Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Syrop na nerwy

Po co nam rządowy plan stabilności, skoro gospodarka rozwija się w tempie 4,8 proc.?
Od minionej niedzieli Polska ma „rządowy plan stabilności i rozwoju”, a mówiąc po ludzku, antykryzysowy program na trudne czasy. Po co nam on, skoro gospodarka rozwija się ostatnio w tempie 4,8 proc., co stawia nas w rzędzie liderów Europy?

Otóż pewnie jednak się przyda, bo, jak powiada słusznie minister finansów, „nie jesteśmy wyspą”. Rząd, widząc co się święci, chce więc dorzucić trochę finansowego paliwa do pieca gospodarki.

Skoro banki nie ufają sobie nawzajem, kredytobiorcom w szczególności, eksport za chwilę siądzie, a inwestycje się skurczą, to trzeba użyć – uważa – innych środków, które podtrzymają popyt i odbudują zaufanie. Stąd pakiet gwarancji i poręczeń, dodatkowa akcja kredytowa dla małych i średnich firm (poprowadzi ją Bank Gospodarstwa Krajowego) oraz próba przyspieszenia wydatków z przyznanych nam już dawniej pieniędzy unijnych. Plan zresztą jest dłuższy, a rząd zapisał w nim potencjalne wydatki, gwarancje i poręczenia w wysokości 91,3 mld zł. Czy to wystarczy dla podtrzymania w Polsce koniunktury?

Ostateczną odpowiedź poznamy za... półtora roku, kiedy jasne będą rozmiary światowego kryzysu. Dlaczego dopiero wówczas? Bo na razie nikt nie potrafi ocenić wielkości finansowej klęski, która spotkała świat. Jeśli do dzisiaj bankierzy ujawnili już większość trupów w swoich szafach, a stara Europa i USA poradzą sobie z własnymi problemami, to plan Tuska zapewne wystarczy. Jeśli nie, to nawet dwukrotnie wyższa fala pieniędzy niewiele Polsce pomoże.

Pokazując swój program rząd chce uspokoić polską gospodarkę. Jednocześnie stara się bronić najważniejszego z założeń do przyszłorocznego budżetu (deficyt nie może wzrosnąć), tym samym pozostawiając sobie i nam nadzieję, że jednak w 2012 r., albo tuż po, wejdziemy do strefy euro. Najgorsze, co mógłby zrobić, to popaść w radykalizm ocen i reakcji.

Polityka 49.2008 (2683) z dnia 06.12.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 7
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną