Wybrane głosy internautów ws. debaty o liceach
Polityka

Pracuję w szkole od 20 lat i na własne oczy widzę, jak zmienia się młodzież. Widzę zmieniający się stosunek do nauki, świata, drugiego człowieka, i te obserwacje nie napawają mnie radością. Większa część młodych ludzi nie szanuje niczego, oczekuje gotowych odpowiedzi i jest nastawiona tylko na branie, nie dając nic w zamian, zero wysiłku.

Alicja

Poziom szkolnictwa ogólnego jest tragiczny. To właśnie tak niski poziom kształcenia ogólnego jest jednym z powodów kryzysu ekonomicznego. Zbudowanie systemu kształcenia przypominającego piramidę okazało się całkowitym nieporozumieniem. Napływ ambitnych i wykształconych imigrantów wypełnia trochę tę dziurę, ale cała reszta stacza się w dół jak lawina.

Polska przed transformacją to był Olimp, a może Himalaje kultury i wyspa oświeconego ludu w zachodnim morzu kulturalnego bagna. To Chiny z ich wrodzoną dyscypliną i ambicjami zdobywania wiedzy zdeklasują idiotyczne wzorce libertyńskiej arogancji. Wiedza ogólna to drożdże dla każdego człowieka, który powinien mieć ambicje wywierać wpływ na świat istniejący poza nim.

Adalbert

Jeśli rozwodzić się nad upadkiem poziomu liceów, to uwagę należy zwrócić właśnie na przedmioty ścisłe. Jak to jest, że wstydem jest nie znać trenów Kochanowskiego, natomiast brak pojęcia o prawie Ohma czy procencie składanym jest traktowany przez niektórych jako powód do dumy? Niestety, ale to matematyka uczy logicznego myślenia, a nie „Pan Tadeusz” z wiedzą, ile Wisła ma prawobrzeżnych dopływów.

Piotr

Szacuje się, że we współczesnym świecie pracę będzie się zmieniać statystycznie nawet 25 razy, a 6 do 7 razy zmiana ta będzie się wiązać ze zmianą branży. Szacunki te dotyczą co prawda USA, ale jestem pewien, że i w Polsce trend będzie widoczny. Znam policjanta, który został architektem, znam projektantkę odzieży, która została informatykiem. Mój szef pracował w firmie doradztwa rolniczego, a obecnie jest urbanistą. Młodzi ludzie nie powinni być zmuszani do wyboru kariery zawodowej zbyt wcześnie, powinni być wyposażeni w wiedzę, która pozwoli im adaptować się do zmian na rynku pracy i do pogoni za własnymi marzeniami.

Zygfryd

Dlaczego potrzebujemy wiedzy ogólnej? Tej wyśmiewanej przez wszystkich humanistyki, kwitowanej uśmieszkiem politowania filozofii czy socjologii? Dlatego że pozwala nam ona porządkować naszą wiedzę o świecie, systematyzować zalewające nas zewsząd informacje, tworzyć strukturę, która ułatwia nam orientację. I nawet jeśli nasze próby zrozumienia świata nigdy nie zakończą się sukcesem – a nie zakończą się – nic nie szkodzi.

Magdalena

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną