Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Tęczowy Piątek na nowych zasadach

Tęczowy Piątek Tęczowy Piątek I LO Leszno / Facebook
Nie będzie rejestracji i wysyłania materiałów, nie powstanie lista szkół. Kampania Przeciw Homofobii upraszcza formułę Tęczowego Piątku, aby zwiększyć zasięg akcji.

Strach, samotność, niepewność, niezrozumienie – zna je dobrze każdy młody człowiek, który z jakichś powodów wyróżnia się spośród rówieśników. Szacuje się, że ponad połowa młodzieży LGBT zmaga się z objawami depresji, myślami samobójczymi. Kacper z Gorczyna i Dominik z Bieżunia – o tych 14-latkach było głośno w całej Polsce. Chłopcy, prześladowani z uwagi na swoją orientację seksualną, odebrali sobie życie. Takich tragedii jest więcej. A czasami, aby im zapobiec, wystarczy zwykły, ludzki odruch.

Przeciwnicy akcji namierzają szkoły

Do okazania wsparcia młodzieży zachęca Kampania Przeciw Homofobii, która po raz czwarty inicjuje akcję pod hasłem „Tęczowy Piątek” w polskich szkołach. W zeszłym roku zgłosiło się do niej ponad 200 placówek. Były rejestrowane przez KPH, która wysyłała wszystkim zainteresowanym materiały edukacyjne, plakaty, tęczowe gadżety. O tym, w jaki sposób uczestnicy akcji mówili o tolerancji i równości, decydowali oni sami.

Czytaj także: Odwołaliśmy Tęczowy Piątek

W tym roku jeszcze przed ogłoszeniem czwartej edycji Tęczowego Piątku do szkół trafiły pytania rozsyłane przez instytut Ordo Iuris. Prawnicy organizacji pytali dyrekcje, czy ich placówki brały lub zamierzają wziąć udział w akcji. Jej przeciwnicy próbowali zdobyć listę szkół także od organizatorów Tęczowego Piątku.

W tym roku KPH postanowiło zrezygnować z rejestracji. – Szkoły nie muszą się do nas zgłaszać, a Tęczowy Piątek celebrować może każdy na swój sposób. Wszystkie materiały udostępniliśmy w sieci – mówi Joanna Skonieczna z Kampanii Przeciwko Homofobii.

Jak dodaje, uproszczenie formy akcji ma zachęcić jak najwięcej osób do celebrowania Tęczowego Piątku i okazywania wsparcia młodzieży LGBT. I ułatwić społeczności szkolnej udział w inicjatywie.

Zrób zdjęcie, podziel się historią, okaż wsparcie

25 października Tęczowy Piątek może obchodzić każdy z nas. Najmniejszy gest wsparcia znaczy wiele dla młodzieży LGBT. – Można udostępnić jeden z naszych spotów, napisać kilka słów od siebie, opublikować zdjęcie z tęczową flagą i hasztagiem #TęczowyPiątek. Warto brać przykład z młodych, którzy wykazują się naprawdę dużym zaangażowaniem i pomysłowością – podpowiada Skonieczna.

Do udziału w akcji zachęcają w tym roku także znani i lubiani. Aktor Jacek Poniedziałek, piosenkarka Majka Jeżowska czy prezenterka Małgorzata Rozenek-Majdan w spocie promocyjnym czytają fragmenty poruszających listów napisanych przez młodych gejów i lesbijki.

„Po dwóch latach walczenia ze sobą coś we mnie pękło. Stanąłem na krawędzi okna. Chciałem wyskoczyć. Nie zrobiłem tego, bo gdzieś we mnie jest odwaga, by żyć w zgodzie z sobą” – brzmi jeden z nich. Te słowa napisał chłopak po zeszłorocznym Tęczowym Piątku.

Tacy jak on czekają na wsparcie dorosłych. Często nie znajdują go u swoich rodziców, nauczycieli, pedagogów, psychologów. Tęczowy Piątek to okazja, aby powiedzieć im: „To, kim jesteś, jest OK. Wracaj spokojnie do nauki”.

Czytaj także: Polakom „tęczowa zaraza” niestraszna

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Legendarny Boeing 747 przechodzi do historii

Po ponad półwieczu dominacji na niebie do historii przechodzi Boeing 747, Jumbo Jet. Samolot, który zmienił lotnictwo cywilne. I świat.

Olaf Szewczyk
21.03.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną