (zdaniem wielu bardzo wątpliwym) może być fakt, że na pierwszym z tych osiedli stoi siedem słynnych modernistycznych „falowców”, z których najdłuższy ma 800 m. A na drugim zorganizowano pierwszą w Polsce Kolekcję Malarstwa ­Mo­numentalnego (czyli murali), które pokryły elewacje blisko 50 bloków i rozpoczęły modę na artystyczne malowanie domów w całej Polsce.

Sopocki Monciak i multipleks

Pora na opisanie odrębności. Urbanistyczno-architektoniczny genius loci najłatwiej odnaleźć w Sopocie, który był letniskiem od zawsze, a już na pewno od 1823 r., kiedy były oficer wojsk napoleońskich Jan Jerzy Haffner założył w mieście pierwszy Zakład Kąpielowy. Po 1945 r. nikt na szczęście nie próbował uczynić z Sopotu miasta przemysłowego, a swój wypoczynkowy status wzmocnił on jeszcze w 1999 r. uzyskaniem uprawnień zdrojowych.

Sopot miota się jednak między wizerunkiem tradycyjnego, nieco snobistycznego i urzekającego klimatem kurortu w dawnym stylu a nowoczesnego miejsca letnich uciech wszelakich. Ten klasyczny image tworzy głównie tzw. Sopot Górny z jego pensjonatami, willami i tajemniczymi ogrodami, ponad 350 budynków odremontowanych z pomocą miasta w ciągu ostatnich 15 lat, pięknie odnowiony hipodrom czy też ponad sto obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Sopot magiczny najlepiej poczuć, zbaczając z głównych turystycznych ścieżek, ot choćby w ulicę Obrońców Westerplatte.

Ale Sopot ma też drugie oblicze: miasta schlebiającego zachciankom branży turystycznej. Ze słynnym Monciakiem zamienionym w banalny, komercyjny deptak. Z niepohamowanie rosnącą bazą noclegową, która liczy sobie już 10 tys. miejsc (w 6-krotnie liczebniejszej Gdyni jest ich ok. 2,5 tys.), co – jak się nietrudno domyślić – zabija ducha ekskluzywności tego miejsca. Z niesmaczną, postmodernistyczną współczesną architekturą pensjonatów, hotelików i apartamentowców, próbujących nieudolnie naśladować historyczne style. Z żenującymi pomysłami w rodzaju Krzywego Domku. A przede wszystkim z wielkimi inwestycjami, które skutecznie zatruwają miejscowy genius loci. A więc z tzw. Centrum Haffnera (Sheraton, Multikino, Dom Zdrojowy), które poza tym, że prezentuje najgorszy typ współczesnej architektury, zasadniczo zmieniło charakter głównego placu miasta z nieco zapyziałego, ale przepełnionego klimatem, w pełen rozmachu bezosobowy kurort. A będący na ukończeniu multipleks dworcowy (stacja PKP + centrum handlowe + hotel) nie ma nic wspólnego ze specyfiką Sopotu. W tej sytuacji jedynymi akcentami, które gładko łączą rozmach wakacyjnego spędu z atmosferą uzdrowiska, pozostają Grand Hotel (dziś już Sofitel) oraz najdłuższe nad Bałtykiem drewniane molo.

Gdyński Szlak Modernizmu

Duże problemy z wizerunkową tożsamością miała Gdynia. Znacznie większa od Sopotu i dużo bardziej zróżnicowana architektonicznie, z rozbudowanym przemysłem stoczniowym, z heroiczną, ale krótką historią, z ambicjami konkurowania z Gdańskiem. Pomysł na siebie znalazła zaledwie kilka lat temu: to przedwojenny modernizm. Z pomocą historyków architektury stworzono Gdyński Szlak Modernizmu, organizowane są Weekendy Architektury, konkursy i wycieczki, wydawane informatory i przewodniki. Fakt, Gdynia ma się czym pochwalić. W budowanym od podstaw od 1921 r. mieście powstał jeden z najciekawszych w Polsce zespołów budynków stawianych w duchu nowoczesności. I to zarówno kamienic i willi, jak i biurowców, a nawet zabudowań portowych i przemysłowych. Wiele z nich to prawdziwe perełki.

Sęk w tym, że architektoniczne przedwojenne cudeńka nie zawsze doczekały się godnej kontynuacji. Najbardziej rażącą porażką architektoniczno-urbanistyczną stał się kompleks dwóch wieżowców Sea Towers, z których wyższy wznosi się na wysokość blisko 130 m. Jego chaotyczna, niezrozumiale rozrzeźbiona bryła i budząca zgorszenie przestrzenna dominacja są świadectwem na to, jak jedną błędną decyzją o zabudowie można zniszczyć wizualną jakość dużego miasta. Natomiast obiecująco dzieło przedwojennego modernizmu kontynuują wille, pojedyncze apartamentowce i nieduże kameralne osiedla mieszkaniowe. Jest ich sporo i wiele reprezentuje naprawdę świetną, prostą, acz wyrafinowaną architekturę, idealnie wpisującą się w tradycję miasta.

Powoli zmienia się tradycyjne centrum Gdyni. Rozbudowano Teatr Muzyczny (bez rewelacji), a nieco wcześniej postawiono obok wspólną siedzibę Muzeum Marynarki Wojennej i Muzeum Miasta Gdyni (udany projekt). Trwa remont generalny hotelu Gdynia, a już wkrótce do tych obiektów dołączy ciekawy budynek Szkoły Filmowej. W niedużej odległości, ale nadal w ścisłym centrum, postawiono interesujący Info-Box, a lada moment powinna ruszyć budowa wielkiego osiedla Waterfront (8,5 ha po stoczni remontowej Nauta).

Ale kto wie, czy nie najlepszym nawiązaniem do dawnych gdyńskich tradycji jest kwartał miasta między przystankami SKM Redłowo i Wzgórze Św. Maksymiliana. Powstał on w ostatnich latach niemal od zera, tworząc zupełnie nową, zazwyczaj udaną, jakość architektoniczno-urbanistyczną. W jego skład wchodzą obiekty sportowe (Gdynia Arena, dwa stadiony), handlowe (CH Riviera), Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i wiele biurowców.

Nakładka z Peerelu

Zdecydowanie najtrudniej wskazać kod wizualny Gdańska, bo to miasto bardzo niejednorodne. Wystarczy przejść się choćby na spacer z osiedla Suchanino na Główne Miasto (raptem jakieś 2,5 km). Po drodze doświadczyć można jak w kalejdoskopie: robotniczych przedwojennych osiedli, peerelowskich klocków lat 70., monumentalnego modernizmu i historyzmu, postmodernizmu, pruskich pozostałości, nowoczesnych grodzonych osiedli, dzikiej przyrody i wiejskich klimatów. Ową przypadłość miasta świetnie oddaje, pokazywana na tegorocznym festiwalu Alternativa, praca wideo „Młyniska” Alicji Karskiej i Aleksandry Went. To szokujące zderzenie idyllicznego, otoczonego pięknym ogrodem, starego pałacyku z brutalnym industrialnym pejzażem, który rozpościera się bezpośrednio za ogrodzeniem.

Nic więc dziwnego, że gdańszczanie sami nie bardzo wiedzą, jaki wizerunek miasta chcieliby utrwalać dla siebie i dla świata. Stąd nieustanne dyskusje, sympozja, spotkania; nie ma chyba w Polsce drugiego miasta, w którym spór o paradygmat przestrzenny byłby tak silny, zażarty i długotrwały. Każdy konkurs architektoniczny czy każda decyzja władz to okazja do niekończących się debat. I owe dysputy często stają się ważniejsze od tego, co się naprawdę w mieście dzieje. Główna oś sporu przebiega między dwiema silnie okopanymi na swych pozycjach frakcjami: zwolenników historyzmu i miłośników modernizmu oraz nowoczesności.

Czytaj także

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj