„Polityka”. Pilnujemy władzy, służymy czytelnikom.

Prenumerata roczna taniej o 20%

OK, pokaż ofertę
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Obecnie sieć InPost liczy już 3,8 tys. urządzeń w całej Polsce, a do końca roku ma być ich 4,5 tys. Obecnie sieć InPost liczy już 3,8 tys. urządzeń w całej Polsce, a do końca roku ma być ich 4,5 tys. Piotr Hukało / EAST NEWS
Nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej został Witold Słowik.Paweł Wiśniewski/EAST NEWS Nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej został Witold Słowik.
Przy użyciu VR i hologramów amerykański Citibank stworzył platformę, która umożliwia klientom kontakt z trójwymiarowym wirtualnym doradcą.Getty Images Przy użyciu VR i hologramów amerykański Citibank stworzył platformę, która umożliwia klientom kontakt z trójwymiarowym wirtualnym doradcą.

Wydarzenia

• Amerykańska firma inwestycyjna KKR zainwestuje 125 mln euro w ciągu 5,5 roku w spółkę InPost (usługi kurierskie i logistyczne) należącą do amerykańskiego funduszu private equity Advent International. Fundusze umożliwią InPost rozszerzenie skali działania i uruchomienie paczkomatów w nowych lokalizacjach. Obecnie sieć liczy już 3,8 tys. urządzeń w całej Polsce, a do końca roku ma być ich 4,5 tys. Przez 8 miesięcy tego roku InPost dostarczył ponad 46 mln przesyłek (o 48 proc. więcej niż rok wcześniej).

Volvo Polska, będąca częścią szwedzkiej grupy produkującej m.in. ciężarówki i autobusy, dostarczy ponad 70 ekobusów (hybrydowych i elektryczno-hybrydowych) dla komunikacji miejskiej w polskich miastach. To dwa razy więcej niż w całym 2017 r. We wrześniu władze Ełku zamówiły 6 miejskich busów hybrydowych. Pojazdy zużywają 30–40 proc. mniej paliwa i emitują 40–50 proc. mniej spalin niż ich odpowiedniki z silnikiem Diesla. Ełk jest już dziesiątym miastem w Polsce, które postawiło na ekologiczny transport. Działająca od 1996 r. fabryka Volvo we Wrocławiu to największy w Europie zakład koncernu, w którym powstają autobusy. Dotychczas Volvo sprzedało na całym świecie ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.

• Pod koniec września globalna agencja indeksowa FTSE Russell przekwalifikowała Polskę z grupy rynków rozwijających się (Emerging Markets) do rozwiniętych (Developed Markets). Zmiana klasyfikacji odbywa się po analizie m.in. otoczenia regulacyjnego, infrastruktury, jakości rynku kapitałowego czy systemu depozytowo-rozliczeniowego. W ten sposób Polska znalazła się w grupie 25 najbardziej rozwiniętych światowych gospodarek, takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Japonia. Polska to pierwszy kraj z Europy Środkowo-Wschodniej, który awansował do rynków rozwiniętych.

***

Kadry

• Nowym prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej został Witold Słowik. Jeszcze do niedawna wiceminister inwestycji i rozwoju, kojarzony ze środowiskiem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Słowik od lat zajmuje się funduszami unijnymi, ma też doświadczenie menedżerskie w branży finansowej.

Krzysztof Bednarz, z rady nadzorczej Grupy Azoty (producent m.in. nawozów), objął stanowisko prezesa Zakładów Azotowych Puławy. Bednarz ma doktorat ekonomii z zarządzania. Ukończył też studia podyplomowe Master of Business Administration (MBA) w Katedrze Ekonomii i Zarządzania Gospodarką. Od 2010 r. pracuje naukowo w Instytucie Ekonomii i Zarządzania KUL.

• Należące do SKOK-ów towarzystwo ubezpieczeniowe Saltus z Sopotu (poprzednia nazwa spółki Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK) ma nowego prezesa. Został nim Rober Łoś, od 7 lat związany z ubezpieczeniami w SKOK-ach. Łoś jest absolwentem socjologii na UW. Wcześniej pracował m.in. w firmach konsultingowych Ernst&Young oraz Capgemini Polska.

***

Barometr

• Od początku roku pół miliona firm nie wpłaciło w sumie 3,5 mld zł składek do ZUS – podała „Rzeczpospolita”. Największą grupą wśród zadłużonych są przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Ok. 300 tys. takich dłużników nie zapłaciło 587,5 mln zł składek. Jednak najwyższe zadłużenie – 1,7 mld zł – mają firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników.

• Internetowy serwis turystyczny eSky podsumował letnie podróże (loty samolotami) Polaków. W czasie wakacji rodacy najchętniej latali do krajów europejskich. Najczęściej wybierali Włochy – 11 proc., Hiszpanię – 8 proc., Grecję – 5 proc., Francję – 4 proc., Chorwację – 2 proc. Rośnie też popularność Bułgarii, do której było o 70 proc. lotów więcej niż w minionym roku, oraz Albanii – wzrost o 27 proc. Loty międzykontynentalne są głównie do USA, Kanady, Tajlandii i Indonezji. Co ciekawe, letnie podróże skróciły się w te wakacje średnio z 11 do 10 dni. Niestety, co trzeci Polak wyjeżdżał w tym czasie nie na wakacje, tylko do pracy.

***

Technologie

• Firma Fortum (branża energetyczna) uruchomiła w elektrociepłowni w Zabrzu innowacyjną instalację wielopaliwową, zapewniającą nowoczesne i niskoemisyjne źródło energii dla mieszkańców Zabrza i Bytomia. Dzięki instalacji emisja pyłów spadnie ponadjedenastokrotnie, emisja dwutlenku siarki ponadsiedmiokrotnie, a tlenku azotu blisko trzykrotnie. Rozwiązania zastosowane w nowej elektrociepłowni umożliwiają wykorzystanie do produkcji energii nie tylko węgla, ale również paliw alternatywnych uzyskiwane z surowców pozostałych po procesie recyklingu, biomasy lub miksu tych trzech paliw. Koszt inwestycji to 870 mln zł.

Technologie AR (augmented reality, rzeczywistość rozszerzona) i VR (virtual reality, wirtualna rzeczywistość) rewolucjonizują ofertę banków. Francuski BNP Paribas ułatwia inwestorom podejmowanie decyzji w sprawie nieruchomości, umożliwiając im wirtualne zwiedzanie budynków, które są dopiero projektowane. Przy użyciu VR i hologramów amerykański Citibank stworzył platformę, która umożliwia klientom kontakt z trójwymiarowym wirtualnym doradcą. Może ich obsługiwać w oddziałach banku lub w ich domach. W Polsce nadal prawie 15 proc. klientów potrzebuje osobistego kontaktu z doradcą finansowym. /Polityka Insight Finance

Polityka 40.2018 (3180) z dnia 02.10.2018; Rynek; s. 44
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Mario Bros. Ulubiony bohater dorosłych i dzieci. Sam ma w sobie coś z dziecka

Jak to się stało, że ulubionym bohaterem dorosłych i ich dzieci stał się wąsaty hydraulik w czerwonej czapce?

Michał R. Wiśniewski
23.05.2023
Reklama