Polszczyzna za trudna dla Polaków

W ojczyźnie polszczyźnie
Biskupi katoliccy apelują o ochronę języka ojczystego. Czy coś mu zagraża?
e³°°°/Flickr CC by SA

Mamy narodowy kłopot: polszczyzna chamieje. Tak wynika z listu pasterskiego episkopatu odczytanego w kościołach w połowie stycznia. Chamieje na ulicy, w Sejmie, w mediach. Biskupi mają rację. Od przekleństw więdną uszy już wszędzie. W metropoliach i dziurach zabitych dechami. Na dworcach, w galeriach, na uczelniach. Klnie się bez wstydu i wdzięku, z rutyny, jakby inaczej już Polak nie potrafił.

Jeszcze nie chamstwo, choć już wulgaryzację mamy w mediach. Przez wulgaryzację rozumiem wtargnięcie polszczyzny pospolitej, ćwierćinteligenckiej w obieg publiczny. Zbudowanie dłuższego i poprawnego zdania, użycie słowa spoza zasobu Basic Polish (ok. 1500 wyrazów) przekracza możliwości wielu bohaterów modnych programów w radiu i telewizji. Że w mowie polityków roi się od błędów gramatycznych, leksykalnych, że źle wymawiają, akcentują i intonują, nie panują nad wypowiedzią, tylko ona panuje nad nimi – to wiadomo powszechnie.

Odchodzi pokolenie polityków klasy prof. Bronisława Geremka, Władysława Bartoszewskiego, Wiesława Chrzanowskiego czy Adama Daniela Rotfelda, którzy nie muszą walczyć z językiem ojczystym, by się wysłowić. W średnim pokoleniu jeszcze trafiają się rodzynki – na przykład Bronisław Komorowski, Ludwik Dorn czy Leszek Miller – ale tym większa na ich tle jest degradacja mowy polityków pośledniejszych. A młode pokolenie nauczycieli czy aktorów, a także księży i katechetów niestety z tymi językowo niepełnosprawnymi politykami konkuruje. (Nie wyszło zręcznie, że biskupi, upominając media za psucie języka, milczą o tym samym grzechu popełnianym w kazaniach kościelnych i mediach katolickich).

Co gorsza, do mediów głównego nurtu, wywiadów i konferencji prasowych przenika język prasy brukowej (pisali o tym niedawno na tych łamach Mariusz Janicki i Wiesław Władyka). Tak więc jedni ciągną w dół drugich i chyba nawet nie dostrzegają, że jest to społecznie toksyczne, bo daje alibi bezrefleksyjnej degradacji języka.

Polityka polszczyzny

Prymitywizowanie polszczyzny w sferze publicznej polega także na szpikowaniu mowy anglicyzmami i amerykanizmami, często zresztą w złym kontekście i błędnej wymowie, albo całkiem niepotrzebnie, gdyż istnieją polskie odpowiedniki. Problem nie polega na językowych pożyczkach – to zjawisko nieuniknione i normalne; importowaliśmy na potęgę i z innych języków, na przykład z łaciny, jak cała Europa – tylko na zatracie proporcji i snobizmie. Obliczono, że przez wieki – angielskim biegle mówi już arystokratka Izabela Łęcka w „Lalce”, a nuworysz (też pożyczka!) Wokulski bierze lekcje tego języka – angielskich zapożyczeń w polskim uzbierało się ok. 1700. To sporo. Na siłę, wzorem Francuzów, którzy rugują anglicyzmy, czyścić z nich polszczyzny nie ma jednak sensu, bo choćby w slangu komputerowo-internetowym jest to już całkowicie niemożliwe.

Biskupi w swoim liście traktują język polski jako dobro narodowe i filar narodowej tożsamości. Ale co to właściwie znaczy? Język ojczysty, jego rozumienie i traktowanie, sposoby kształtowania, nauczania, krzewienia, ochrony prawnej to przecież kwestia także polityczna. Państwa i narody mają swoje polityki języka. Jaką politykę polszczyzny ma wolna Polska?

List biskupów napisany jest tak, jakby Polska była izolowaną wyspą, w której nie spotykają się, tak jak wszędzie dziś w Europie i świecie, różne wpływy, także kulturowe i językowe. W młodym pokoleniu dwu- a nawet trójjęzyczność jest coraz częstsza, swobodne przerzucanie się z polskiego na angielski czy inny język europejski nie jest czymś wyjątkowym. I dobrze. Ale nie dla językowych nacjonalistów. Im się wielojęzyczność kojarzy z wielokulturowością, a ta ostatnia nie jest dla nich wartością.

Nie ma co marzyć, że kondycja polszczyzny znacząco się poprawi tylko przez regulacje prawne czy dobroduszne apele
boccabella/BEW

Nie ma co marzyć, że kondycja polszczyzny znacząco się poprawi tylko przez regulacje prawne czy dobroduszne apele

Wymowne, może jeszcze bardziej, jest to, że słuszna troska biskupów o językową kondycję Polski jakoś nie objęła współ-obywateli mówiących, prócz języka polskiego, własnymi językami narodowymi. Demokratyczna Polska i zjednoczona Europa nie tylko daje im do tego prawo, lecz i zachęca do korzystania z niego. To, że biskupi nie wspominają o prawach językowych naszych współobywateli z mniejszości narodowych, jest w tym kontekście zmarnowaną okazją dla zacieśniania więzi społecznej. A przecież mniejszości w naszym państwie, ukraińska, niemiecka, litewska, oczekują dokładnie tego samego od Rzeczpospolitej, czego my do naszych sąsiadów za wschodnią i zachodnią granicą.

Podobnie zmarnowaną okazją jest niewzięcie w obronę w tym dokumencie gwar regionalnych i lokalnych. W wolnej Polsce regionalizmy, w tym dialekty i gwary, przeżywają odrodzenie i rozkwit. Kościół jednak jest widać podzielony w tej sprawie, choć wielu księży pochodzi ze środowisk i domów, gdzie mówiło się i mówi po tutejszemu. Powinien więc, zdawałoby się, ten renesans regionów, ich mowy, folkloru, obyczaju popierać i wspierać. Jednym z pionierów takiego podejścia był ks. Józef Tischner, duszpasterz góralszczyzny.

Polityka Kościoła tej linii jednak nie kontynuuje. Tłumaczenia tekstów biblijnych na przykład na śląski (dla jednych język narodowy, dla innych co najwyżej dialekt lub gwara) napotykają na sprzeciw części duchowieństwa i władzy kościelnej. Istotną rolę gra tu też obawa przed rozpalaniem lokalnych konfliktów wśród wiernych. Taki konflikt tli się od dawna właśnie na Śląsku, gdzie ruch autonomistów jest przedstawiany przez przeciwników jako separatystyczny, a roszczenia do uznania narodu i języka śląskiego za bezpodstawne i niebezpieczne. Hm, ale z mową kaszubską takich problemów jakoś nie ma: jest ona oficjalnie uznanym językiem regionalnym.

 

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną