Polska produkuje sześć razy więcej przepisów niż Czechy
Od wejścia Polski do Unii Europejskiej przybyło nam około 200 tys. stron aktów prawnych.
Ashley Fisher/Flickr CC by 2.0

OF/•

W 2014 r. weszło w życie 25 634 stron nowych aktów prawnych – wynika z raportu „Barometr stabilności otoczenia prawnego w Polsce” opublikowanego przez kancelarię Grand Thorton. Jest to najwyższa liczba w historii Polski i o 11,5 proc. większa niż w 2013 roku.

W ubiegłym roku w życie weszło prawie 2000 aktów prawnych – wynika z raportu. Ponad 9 tys. stron aktów prawnych bezpośrednio dotyczyło działalności przedsiębiorstw.

Aby być na bieżąco i mieć pewność że nie przeoczy żadnego przepisu, statystycznie polski przedsiębiorca powinien codziennie czytać 103 strony aktów prawnych, co średnio zajmuje ok. 3,5 godziny.

W ciągu ostatniej dekady – od wejścia Polski do Unii Europejskiej – przybyło ok. 200 tys. stron aktów prawnych. Jest to pięciokrotnie więcej niż w pierwszej dekadzie transformacji, 36-krotnie więcej niż w czasie „dekady Gierka” i sześciokrotnie więcej niż w całym 20-leciu międzywojennym.

W innych krajach przechodzących transformację ustrojową, w Czechach i na Słowacji, prawa tworzy się znacznie mniej. W Czechach sześciokrotnie mniej, a na Słowacji ośmiokrotniekrotnie mniej.

Ilość tworzonego w Polsce prawa jest porównywalna z etatystyczną Francją i Włochami, przy czym nawet te kraje wyprzedzamy: we Francji w 2014 roku weszło w życie ok. 22 tys. stron nowych aktów prawnych, a we Włoszech ok. 15 tys. stron – wobec 25 tys. stron w Polsce.

Cały raport znajduje się na stronie barometrprawa.pl

Źródło: obserwatorfinansowy.pl/otwarta-licencja

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną