Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Zarabiaj z głową

Fot. Corbis Fot. Corbis
Sprawdź, czego nie powiedzą Ci w żadnym banku. Poradnik POLITYKI po finansach osobistych.

Kredyty: pożyczać teraz czy jeszcze poczekać?
Inwestycje: gdzie inwestować i na czym zarabiać?
Karty: o korzyściach z cyfrowego pieniądza.
Nieruchomości: jak inteligentnie wybrać spośród morza ofert?

Na te wszystkie pytania odpowiadamy w sekcji po finansach osobistych.Kredyty
 

 • Kredyt... i co dalej? - POLITYKA wspólnie z firmą doradczą Open Finance przygotowała pierwsze w Polsce badanie jakości kredytów już udzielonych. Czy klienci poszczególnych banków są zadowoleni ze swego kredytu po roku od jego otrzymania?
 • 7 dylematów kredytobiorcy - Planujący zaciągnięcie kredytu na kupno nieruchomości jeszcze nigdy nie mieli tylu problemów do rozwiązania. Warto przeczytać nasz poradnik i zdecydować rozsądnie, bo hipoteka to zobowiązanie na dziesiątki lat.
 • Wielkie pożyczanie - Poradnik bankowy - kredyty i karty kredytowe Jeszcze nigdy Polacy nie kupowali i nie pożyczali tyle co teraz. Przedstawiciele banków zacierają ręce i proponują coraz to nowe kredyty oraz karty kredytowe. Kiedy warto je brać? W naszym poradniku podpowiadamy, jak pozostać wypłacalnym i omijać kredytowe pułapki.
 • Sztuczki i pułapki - Poradnik bankowy: kredyty i karty kredytowe Choć banki chętnie nam pożyczają, jeszcze chętniej na nas zarabiają. Co gorsza - nie zawsze grają z nami fair, np. ukrywając część opłat. Oto zestaw typowych bankowych sztuczek i podpowiedzi, jak sobie z nimi radzić.
 • A raty rosną - Walka o klientów, prowadzona za pomocą promocji, gadżetów i bonusów, zaostrza się. Niestety - rosnące stopy procentowe sprawią, że kredyty nigdy nie będą już tak tanie. Podwyżkę miesięcznych rat odczują wszyscy.
   

Inwestowanie

 • Procenty dla zachęty - Giełda i fundusze inwestycyjne - przez ostatnie trzy lata maszynki do zarabiania pieniędzy - pokazały swoją gorszą stronę. Po kilku miesiącach ostrych spadków duzi i mali inwestorzy liczą straty. W naszym poradniku podpowiemy, jak wciąż zarabiać, a przy tym zminimalizować ryzyko w tym trudnym dla rynków finansowych czasie.
 • Czy nas zaślepia żądza pieniądza? - Rozmowa z profesorem Tadeuszem Tyszką z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego o tym, dlaczego jesteśmy tak nierozsądni w gospodarowaniu własną fortuną.
 • Fundusze wciąż kuszą - Jak dobrze inwestować? Szukamy nowych produktów finansowych, kalkulujemy ryzyko, przelewamy. W funduszach inwestycyjnych ulokowaliśmy już prawie 140 mld zł. I ulokujemy jeszcze więcej.
 • Dziesięć rzeczy, których nie powie ci doradca finansowy - O dobrych doradców finansowych coraz trudniej. Warto więc stosować znaną z ruchu ulicznego zasadę ograniczonego zaufania.
 • Zyski dla ostrożnych - Jeszcze nigdy nie mieliśmy do wyboru tylu nowych sposobów na pomnażanie oszczędności. Ale o łatwy zarobek w najbliższych miesiącach będzie trudniej.
   

Karty kredytowe
 

 • Fart w kartach - Urząd Antymonopolowy zakazał bankom pobierania prowizji od transakcji dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Handlowcy triumfują. Płacony przez nich haracz - prawie 600 mln zł rocznie - zostanie ograniczony. Ale czy to znaczy, że te pieniądze trafią do naszych kieszeni?
 • Bank ci przysoli - Brytyjski Urząd Antymonopolowy chce zmusić banki do obniżenia drakońskich kar nakładanych na nierzetelnych klientów. W Polsce te opłaty są mniej dotkliwe, ale też wysokie.
 • Szafa z kasą - Skończył 40 lat. Choć jego miejsce próbują zająć plastikowe pieniądze, bankomat nie wybiera się na emeryturę.
   

Domy i mieszkania
 

 • Pomyśl, zanim przepłacisz - Negocjujmy ceny mieszkań, żądajmy upustów - mamy wreszcie rynek klienta. Nie spieszmy się z zakupem - wybór jest coraz większy, przybywa ciekawych ofert.
 • Dom z cenzurką - Naklejki z informacją o klasie energetycznej sprzętu AGD i RTV znamy od lat. Za kilkanaście miesięcy domy i mieszkania otrzymają podobne świadectwa.
 • Jak mieć tanie grzanie - Właściciele domów jednorodzinnych, a także bloków wyposażonych we własne kotłownie, każdą jesień rozpoczynają z ołówkiem w ręku. Niestety, na pytanie, czym grzać (najlepiej i najtaniej) i jak, nie ma jasnej odpowiedzi. W tym równaniu jest zbyt wiele niewiadomych.

O ludziach sukcesu:


Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Grać można i w teatrze, i w drewnianej chacie w Chile. Mikołajczyk i Jedynecki dla „Polityki”

Lubimy burzyć ścianę między publicznością a wykonawcą – mówią Karolina Mikołajczyk i Iwo Jedynecki, laureaci Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka poważna.

Dorota Szwarcman
03.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną