Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Unijni populiści przebili Leppera

W Parlamencie Europejskim pojawiła się propozycja, by we wszystkich krajach UE wprowadzić płacę minimalną identycznej wysokości. W Polsce, zamiast obecnych 936 zł, byłoby to 2300. Tylko przyklasnąć. Zanim jednak zaczniemy się cieszyć, warto się zastanowić, co z tego wyniknie. Nasza wydajność pracy - wynosząca ok. 50 proc. unijnej - nie wzrośnie od tego błyskawicznie. PKB na głowę (również kilkakrotnie niższy) - również. Na wyższe pensje minimalne będą musieli zrzucić się pozostali pracujący - przez wyższe podatki. Albo też firmy zaczną się pozbywać osób niewykwalifikowanych, które na siebie nie zarobią. Będą wolały interes zwijać, niż plajtować. Gospodarka zacznie gwałtownie hamować. Obecnie średnia płaca wynosi niecałe 2800 zł brutto. Przy hamującej gospodarce nie będzie rosła. Zapanuje już nawet nie socjalizm, ale komunizm - bo wszyscy będziemy zarabiać tyle samo.

Jedno w tym wszystkim jest pocieszające - okazuje się, że nasi populiści nie mają monopolu na pomysły rujnujące gospodarkę. W Unii też potrafią.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną