Dlaczego wartość bitcoina tak mocno się waha?

Bitcoin na huśtawce
Absurdalnie wielkie i zmienne liczby stały się „nową normalnością” na rynku kryptowalut, jednak można je próbować wyjaśnić starymi prawidłami ekonomii.
W okresie świątecznym wolumen handlu kryptowalutą zapewne przygaśnie, a co stanie się potem – nie wiadomo.
BTC Keychain/Flickr CC by 2.0

W okresie świątecznym wolumen handlu kryptowalutą zapewne przygaśnie, a co stanie się potem – nie wiadomo.

W jednej z najpopularniejszych scen „Wilka z Wolf Street” Matthew McConaughey wyjaśnia początkującemu w branży Leonardo di Caprio, że nawet najwytrawniejsi inwestorzy nie mają pojęcia, czy cena akcji pójdzie „w górę, w dół, w bok czy w pieprzonym kółku”.

Jeśli była to prawda wobec tradycyjnych akcji, to wobec wartości bitcoina, najbardziej zmiennego z instrumentów finansowych, to prawda tym bardziej.

Jeszcze tydzień temu za jednego bitcoina trzeba było zapłacić niemal 20 tys. dolarów. Najpopularniejsza kryptowaluta świata kontynuowała przyspieszający wzrost wartości, który przyćmiewał niemal każdy inny instrument finansowy – w ciągu pół roku podrożała prawie ośmiokrotnie.

Ale bariery 20 tys. nie udało się przebić. Bitcoin zaczął tracić w niedzielne południe, a na koniec przedświątecznego tygodnia roboczego kosztował już tylko 12,6 tys. dolarów. To spadek o ponad jedną trzecią. Od tego czasu wartość kryptowaluty wprawdzie nieco wzrosła, do ponad 14 tys. dolarów, ale nikt nie wie, czego spodziewać się w kolejnym tygodniu.

Analitycy prześcigają się w tłumaczeniu tego spadku, ale ostatnie zmiany cen tylko potwierdzają, że nikt tak naprawdę nie ma pojęcia, jak zachowa się wartość bitcoina i czy kryptowaluty to gigantyczna bańka.

„To wszystko fugazi”

Wraz ze spadkiem wartości samego bitcoina wyparowała ponad jedna piąta światowego rynku kryptowalut. Według
„Forbesa” całkowita wycena rynkowa wszystkich tego typu środków spadła z ponad 600 miliardów dolarów do znacznie poniżej 500 miliardów. W podobnym tempie co bitcoin wartość traciły najpopularniejsze konkurencyjne kryptowaluty: ethereum i litecoin.

Te liczby najlepiej pokazują skalę całego kryptowalutowego biznesu. Zresztą widać to też po samych wahaniach bitcoina. Choć w ciągu tygodnia stracił on ponad jedną trzecią wartości, nawet w najniższym przedświątecznym dołku był wart znacznie więcej niż kiedykolwiek przed grudniem (w listopadzie bitcoin dobił do niecałych 11 tys. dolarów).

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj