Kiedy aplikować na studia za granicą?
Chcesz studiować zagranicą? Terminy rekrutacji mogą Cię zaskoczyć. Oto podpowiedzi, kiedy należy aplikować na uczelnie w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Francji i Holandii.
Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore
12019/Pixabay

Uniwersytet Johna Hopkinsa w Baltimore

Dla wielu osób najtrudniejszym elementem aplikacji na zagraniczne studia są formalności, które należy załatwić, a gdy do tego dochodzi jeszcze zebranie wszystkich istotnych informacji, od razu odechciewa się w ogóle o tym myśleć. Proces rekrutacyjny na wiele uczelni poza krajem zaczyna się jednak bardzo wcześnie i niezbędne dokumenty należy zacząć przygotowywać już na początku klasy maturalnej.

Dlatego aby wszystkim przyszłym maturzystom było łatwiej, znajdą oni tutaj wszelkie istotne informacje dotyczące terminów rekrutacyjnych na studia w najczęściej wybieranych krajach świata.

Studia w Wielkiej Brytanii

Aplikacja na studia w Wielkiej Brytanii zaczyna się od rejestracji na stronie UCAS (Universities and Colleges Admissions Service). Portal ten umożliwia licealistom wybór maksymalnie pięciu dowolnych uczelni w tym kraju. Rejestracja na stronie UCAS składa się z: podania swoich danych osobowych, napisania tzw. personal statement, dokonania opłaty za przyjęcie wniosku (opłata wynosi 13 funtów przy wyborze jednego uniwersytetu lub 24 funty przy wyborze dwóch lub więcej uczelni, do których pragniemy aplikować), dołączenia referencji od nauczycieli szkolnych (które muszą być przetłumaczone przez przysięgłego tłumacza na język angielski) oraz wpisania prognozowanych ocen maturalnych. Na to uczniowie mają trzy ostateczne terminy:

  • 15 października (w roku poprzedzającym rozpoczęcie studiów): dla wszystkich aplikujących na medycynę, stomatologię i weterynarię oraz dla każdego, kto pragnie studiować na Uniwersytecie Oksfordzkim czy Uniwersytecie w Cambridge;
  • 15 stycznia (tego samego roku kalendarzowego, co rozpoczęcie studiów): ten termin dotyczy znacznej większości kierunków oraz uniwersytetów;
  • 24 marca (tego samego roku kalendarzowego, co rozpoczęcie studiów): Niektóre kierunki artystyczne ustalają późniejszy termin, aby dać kandydatom czas do zebrania portfolio swoich prac (jest to oddzielny wymóg uczelni artystycznych).

Studia w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone oferują swoim potencjalnym studentom trzy portale aplikacyjne. Są nimi serwisy: Common Application, Coalition Application oraz Universal College Application. Na każdej z tych trzech stron dostępna jest lista wszystkich wyższych uczelni, które akceptują podania wysłane z konkretnego portalu. Niektóre uczelnie – takie jak choćby Uniwersytet Harvarda – akceptują aplikacje wysłane za pomocą każdego z serwisów. Wszystkie zgodnie podkreślają na swoich stronach internetowych, że wybór przez ucznia serwisu, którym przysyła podanie – a wolno mu wybrać tylko jeden –nie gra żadnej roli w procesie rekrutacyjnym. Na każdej internetowej platformie wymagane są do rejestracji: adres e-mail i podstawowe dane osobowe (w tym: data urodzenia, adres zamieszkania oraz numer kontaktowy).

Uniwersytety w Stanach stawiają swoim aplikantom różne wymagania i procesy rekrutacyjne wyglądają na poszczególnych uczelniach inaczej: jedne szkoły przeprowadzają rozmowy kwalifikacyjne, inne nie; portale internetowe jedynie umożliwiają przegląd tych wymagań bez konieczności sprawdzania wszystkiego oddzielnie na stronach internetowych poszczególnych uczelni. Aplikanci spoza USA powinni mieć na względzie to, że Uniwersytety w Stanach nie akceptują ani polskiej, ani międzynarodowej matury.

Uczeń ma wybór także w kwestii terminów. Można aplikować poprzez wczesny proces rekrutacyjny, który wymaga złożenia podania przez wybrany portal internetowy do 1 listopada (roku poprzedzającego rok rozpoczęcia studiów). W tym przypadku kandydat otrzymuje informację zwrotną o dalszych terminach i wymaganiach już w grudniu. Procedura rekrutacyjna nazywana w Stanach terminowo „normalną” ma swój deadline wyznaczony na 1 stycznia (tego samego roku kalendarzowego co rozpoczęcie studiów). Odpowiedzi na podanie wysłane w tym terminie należy się spodziewać w połowie marca.

Studia w Niemczech

W porównaniu z krajami anglojęzycznymi rekrutacja na studia w Republice Federalnej Niemiec zaczyna się trochę później. Składanie podań także odbywa się przez portal internetowy, w Niemczech jest to Uni-assist. Ostateczny termin składania wszystkich dokumentów dla osób, które pragną zacząć studiować w semestrze zimowym (czyli od września tego samego roku, w którym pisały maturę), ustalony jest na 15 lipca. Kandydaci chętni na poszczególne kierunki, na których nauka rozpoczyna się w semestrze letnim, muszą ukończyć rejestrację dokumentów do 15 stycznia (tego samego roku, co rozpoczęcie studiów).

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj