10 najlepszych miejsc do studiowania za granicą
Żeby dobrze wybrać uniwersytet, na którym spędzi się kilka lat swojego życia, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki. Nie tylko pozycję w rankingach.
.
Anthony P Buce/Flickr CC by 2.0

.

Zestawienie uniwersytetów zostało przygotowane przez portal „Top Universities”, który co roku publikuje swój autorski ranking uniwersytetów, ale jest też kopalnią wiedzy dla przyszłych studentów myślących o studiach za granicą.

W trakcie opracowywania „QS World University Rankings” brano pod uwagę kilka czynników, m.in. atrakcyjność danej uczelni (rozumianą jako popularność wśród osób aplikujących na studia), możliwość późniejszego zatrudnienia, przystępność finansową, ale też dostęp do kultury i sztuki czy usług technologicznych.

Autorom zależało na tym, by zestawienie było możliwie najbardziej kompleksowe i nie powielało rankingu najbardziej prestiżowych uniwersytetów. Polskie placówki – niestety – pominięto.

1. Paryż

Już trzeci rok z rzędu francuska stolica wygrała w rankingu najlepszych miast studenckich („QS Best Student Cities index”). Świetna reputacja Paryża wynika z dwóch czynników: atrakcyjnego dziedzictwa kulturowego oraz kilku uniwersytetów, wysoko punktowanych w światowych rankingach. Niskie czesne przynajmniej w pewnym stopniu rekompensują stosunkowo wysokie koszty życia.

2. Melbourne

Dawna stolica Australii (zamieszkiwana obecnie przez około 3,5 mln ludzi) pozostaje „kulturalną stolicą” kraju. I to właśnie przyciąga studentów. W samym centrum Melbourne można podziwiać XIX-wieczne budowle: katedrę św. Pawła, Block Arcade, Windsor Hotel, a także wiktoriański Parliament House.

W mieście jest aż siedem uczelni uwzględnionych w światowych rankingach, w tym Melbourne University. Melbourne kusi też otwartością – dlatego społeczność studencka jest tu tak duża i zróżnicowana.

3. Londyn

Nie da się pokonać stolicy Wielkiej Brytanii, jeśli chodzi o liczbę uczelni w rankingu najlepszych na świecie. Wielka Brytania ma 19 przedstawicieli w światowych rankingach uczelni, w tym dwie instytucje w światowej piątce: Uniwersytet w Cambridge i Uniwersytet w Oxfordzie.

Minusem są jednak koszty: trzyletnie studia to wydatek ponad 65 500 funtów.

4. Sydney

Australijskie szkolnictwo wyższe uważane jest za jedno z najlepszych na świecie – i kolejne australijskie miasto w rankingu to potwierdza. Tamtejsze uniwersytety – pięć uwzględnionych w międzynarodowych rankingach (m.in. Uniwersytet w Sydney czy Uniwersytet Technologiczny) – cieszą się doskonałą opinią wśród pracodawców.

Sydney jest też najludniejszym miastem Australii, zamieszkiwanym przez blisko 5 mln ludzi. Charakterystyczny port w Jackson (największa na świecie naturalna zatoka), plaże i opera – zapierają dech w piersiach. Również studenckich.

5. Hongkong

Hongkong skupia aż siedem uczelni uwzględnionych w rankingu rankingu QS University: m.in. University of Hong Kong, The Hong Kong University of Science and Technology i The Chinese University of Hong Kong.

W mieście żyje się szybko i wśród bogatej mieszanki tradycji lokalnych. W związku z tym koszty życia są uznawane za jedne z najwyższych na świecie.

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj