Społeczeństwo

Kochaj i licz

Kochaj i licz: jak młode pary zarządzają swoimi finansami

„Niektóre pary, najczęściej początkujące, dzielą wydatki 50/50, ponieważ chcą być fair w stosunku do siebie”. „Niektóre pary, najczęściej początkujące, dzielą wydatki 50/50, ponieważ chcą być fair w stosunku do siebie”. Marta Frej
Rozmowa z socjolożką Martą Olcoń-Kubicką o tym, jak młodzi zarządzają swoimi finansami.
„Badaliśmy klasę średnią: pary studenckie oraz z wykształceniem wyższym, ze średnim wspólnym dochodem na gospodarstwo domowe 8 tys. zł netto”.PantherMedia „Badaliśmy klasę średnią: pary studenckie oraz z wykształceniem wyższym, ze średnim wspólnym dochodem na gospodarstwo domowe 8 tys. zł netto”.

ŁUKASZ LIPIŃSKI: – Prowadziła pani badania młodych, wielkomiejskich par. Ślub, mieszkanie, narodziny pierwszego dziecka – co było dla nich najważniejszym momentem?
MARTA OLCOŃ-KUBICKA: – Na pierwszym miejscu jest dziecko, potem mieszkanie, na końcu ślub. Zdecydowanie większą różnicę w posługiwaniu się pieniędzmi wprowadzało wspólne dziecko niż ślub.

„Urodzenie dziecka zwiększa przyczepność do podłoża o 100 proc.”, napisała kiedyś Dorota Masłowska.

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019