Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Rynek

Boom na dwóch kółkach

Polacy przesiadają się na rowery. O czym powinni pamiętać?

Wspomaganie w rowerach elektrycznych działa do momentu osiągnięcia prędkości 25 kilometrów na godzinę. Przy szybszej jeździe jest automatycznie odcinane. Wspomaganie w rowerach elektrycznych działa do momentu osiągnięcia prędkości 25 kilometrów na godzinę. Przy szybszej jeździe jest automatycznie odcinane. MP Ski Team
Polacy przesiadają się na rowery – jedni cenią aktywność fizyczną, inni chcą chronić planetę i nie zamierzają tracić pieniędzy na coraz droższe paliwo. Na jakie oferty jednośladów warto zwrócić uwagę w tym sezonie?
Dziś Polacy kupują około miliona rowerów rocznie. Oprócz zwykłych jednośladów na rynku pojawiły się też rowery typu gravel, cargo i elektryczne.Shutterstock Dziś Polacy kupują około miliona rowerów rocznie. Oprócz zwykłych jednośladów na rynku pojawiły się też rowery typu gravel, cargo i elektryczne.

Takich możliwości rowerzyści na pewno chcieliby więcej. Od lipca Koleje Dolnośląskie uruchamiają pierwsze połączenia obsługiwane pociągami ze specjalnymi wagonami rowerowymi. W wakacyjne soboty i niedziele takie składy kursują pomiędzy Wrocławiem, Sobótką u stóp malowniczej góry Ślęży i piękną Świdnicą. Wreszcie nie trzeba się martwić, czy w pociągu znajdzie się miejsce dla rowerów, czy też trzeba będzie z nimi zostać na peronie z powodu tłoku. Przewóz jednośladu kosztuje zaledwie 7 zł. Dodatkowo obsługa pomaga przy załadunku i rozładunku rowerów na wybranych stacjach. Koleje Dolnośląskie zapowiadają, że podobne połączenia wkrótce będą dostępne też na innych trasach w regionie. A na Dolnym Śląsku możliwości atrakcyjnych wycieczek rowerowych jest bardzo wiele. Miejmy nadzieję, że ten dobry przykład zainspiruje innych przewoźników regionalnych oraz PKP Intercity do inwestowania w specjalne wagony rowerowe. Dzisiaj bowiem miejsc dla rowerzystów w zwykłych składach jest zdecydowanie zbyt mało w stosunku do wciąż rosnących potrzeb.

Promocja

Pod górę jak z górki – nowa seria rowerów elektrycznych wraz z nadejściem lata następuje wyraźny wzrost liczby sportowców. Niektórzy stają się nimi od nowa co roku, innym udaje się wytrwać w formie nieprzerwanie do kolejnego sezonu. Tych pierwszych często pogrąża spadek motywacji po odkryciu, że ich kondycja w okresie najlepszych warunków pogodowych jest wciąż mocno zimowa. Może gdyby dostali dodatkowy zastrzyk energii w kluczowych momentach udałoby im się wytrwać w postanowieniu?

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Poradnik Rowerowy; s. 41
Oryginalny tytuł tekstu: "Boom na dwóch kółkach"
Reklama