Społeczeństwo

Tradycja odpowiedzialności

Społecznie odpowiedzialny Społecznie odpowiedzialny mat. pr.
Wedel z uwagą podchodzi do swoich zobowiązań wynikających z odpowiedzialności producenta, przedsiębiorcy i sąsiada. Zaangażowanie lokalne i wspieranie ważnych społecznie i środowiskowo inicjatyw stanowią kontynuację tradycji zapoczątkowanych przez założycieli kultowego czekoladowego przedsiębiorstwa  rodzinę Wedlów.

Legendarna firma poczuciem odpowiedzialności kieruje się we wszystkich obszarach funkcjonowania, inspirując się również działaniami założycieli. Wedlowie dbali nie tylko o jakość produktów, m.in. osobiście nadzorując proces ich powstawania, ale również odpowiedzialnie zarządzali całym czekoladowym przedsiębiorstwem. Od początku istnienia firmy zyski z produkcji były dystrybuowane pomiędzy właścicieli, pracowników i otoczenie społeczne. Dziś źródłem niezliczonych inspiracji dla firmy jest Jan Wedel, który zasłynął jako filantrop i społecznik, m.in. zapewniając swoim pracownikom stołówkę, przyzakładową przychodnię i przedszkole, a także sekcje sportowe, które zostały obecnie reaktywowane pod historyczną nazwą „KS Rywal”. – Inspirujemy się dobrymi praktykami założycieli firmy. To nasze DNA, z którego jesteśmy dumni i które rozwijamy na miarę obecnych czasów – mówi Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierownik Komunikacji Korporacyjnej firmy Wedel.

Budowa Farmy Wawer w ramach wolontariatu pracowniczegomat. pr.Budowa Farmy Wawer w ramach wolontariatu pracowniczego

Branie odpowiedzialności, również za stan środowiska naturalnego, jest wpisane w wartości organizacyjne Wedla. Firma możliwie minimalizuje swój wpływ na środowisko poprzez stosowanie rozwiązań, które umożliwiają oszczędzanie wody, energii czy ograniczenie zużycia papieru. Równie ważnym obszarem realizowanych działań jest edukacja w formie warsztatów wewnętrznych czy stosowania w przestrzeni biurowej oznaczeń przypominających o ekonawykach. Firma nie tylko realizuje praktyki prośrodowiskowe, ale także wspiera zewnętrzne inicjatywy. Partnerska relacja z lokalnym otoczeniem sprzyja ochronie praskiej przyrody. Do takich inicjatyw należy m.in. projekt „Ogrody Polsko-Niemieckie”, w ramach którego Wedel bierze udział w rewitalizacji obszaru zieleni w Parku Skaryszewskim.

Ule na dachu wedlowskiej fabrykimat. pr.Ule na dachu wedlowskiej fabryki

Odpowiedzialność to także troska o pracowników, którzy są pierwszymi ambasadorami, i umożliwianie im dostępu do akcji specjalnych, np. Dzień Dawcy Szpiku czy listopadowy Movember, dzięki któremu udało się zbudować świadomość badań profilaktycznych u wielu pracujących w Wedlu mężczyzn i zachęcić ich do przebadania się. W wymiarze społecznym, oprócz bogatej oferty benefitów pracowniczych, uwagę zwraca działający od 13 lat program grantowy „Wedel od Serca”, w ramach którego pracownicy firmy osobiście realizują autorskie projekty o charakterze dobroczynnym (do sfinansowanych zostało ponad 150 inicjatyw w całej Polsce. Również dwudziestoletnia współpraca Wedla z Bankiem Żywności SOS w Warszawie to regularne wsparcie dla tej instytucji ze strony firmy. Do ważnych wątków należy także wieloletnie partnerstwo ze Stowarzyszeniem Serduszko dla Dzieci. Jego podopieczni, pochodzący z trudnych środowisk, uczą się podstaw przedsiębiorczości, opiekując się ulami stojącymi na dachu wedlowskiej fabryki. Wedel w ramach wolontariatu pracowniczego wspiera także tworzoną przez Serduszko edukacyjną farmę na Wawrze. Firma przekazuje też wiele swoich produktów w ramach darowizn dla potrzebujących organizacji pożytku publicznego (w tym roku ponad 100).

- Jesteśmy otwarci w relacjach z naszym otoczeniem, dlatego prace nad strategią zrównoważonego rozwoju rozpoczęliśmy od dialogu z interesariuszami, który pozwolił nam zidentyfikować wszystkie istotne dla nich kwestie. Czujemy się odpowiedzialni za problemy współczesnego świata, dlatego chcemy ramię w ramię z interesariuszami naszej firmy odpowiadać na nie angażując siły całej naszej organizacji – podsumowuje Aleksandra Kusz vel Sobczuk ,Kierownik Komunikacji Korporacyjnej firmy Wedel.

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama