Na seniorach da się zarobić

Sponsor dla seniora
Do kieszeni seniorów, z samego tylko ZUS, trafia rocznie około 100 mld zł. Coraz więcej firm uważa, że warto się po nie schylić.
W Internecie znaleźć można coraz więcej ofert z obniżoną ceną dla emerytów. Właściciele ośrodków i pensjonatów liczą, że dzięki nim sezon na zarabianie potrwa dłużej niezależnie od pogody.
Elena Elisseeva/EAST NEWS

W Internecie znaleźć można coraz więcej ofert z obniżoną ceną dla emerytów. Właściciele ośrodków i pensjonatów liczą, że dzięki nim sezon na zarabianie potrwa dłużej niezależnie od pogody.

Rząd Hiszpanii przy pomocy europejskich emerytów, których zachęca do spędzenia wakacji w tym kraju, usiłuje wygramolić się z kryzysu.
Ole Graf/Corbis

Rząd Hiszpanii przy pomocy europejskich emerytów, których zachęca do spędzenia wakacji w tym kraju, usiłuje wygramolić się z kryzysu.

Od przyszłego roku superrabaty na leki mają się skończyć. Marże dla wszystkich aptek będą sztywne.
Krzysztof Wojda/Reporter

Od przyszłego roku superrabaty na leki mają się skończyć. Marże dla wszystkich aptek będą sztywne.

Najpóźniej ekonomiczny potencjał emerytów zauważyła reklama. Dominujący w tej branży młodzi ludzie do niedawna w ogóle nie dostrzegali osób powyżej 49 roku życia. Uważali, że – jeśli nawet mają one pieniądze – to o tym, na co je wydadzą, i tak zdecydują wnuki. Dlatego to do młodzieży adresowana była większość reklam. Młody bez dochodów wybierał model komórki, rodzice lub dziadkowie mieli odegrać tylko bierną rolę płatnika. To się zmieniło.

Dziś prawie wszyscy operatorzy telefonii komórkowej mają już w ofercie telefony dla seniorów, ale reklamy nadal nie do nich są adresowane. Mimo że obecnie najszybciej przybywa użytkowników komórek wśród osób po pięćdziesiątce. Jeszcze trzy lata temu w tej grupie wiekowej używało ich zaledwie 23 proc., obecnie – 54 proc. Niektóre modele, jak najnowszy firmy My Phone, wyglądem przypominają tradycyjny telefon stacjonarny. Mają proste menu oraz specjalny przycisk SOS, który łączy z numerem 112.

Teraz ocknęły się banki. Zauważyły, że stereotyp biednego emeryta nie przystaje do rzeczywistości. Otworzył im oczy raport Komisji Europejskiej, którego autorzy podkreślali, że na tle swoich europejskich kolegów polscy emeryci nie wyglądają wcale źle. Podczas gdy w Unii bieda zagraża co piątemu starszemu człowiekowi, u nas zagrożonych ubóstwem jest 8 proc. Dla instytucji finansowych istotna jest także wiarygodność kredytowa. Pod tym względem seniorów można ocenić wysoko – ich dochody na głowę są o wiele wyższe niż w młodych rodzinach obarczonych dziećmi.

Potwierdzają to coroczne badania budżetów domowych GUS. Emeryci mają też ustawowe gwarancje, że ich świadczenia każdego roku muszą rosnąć w tempie równym inflacji, powiększonym dodatkowo o 20 proc. wzrostu funduszu płac. Pracujący takiej pewności, zwłaszcza obecnie, nie mają. Dlatego w dzisiejszej Polsce to starzy pomagają młodym, a nie odwrotnie.

Do listy ich zalet dopisać trzeba jeszcze jedną: emeryt nigdy już nie zostanie bezrobotnym. Chociaż więc średnie świadczenie wynosi zaledwie ok. 1600 zł, to jednak dochód ten jest bardziej pewny niż pensja. Kto dziś znajdzie lepszego klienta?

Międzynarodowa firma doradcza Deloitte, która namawia biznes do zwrócenia uwagi na seniorów już od kilku lat, podkreśla jednak, że chociaż jest to już grupa ogromna, to niejednorodna. I będzie szybko rosła. Dziś powyżej 55 lat ma już prawie co trzeci obywatel naszego kraju (28 proc.), w 2050 r. będzie to już prawie połowa (47 proc.). – Warto do nich dotrzeć i wybierać skuteczniejsze niż do tej pory kanały komunikacji – namawia Piotr Filipiuk z Deloitte. Przede wszystkim zaś trzeba odrzucić stereotypy. Najpowszechniejszy to ten, że emeryci już na nic nie czekają i niczego się od życia nie spodziewają.

Już mają czas, jeszcze mają pieniądze

Na tych, którzy wydają się najbardziej atrakcyjni, bo zamożni, jeszcze w Polsce zarobić się nie da. Jest ich za mało. Żeby jako emeryt zostać klientem prywatnej bankowości w PKO BP, trzeba będzie mieć 1 mln zł oszczędności. Albo ciągle pracować i mieć wysokie dochody. Dyr. Paweł Borys z PKO BP uważa, że takie warunki spełniają tylko byli przedsiębiorcy. Aż 40 proc. tych bogatych, bo niezależnych od ZUS, emerytów to ludzie z Warszawy, reszta jest w Poznaniu, Krakowie, Gdańsku czy Katowicach. W małych miejscowościach tylko pojedyncze osoby.

Pracujący na etatach, nawet jeśli byli beneficjentami transformacji, nie zdążyli odłożyć aż tyle na dostatnią jesień życia. Podstawą ich utrzymania pozostanie świadczenie od państwa. Dla nich przejście na emeryturę oznacza gwałtowną materialną degradację. Usiłują jej zapobiec, odkładając na trzeci filar i odsuwając decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej.

Jednych i drugich PKO BP postanowił wziąć pod uwagę. Jako potencjalnych kandydatów private bankingu. Pierwszy oddział bank zamierza wkrótce uruchomić w Warszawie. Liczy na swoich starych klientów i tych, którzy go kiedyś opuścili, a potem wrócili. Tym ludziom kryzys już raz poważnie nadgryzł oszczędności. Przed kryzysem zamieniali depozyty na fundusze inwestycyjne, polisy lub akcje, na których spodziewali się więcej zarobić. Teraz wracają do banku. Prawie 70 proc. oszczędności znów trzymają na lokatach, przed kryzysem było to już poniżej połowy.

Badania Pentora pokazują, że bogaci klienci chcą inwestować przede wszystkim bezpiecznie. Oczekują doradców innych niż ci, z którymi zetknęli się do tej pory. Stracili do nich zaufanie, ponieważ w szczycie hossy namawiali ich do inwestowania w akcje.

Starszych klientów prywatnej bankowości jest jednak garstka. Wszystkie banki się nimi nie pożywią. Skoro bogatych niewielu, postanowiły zarabiać na biednych. Zwłaszcza że ci „biedni” i tak rocznie odkładają ponad 4 mld zł, jak wynika z badań PBS DGA. W dodatku nie bardzo wiadomo, czy nie trzymają ich w bieliźniarce, skoro tylko 40 proc. emerytów ma konta w banku. Ruszyła batalia o pozostałe 60 proc.

BZ WBK proponuje na przykład bezpłatne prowadzenie konta, jeśli miesięczne wpływy przekroczą 1 tys. zł. O kosztach przelewów bank nie informuje. Oferuje też rabaty w wybranych punktach handlowych oraz bezpłatne ubezpieczenie Medical Assistance. Polisa jest najwyraźniej skierowana do młodych emerytów – ubezpieczonemu należy się w jej ramach m.in. wizyta lekarza lub pielęgniarki pierwszego kontaktu w miejscu zamieszkania, ale tylko cztery razy w roku. W nagrodę, w ramach promocji, do końca tego roku senior otrzyma od banku kijki nordic walking.

Konta, z dostawą gotówki do domu, proponuje Bank Pocztowy. Dla starych ludzi to ważne. Nie zawsze potrafią przełamać obawę przed bankomatem, także z powodu coraz gorszego wzroku. Czują się bezpieczniej, gdy pieniądze do domu przyniesie listonosz, tak jak dawniej.

Teleopieka

Biznes senioralny rusza powoli. Firmy nie zawsze potrafią dotrzeć do swych potencjalnych klientów. Coraz częściej uświadamiają sobie, że lepiej do usług dla seniorów przekonywać ich dzieci. Zwłaszcza te, które same lada chwila też zostaną emerytami. Centrum Usług Pomorze wystartowało przed dwoma laty i przez ten czas dorobiło się zaledwie kilkudziesięciu klientów. Gdyńska firma proponuje usługę, która na Zachodzie popularna jest już od co najmniej 30 lat, a u nas ciągle pozostaje w powijakach – teleopiekę.

Biznesplan opiera się na słusznym przekonaniu, że stary człowiek – chociaż widzi, że radzi sobie coraz gorzej – jak najdłużej próbuje być samodzielny. Nie obarczać swoją niedołężnością rodziny, która i tak nie ma dla niego czasu. I przekonuje dzieci, że tak właśnie jest. Problem wybucha wtedy, gdy rodzic zasłabnie, a nie jest w stanie wezwać pomocy. Wtedy dopiero rodzina zaczyna się zastanawiać, co robić? CU Pomorze oferuje czujne oko wielkiego brata, czyli nieustający monitoring. – Potrzebny jest do tego telefon stacjonarny, utrzymujący łączność bezprzewodową z całodobową centralą – tłumaczy Katarzyna Woźniak z CU. – Starsza osoba, na ręce lub szyi, nosi nadajnik, z którego w każdej chwili może skorzystać. Po naciśnięciu guzika połączy ją z operatorem bez użycia słuchawki. Ten zdecyduje, czy wezwać lekarza, czy jedną z pięciu bliskich osób, wcześniej wskazanych przez rodzinę.

 

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną