Semiotyk kultury o tym, jak powstaje pamięć zbiorowa

Mania pamiętania
Rozmowa z semiotykiem kultury dr. hab. Marcinem Napiórkowskim o wojnach o pamięć i demonach, które one uwalniają.
Obchody VI rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, Warszawa.
Krystian Maj/Forum

Obchody VI rocznicy katastrofy pod Smoleńskiem, Warszawa.

Kontrowersyjny pomnik pod stołecznym ratuszem
Stanisław Kowalczuk/EAST NEWS

Kontrowersyjny pomnik pod stołecznym ratuszem

Dr hab. Marcin Napiórkowski
Mikołaj Starzyński

Dr hab. Marcin Napiórkowski

Agnieszka Sowa: – Podczas obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej Jarosław Kaczyński mówił o pamięci jak o żywej istocie: „Naszą pamięć chciano zabić, chciano zabić tę pamięć, bo jej się bano (…). Oni czynili wszystko, na wszystkie możliwe sposoby, łamiąc wszelkie reguły, żeby ta pamięć umarła”.
Marcin Napiórkowski: – Metaforyka zabijania pamięci, podtrzymywania jej przy życiu, wskrzeszania, pojawia się bardzo często w kontekście Holocaustu, dyktatury w Argentynie czy wojny domowej w Hiszpanii. Skazanie na zapomnienie jest jak powtórne zamordowanie, a przywrócenie pamięci to niemal ożywienie ofiar. W tej wypowiedzi, co ważne, pojawiają się dwie strony konfliktu o pamięć – jacyś „my”, jacyś „oni” i pamięć, którą my chcemy podtrzymać przy życiu, a oni chcą zabić czy wręcz zamordować. Na tym przykładzie widać wyraźnie, że to właśnie pamięć służy definiowaniu zbiorowości, wyznaczaniu granicy między „nami” a „nimi”.

Dlaczego pamięć zbiorowa jest tak ważna?
Bo określa naszą tożsamość. Dominuje poczucie, że to, co mamy w głowie, określa nas zarówno jako jednostki, jak i członków wspólnot. Dlaczego „prawdziwy Polak” powinien znać na pamięć inwokację albo słowa hymnu? Czy nie może ich szybko wyszukać w Google’u? Oczywiście może. Ale czy będzie się wtedy czuł „prawdziwym Polakiem”? Stąd potrzeba czegoś takiego jak kanon. To buduje poczucie wspólnoty, pamięć zbiorowa definiuje naród czy państwo.

We współczesnych naukach społecznych państwo narodowe często określa się jako wiązkę monopoli. Państwo ma wyłączność na użycie przemocy fizycznej, ale też wiele pomniejszych monopoli: na pobieranie podatków albo na alkohol... Nowoczesne państwo narodowe tworzy się także poprzez monopol na pamięć zbiorową. Kiedy w XIX w. rodził się koncept państwa narodowego, to, świadomie bądź nieświadomie, monopol na tworzenie wspólnej historii i budowanie narodu jako wspólnoty podzielającej pamięć był absolutnie kluczowy. Takie Włochy czy Niemcy to było przed zjednoczeniem wiele drobnych państewek, często bardzo różnych, niepodobnych do siebie organizmów. Francja mierzyła się z kolei z rozwarstwieniem stanowym. Połączenie tego w jedną, sprawnie działającą maszynę wymagało spoiwa, którym była właśnie pamięć narodowa, wypierająca dawne tożsamości regionalne, religijne czy klasowe. I dziś to nadal działa: są wewnętrzne spory i kłótnie, ale, można powiedzieć w pewnym uproszczeniu, kiedy Niemcy, Włosi, Francuzi celebrują rocznice historyczne, to wszyscy stają razem, wspólnie, jako jeden naród.

Tylko w Polsce tak nie jest.
Nasza pamięć zbiorowa ma szczególną zdolność różnicowania i dzielenia z oczywistych, historycznych powodów. Państwowe ceremonie upamiętniające były dla nas zawsze czymś podejrzanym, bo przez cały XIX w. i znaczną większość XX w. mieliśmy wyraźne poczucie, że to nie my upamiętniamy, tylko jacyś „oni”, „obcy” narzucają nam swoją zewnętrzną pamięć. Wszystkie ceremonie dzieliły się bardzo wyraźnie na to, co robili „oni”, na te państwowe, fałszywe obchody, i na podejmowane przez „nas” oddolne, partyzanckie próby walki z tym zakłamaniem.

W cytowanej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego wyraźnie widać, że on się nadal nie utożsamia z państwem, z władzą, ta wypowiedź wciąż jest budowana z pozycji opozycyjnej, w której i on, i ci, którzy należą do jego wspólnoty pamięci, znajdowali się w 2010 r. I kiedy Kaczyński mówi o tym, że „już w pierwszych dniach i tygodniach [po katastrofie] ta pamięć trwała, pojawiły się pierwsze obchody, tablice, mówiła o tym niezależna prasa, niezależne media”, to jest to bardzo bezpośrednie przeniesienie tradycji pamięci antysystemowej, która tworzyła się w XIX w., klarowała podczas okupacji i umocniła przez cały okres PRL. Wtedy mieliśmy poczucie, że „oni” próbują fałszować, kłamać, a „my” amatorskimi środkami, przez ulotki, graffiti, okupowanie przestrzeni publicznej, poprzez manifestacje czy na cmentarzach, budujemy prawdziwą pamięć przeciw obcej dyktaturze.

Utrzymanie tej opozycyjnej retoryki przez władzę jest chyba możliwe tylko dlatego, że wciąż są „oni”, prezydent Warszawy i konserwator, którzy nie pozwalają na budowę pomnika na Krakowskim Przedmieściu. Ale na dłuższą metę tak się chyba nie da?
Pierwsza możliwość jest taka, że ten dyskurs pamięci stanie się rzeczywiście dyskursem oficjalnym, utożsami z państwową polityką pamięci, straci rys opozycyjny. Wtedy ci, którzy znajdowali się po drugiej stronie, najprawdopodobniej będą czuć się nie u siebie, będą oglądać to, co się dzieje w przestrzeni publicznej, i mówić „ONI uprawiają jakąś pamięć, która nie jest naszą pamięcią”. Być może zresztą obserwujemy to już teraz. Ten sam spór, tylko odwrócony, zamiana ról.

I jest druga możliwość, być może nawet bardziej niepokojąca, że ci, którzy celebrują wciąż pamięć opozycyjną, mimo że formalnie już są po stronie władzy, spróbują zachować tę sytuację. Zjeść ciastko i mieć ciastko. Być władzą, która nie utożsamia się z władzą, buduje swoją tożsamość na tym, że są jeszcze jacyś „oni”. Potężny establishment, ukryty układ, ktoś, z kim trzeba walczyć, bo podminowuje naszą pamięć. I to są schematy, które dobrze znamy, tworzenie wroga wewnętrznego i zewnętrznego, który próbuje te korzenie podgryzać i na którego można zrzucić różne rzeczy.

Ten wróg zewnętrzny to Unia Europejska, uchodźcy, terroryści?
Każdy, zależnie od sytuacji. Unia nadaje się nieźle: już w trakcie negocjacji akcesyjnych były w polskim parlamencie siły, które bardzo wyraźnie widziały w Europie zagrożenie, obawiały się, czy „oni” nie zmuszą nas do przyjęcia „ich” europejskiej pamięci, „ich” kanonu i czy wtedy my nie przestaniemy być Polakami? Z wielką nieufnością patrzono zwłaszcza na wspólne podręczniki, na próby budowania europejskich instytucji pamięci, doszukiwano się, że mogą one iść ramię w ramię np. z Centrum Przeciw Wypędzeniom Eriki Steinbach i że mogą promować niemiecką pamięć jako europejską. A pamięć niemiecką domyślnie definiowano jako zwróconą przeciw nam. Więc wróg zewnętrzny jest niejako gotowy, łatwo po niego sięgnąć.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną