Rynek

Macanki

Wdowie emerytury do likwidacji? Zadecyduje reakcja opinii publicznej.

W polityce społecznej w Polsce robi się nie to, co robić trzeba, ale - co się da. O tym kogo państwo wspiera, decydują więc silne grupy interesu, nie zaś potrzeby społeczne. Dlatego grupy, najbardziej zagrożona ubóstwem, czyli młode rodziny z dziećmi na wsparcie liczyć nie mogą. Nie potrafią - jak górnicy czy rolnicy zorganizować manifestacji i palić opon pod kancelarią premiera. Ciekawe jak zachowają się wdowy?

PKPP Lewiatan chce zaproponować rządowi, by nie przyznawał rent rodzinnych (należą się wdowom, które w chwili śmierci męża miały 45 lat), bo są ona młode i mogłyby pracować. Dodatkowym argumentem jest fakt, że emerytury kobiet, które wychowały kilkoro dzieci i wróciły do pracy, w wielu przypadkach będą niższe, niż 1,2-1,3 tys. zł renty za męża. Jest to rażąca niesprawiedliwość. To wszystko prawda. O tym, jak rząd ustosunkuje się po propozycji pracodawców zadecyduje jednak reakcja opinii publicznej. Jeśli będzie silny sprzeciw, kolejny pomysł prostowania polityki społecznej powędruje do lamusa. Bo skoro nie udaje się odebrać przywilejów emerytalnych górnikom, rolnikom i mundurowym, to nieprzyzwoicie odbierać je wdowom. Jak parytet to parytet.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną