Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Sport

Katar 2022. Czesław Michniewicz ogłosił kadrę. Bez wielkich sensacji

Trener Czesław Michniewicz ogłasza ostateczny skład reprezentacji Polski w piłce nożnej na mistrzostwa świata w Katarze. 10 listopada 2022 r. Trener Czesław Michniewicz ogłasza ostateczny skład reprezentacji Polski w piłce nożnej na mistrzostwa świata w Katarze. 10 listopada 2022 r. Joanna Składanek / Forum
Trener Czesław Michniewicz wybrał ostateczny skład reprezentacji na mistrzostwa świata w Katarze. Uroczyste ogłoszenie nazwisk w fabryce Norblina odbyło się jednak w cieniu skandalu z ochroniarzem zatrudnionym przez PZPN.

Ostateczny skład kadry na Katar jest raczej zgodny z oczekiwaniami. Z listy 47 nazwisk trzeba było zostawić 26. Jeśli są niespodzianki, to umiarkowane. Nie ma mowy o wstrząsie podobnym do tego, który miał miejsce kilkanaście lat temu, gdy z reprezentacji na mistrzostwa świata wypadł Jerzy Dudek.

Duże osłabienie. Kadra bez Modera

Od dawna wiadomo było, że nie ma mowy o skreśleniu Kamila Glika, choć nie wychodzi na boisko nawet we włoskiej drugiej lidze. Selekcjoner nie miał też wątpliwości, stawiając na Grzegorza Krychowiaka. Natomiast brak Mateusza Klicha i Karola Linettego jest tłumaczony właśnie tym, że doświadczeni piłkarze grają mało i słabo. To, że ktoś nie gra, nie jest zresztą argumentem rozstrzygającym w kilku przypadkach. Gdyby tak było, na krótkiej liście nie znalazłby się np. Szymon Żurkowski, przeżywający potężne kłopoty we Fiorentinie. Niewiele lepiej wygląda klubowa sytuacja Jana Bednarka w Aston Villi.

Jeszcze przed wczorajszą prezentacją było wiadomo, że do Kataru nie pojedzie Jakub Moder, który od dawna boryka się z poważną kontuzją. Wielka szkoda, bo były piłkarz Lecha mógł być podporą naszej środkowej linii. Zdrowie nie dopisało też innemu pewniakowi: Jackowi Góralskiemu. Bartosz Kapustka dopiero w ostatnich kilkunastu dniach pokazał, że ciągle myśli o powrocie do gry o najwyższe cele. Wcześniej nie dopisywało zdrowie.

Michniewicz wybiera wszechstronność

Na futbolowej giełdzie rosły szybko akcje młodzieży: Michała Skórasia, Jakuba Kamińskiego, Michała Karbownika, ale także 35-letniego Artura Jędrzejczyka. Tylko Karbownik na mundial nie pojedzie. Powołanie trochę zapomnianego Jędrzejczyka świadczy o obawach związanych z jakością defensywy.

Wśród 26 wybrańców jest tylko trzech piłkarzy z polskich klubów. Właśnie Skóraś, Jędrzejczyk i jeszcze jeden weteran, 34-letni Kamil Grosicki, który po wieloletnich zagranicznych wojażach wrócił do Pogoni Szczecin. To ostatnie nazwisko mimo wszystko trochę zaskakuje, choć w lidze radzi sobie dobrze. Grosicki musi się zmagać z opinią człowieka, którego głównym zadaniem ma być budowanie odpowiedniej atmosfery w zespole.

Studiując listę Michniewicza, można uznać, że za wieloma jego typami stał argument o futbolowej wszechstronności poszczególnych zawodników. Chodziło mu również o to, żeby na poszczególnych pozycjach mieć naturalnych zmienników. Czy to zapewni polskiej kadrze najbardziej choćby umiarkowany sukces? Zobaczymy. Na razie czeka nas jeszcze towarzyskie spotkanie z Chile (16 listopada), a potem wylot do Kataru i mecz z Meksykiem 22 listopada.

Skandal w cieniu reprezentacji

Niestety, nie ma spokoju wokół polskiej kadry. Z publikacji Szymona Jadczaka w Wirtualnej Polsce wynika, że dla PZPN pracuje jako ochroniarz Dominik G., ps. Grucha, oskarżany przez prokuraturę o udział w białostockim gangu. Był jednym z przywódców pseudokibiców Jagiellonii. Zarzuca mu się nawet poglądy faszystowskie. Cezary Kulesza, obecny prezes PZPN, wcześniej właściciel Jagiellonii, przyznaje, że zatrudnienie Dominika G. to jego pomysł, ale nie wiedział o zarzutach obciążających człowieka, którego teraz można oglądać na zdjęciach w pobliżu Roberta Lewandowskiego. Ta sprawa musi mieć swój dalszy ciąg.

Pełny skład mundialowej kadry

Bramkarze: Wojciech Szczęsny, Bartłomiej Drągowski, Łukasz Skorupski

Napastnicy: Robert Lewandowski, Karol Świderski, Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek

Obrońcy: Jan Bednarek, Bartosz Bereszyński, Jakub Kiwior, Kamil Glik, Matty Cash, Robert Gumny, Artur Jędrzejczyk, Mateusz Wieteska, Nicola Zalewski

Pomocnicy: Grzegorz Krychowiak, Piotr Zieliński, Krystian Bielik, Przemysław Frankowski, Kamil Grosicki, Jakub Kamiński, Michał Skóraś, Damian Szymański, Sebastian Szymański, Szymon Żurkowski.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kraj

Sondaż „Polityki”: Jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS. Czy te wyniki dają nadzieję?

Nasz sondaż pokazuje, że pewna grupa elektoratu opozycji tkwi w specyficznym politycznym półśnie: może by i chcieli, aby PiS stracił władzę, ale się przy tym nie upierają. Stale trzeba im wysyłać nowe impulsy, uzmysławiać ekscesy władzy (ostatnio afera wizowa), aby wyrwać ich z przekonania, że „jest tak jak zawsze i lepiej nie będzie”. Natomiast PiS już obudził swoich wyborców-śpiochów.

Mariusz Janicki
20.09.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną