Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

10 najlepszych miejsc do studiowania za granicą

. . Anthony P Buce / Flickr CC by 2.0
Żeby dobrze wybrać uniwersytet, na którym spędzi się kilka lat swojego życia, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Nie tylko pozycję w rankingach.

Zestawienie uniwersytetów zostało przygotowane przez portal „Top Universities”, który co roku publikuje swój autorski ranking uniwersytetów, ale jest też kopalnią wiedzy dla przyszłych studentów myślących o studiach za granicą.

W trakcie opracowywania „QS World University Rankings” brano pod uwagę kilka czynników, m.in. atrakcyjność danej uczelni (rozumianą jako popularność wśród osób aplikujących na studia), możliwość późniejszego zatrudnienia, przystępność finansową, ale też dostęp do kultury i sztuki czy usług technologicznych.

Autorom zależało na tym, by zestawienie było możliwie najbardziej kompleksowe i nie powielało rankingu najbardziej prestiżowych uniwersytetów. Polskie placówki – niestety – pominięto.

1. Paryż

Już trzeci rok z rzędu francuska stolica wygrała w rankingu najlepszych miast studenckich („QS Best Student Cities index”). Świetna reputacja Paryża wynika z dwóch czynników: atrakcyjnego dziedzictwa kulturowego oraz kilku uniwersytetów, wysoko punktowanych w światowych rankingach. Niskie czesne przynajmniej w pewnym stopniu rekompensują stosunkowo wysokie koszty życia.

2. Melbourne

Dawna stolica Australii (zamieszkiwana obecnie przez około 3,5 mln ludzi) pozostaje „kulturalną stolicą” kraju. I to właśnie przyciąga studentów. W samym centrum Melbourne można podziwiać XIX-wieczne budowle: katedrę św. Pawła, Block Arcade, Windsor Hotel, a także wiktoriański Parliament House.

W mieście jest aż siedem uczelni uwzględnionych w światowych rankingach, w tym Melbourne University. Melbourne kusi też otwartością – dlatego społeczność studencka jest tu tak duża i zróżnicowana.

3. Londyn

Nie da się pokonać stolicy Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o liczbę uczelni w rankingu najlepszych na świecie. Wielka Brytania ma 19 przedstawicieli w światowych rankingach uczelni, w tym dwie instytucje w światowej piątce: Uniwersytet w Cambridge i Uniwersytet w Oxfordzie.

Minusem są jednak koszty: trzyletnie studia to wydatek ponad 65 500 funtów.

4. Sydney

Australijskie szkolnictwo wyższe uważane jest za jedno z najlepszych na świecie – i kolejne australijskie miasto w rankingu to potwierdza. Tamtejsze uniwersytety – pięć uwzględnionych w międzynarodowych rankingach (m.in. Uniwersytet w Sydney czy Uniwersytet Technologiczny) – cieszą się doskonałą opinią wśród pracodawców.

Sydney jest też najludniejszym miastem Australii, zamieszkiwanym przez blisko 5 mln ludzi. Charakterystyczny port w Jackson (największa na świecie naturalna zatoka), plaże i opera – zapierają dech w piersiach. Również studenckich.

5. Hongkong

Hongkong skupia aż siedem uczelni uwzględnionych w rankingu rankingu QS University: m.in. University of Hong Kong, The Hong Kong University of Science and Technology i The Chinese University of Hong Kong.

W mieście żyje się szybko i wśród bogatej mieszanki tradycji lokalnych. W związku z tym koszty życia są uznawane za jedne z najwyższych na świecie.

Biblioteka na SorbonieEleazar/Flickr CC by 2.0Biblioteka na Sorbonie

6. Boston

Z 3 tysiącami wykładowców i 30 tys. studentów Boston University jest 4. największym prywatnym uniwersytetem w kraju i 2. pod względem wielkości pracodawcą w mieście.

Boston położony jest też w bliskim sąsiedztwie dwóch najbardziej znanych uniwersytetów na świecie (Massachusetts Institute of Technology i Harvardu).

7. Tokio

Tokio stwarza mnóstwo możliwości odkrywania tradycyjnej i współczesnej kultury japońskiej. I do nauki, oczywiście – na jednym z dziesięciu międzynarodowej sławy uniwersytetach. Przy czym rekrutacja na uniwersytety tokijskie jest wyjątkowo trudna, w szczególności dla obcokrajowców. Oprócz egzaminów wstępnych trzeba zdać egzamin z podstaw znajomości języka japońskiego oraz z wiedzy ogólnej.

8. Montreal

Montréal jest siedzibą prestiżowego McGill University, zajmującego 21. miejsce w światowym rankingu QS University. Co ciekawe, przy uniwersytecie działa Polski Instytut Naukowy w Kanadzie oraz największa w Ameryce biblioteka polonijna – Biblioteka Polska im. Wandy Stachiewicz.

Inne zalety tego miasta to odbywający się każdego roku Montreal International Jazz Festival oraz największy na świecie festiwal komedii Just For Laughs.

9. Toronto

Największe miasto Kanady i jednocześnie centrum finansowe kraju. Siedziba trzech uczelni, uwzględnianych w międzynarodowych rankingach, w tym Uniwersytetu w Toronto zajmującego obecnie jedno miejsce wyżej niż McGill (położony w Melbourne).

Wiele budynków kampusu Uniwersytetu w Toronto nawiązuje do stylu Cambridge czy Oksfordu. Główny kampus uniwersytetu położony jest w centrum miasta i sąsiaduje budynkiem parlamentu Onatrio, Royal Ontario Museum, Bata Shoe Museum i Chinatown.

10. Seul

Miasto, które „nigdy nie chodzi spać”. Architektoniczne urozmaicone wielkimi pałacami i strzelistymi wieżowcami. A dla przyszłych studentów – siedziba 14 międzynarodowych uczelni.

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama