Społeczeństwo

Misja niemożliwa

Dziś nikt nie może już mieć wątpliwości, że TVP jest instytucją nie do uratowania. Jak ujawniły media, ostatnią akcję ratunkową przeprowadził w niej Zbigniew Ziobro jeszcze jako minister sprawiedliwości w rządzie PiS, ale i on niestety nie dał rady.

Radio RMF FM doniosło, że w zniszczonym laptopie Ziobry odnaleziono napisane przez niego scenariusze programów telewizyjnych, które miały uatrakcyjnić ramówkę i zwiększyć oglądalność obu programów TVP. Wszystko wskazuje na to, że minister wymyślał je po pracy i nieodpłatnie, traktując to jako działalność misyjną, która w publicznej telewizji od dawna kuleje.

Ci, którzy z materiałem się zapoznali, twierdzą, że teksty były już rozpisane na role, zawierały interesujące dialogi, a niekiedy także sugestie obsadowe. Jednym słowem, były gotowe do grania. Autorskie skrypty minister przekazywał redaktor Patrycji Koteckiej z Programu I, która miała całość reżyserować i kierować na antenę.

Nie wiemy, jak wyglądałaby dziś telewizja publiczna, gdyby doszło do realizacji wszystkich pomysłów scenariuszowych ambitnego ministra, chociaż na podstawie tego, co wielkim nakładem sił i środków zdążyło powstać, możemy to sobie wyobrazić. Powiedzmy szczerze, produkcja ta miała pewne wady, za które nie należy jednak winić autora. Z jego tekstów biła szczerość i pasja, zaś rolę, którą wymyślił dla siebie, zagrał, jak umiał. Niestety często zawodziła reszta obsady, która recytowała swoje kwestie w sposób schematyczny, niektóre fragmenty powtarzała w kółko bez sensu, a wielu występujących sprawiało wrażenie, że w ogóle nie wiedzą, co mówią, w efekcie czego nieprzygotowany widz gubił się i popadał w irytację.

Nic dziwnego, że w tej sytuacji telewizyjna działalność misyjna Zbigniewa Ziobry upadła, a zniechęcony twórca w akcie twórczego szału usiłował zniszczyć zarówno swoje scenariusze, jak i laptopa, na którym je zapisał. Straciła na tym publiczna telewizja (misję oraz twórcę ciekawej publicystyki), straciło państwo (laptopa). A my, widzowie, zostaliśmy na lodzie, razem z gwiazdami.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak pozostać sobą po spektakularnym sukcesie bądź porażce

Jak sobie poradzić z porażką, ale też sukcesem.

Grzegorz Gustaw
08.08.2017
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną