Za kulisami legalnej aborcji

Prenatalne i postnatalne
Ważąca 750 gramów dziewczynka z zespołem Downa i wadą serca przeżyła własną aborcję. Zmarła dopiero po miesiącu. Wrocławska prokuratura sprawdza, czy nie złamano prawa, ale nie rozstrzygnie moralnych dylematów, które ten tragiczny przypadek przed nami stawia.
Według Światowej Organizacji Zdrowia płód osiąga zdolność do wspomaganego przeżycia ok. 22 tygodnia ciąży, gdy waży powyżej 500 gramów.
Mirosław Gryń/Polityka

Według Światowej Organizacji Zdrowia płód osiąga zdolność do wspomaganego przeżycia ok. 22 tygodnia ciąży, gdy waży powyżej 500 gramów.

Dziecko przez pięć tygodni leżało na oddziale intensywnej terapii noworodków wojewódzkiego szpitala. W inkubatorze obok – niewiele starszy i odrobinę większy chłopczyk, który po prostu urodził się sporo za wcześnie. Oboje podłączeni do respiratorów i całej tej skomplikowanej maszynerii ratującej życie. Łudząco do siebie podobni, kompletnie różni.

Polskie prawo dopuszcza przerwanie ciąży m.in. wtedy, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Z danych Ministerstwa Zdrowia: w 2011 r. z około 5 tys. inwazyjnych badań prenatalnych 724 miało pozytywny wynik, wykazując wadę genetyczną płodu. 620 matek (ok. 80 proc.) zdecydowało o wcześniejszym zakończeniu ciąży.

Czasem zdarza się jak we Wrocławiu, że w wyniku tzw. terminacji ciąży rodzi się żywe dziecko. Dokładnych danych z polskich szpitali brak. Ale wiadomo, im późniejsza ciąża, tym większe ryzyko (w Wielkiej Brytanii, gdzie można usunąć nawet bardzo zaawansowaną ciążę, takich przypadków jest kilkadziesiąt rocznie). I wtedy zespół przerywający zaawansowaną ciążę może mieć dylemat: ratować czy zostawić bez pomocy i czekać na zgon?

Wskazaniem „właściwego sposobu postępowania” ma się zająć Komitet Ministrów Rady Europy.

Ratować czy nie

W warszawskim Szpitalu Bielańskim mają na sali inkubator. – Trzeba zapewnić komfort takiemu dziecku, nie można profanować ani zwiększać cierpienia – mówi prof.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną