Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Polskie Linie Lotnicze LOT zdobyły tytuł Najlepszej Linii w Europie Wschodniej.Bartłomiej Kudowicz/Forum Polskie Linie Lotnicze LOT zdobyły tytuł Najlepszej Linii w Europie Wschodniej.
Maciej WituckiMarek Wiśniewski/Puls Biznesu/Forum Maciej Witucki

Wydarzenia

• Rząd tworzy Polski Holding Hotelowy. Grupa hotelowa, której właścicielem będzie Skarb Państwa, powstanie na bazie spółki Chopin Airport Development (CAD). Obecnie CAD, który jest częścią Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” (PPL), zarządza ośmioma hotelami zlokalizowanymi głównie przy lotniskach i buduje kolejne cztery. Docelowo holding ma przejąć hotele należące do innych spółek państwowych, m.in. PGE, PGNiG i Holdingu KW, oraz zajmować się budową hoteli i być może innych nieruchomości wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego. /Polityka Insight

Polskie ePłatności (PeP) (centrum rozliczeniowe kart płatniczych) kupiły należącą do Grupy Eurocash (hurtowa dystrybucja artykułów szybko zbywalnych) spółkę PayUp, zarządzającą siecią terminali płatniczych. Dzięki przejęciu PeP zyska wyłączność na obsługę płatności bezgotówkowych sieci handlowych Eurocash: Groszek, Lewiatan, Delikatesy Centrum czy Eurocash Cash and Carry oraz powiększy liczbę terminali o ponad 15 tys.

Polskie Linie Lotnicze LOT zdobyły tytuł Najlepszej Linii w Europie Wschodniej w rankingu czytelników amerykańskiego magazynu podróżniczego Global Traveler. Pokonały takich konkurentów jak: Aeroflot, WizzAir czy Croatia Airlines. Lot wyróżniono również w kategorii „Najlepsze nowe połączenie lotnicze”, jakim było uruchomienie bezpośrednich rejsów z Nowego Jorku do Budapesztu.

• Jeszcze w styczniu szwedzka firma Jula (multimarkety dla fachowców i majsterkowiczów) otworzy w Warszawie biuro zakupowe – Jula CEE. Będzie to trzecia na świecie – po Szwecji i Chinach – jednostka zarządzająca zakupami do marketów i nadzorująca współpracę z dostawcami z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce Jula ma 12 multimarketów w 11 miastach.

***

Kadry

Tomasz Bławat po sześciu latach na stanowisku prezesa Carlsberg Polska (producent piwa m.in. Okocim, Harnaś) objął podobne stanowisko w Carlsberg Wielka Brytania. Jego miejsce w Polsce zajął Paul Davies. Związany z branżą spożywczą i napojową od 25 lat, w Carlsbergu pracuje od 11 lat. Wcześniej pełnił funkcje kierownicze w działach marketingu m.in. w: United Biscuits, Dairy Crest i Premier Foods. Davies jest absolwentem zarządzania i MBA na Nottingham University Business School.

Maciej Witucki zastąpi Henrykę Bochniarz na stanowisku prezydenta Konfederacji Lewiatan, organizacji pracodawców zrzeszającej ponad 4 tys. firm. Witucki to doświadczony menedżer. Był m.in. prezesem Lukas Banku (obecnie Credit Agricole), Telekomunikacji Polskiej, potem Orange Polska. Od dwóch lat kieruje firmą Work Service oferującą doradztwo personalne oraz rekrutację pracowników. Witucki ukończył Wydział Elektryczny na Politechnice Poznańskiej oraz studiował na École Centrale w Paryżu.

Bartłomiej Zając został prezesem Huty Stalowa Wola (spółka jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej), z którą związany jest zawodowo od 12 lat. Zaczynał jako konstruktor. Był odpowiedzialny m.in. za projekt i realizację samobieżnego moździerza RAK oraz samobieżnej haubicy KRAB. Od 2015 r. był dyrektorem rozwoju HSW. Z wykształcenia jest inżynierem, absolwentem Wydziału Elektroniki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej oraz Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.

***

Barometr

• Rok 2018 r. nie był udany dla Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Indeks WIG20 (największych spółek) stracił w porównaniu z 2017 r. 7,5 proc., indeks mWIG40 (średniej wielkości spółki) – 19,4 proc., zaś indeks małych spółek sWIG80 – aż 27,6 proc. W minionym roku zadebiutowało na głównym parkiecie tylko siedem firm. Najmniej od 15 lat.

• Blisko 24 mld zł wydali bogaci Polacy w 2018 r. na dobra luksusowe – wynika z raportu KPMG Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2018. Największym segmentem rynku dóbr luksusowych są samochody: luksusowe (Maserati, Ferrari i Bentley) oraz premium (Mercedes, Audi i BMW), na które rodacy – według szacunków KPMG – wydali w minionym roku ok. 15,5 mld zł. Prawie 2,9 mld przeznaczyli na luksusowe ubrania oraz dodatki (buty i torebki), ponad 720 mln zł – na biżuterię i zegarki, a ok. 650 mln zł na luksusowe kosmetyki i perfumy. Jak prognozują eksperci KPMG, wartość rynku dóbr luksusowych będzie rosła i do 2023 r. może przekroczyć 39 mld zł.

***

Technologie

• Firma informatyczna Asseco Poland utworzyła w swoich strukturach dział Asseco Innovation Hub (AIH), który zajmie się rozwojem innowacyjnych produktów i usług dla branży finansowej. Twórcy rozwiązań zyskają możliwość skorzystania z wiedzy ekspertów Asseco oraz wsparcie finansowe, przeprowadzą testy rozwiązań i będą mogli promować produkty na konferencjach branżowych Asseco. AIH umożliwi im również bezpośrednią współpracę z klientami spółki. W 2017 r. Asseco przeznaczyło 548,2 mln zł na inwestycje w badania i rozwój.

• FintechRevolut, platforma do samodzielnego zarządzania finansami, otrzymała europejską licencję bankową. Umożliwia ona przyjmowanie depozytów, które w ramach europejskiego systemu gwarancji są chronione do kwoty 100 tys. euro. Revolut rozpocznie także prace nad ofertą limitu kredytowego na rachunku oraz konkurencyjnych dla banków pożyczek dla klientów indywidualnych i biznesowych. Założony trzy lata temu Revolut zaczynał z ofertą przesyłania pieniędzy za granicę po kursie międzybankowym oraz bezprowizyjnych płatnościach w 150 walutach. Obecnie z usług firmy korzysta ponad 3 mln osób.

Redakcja: Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 2.2019 (3193) z dnia 08.01.2019; Rynek; s. 40
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021
Reklama