Sport

Znamy kadrę na Euro 2024. Na co liczy Probierz?

Selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej podał skład na mistrzostwa Europy 2024. Selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej podał skład na mistrzostwa Europy 2024. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
Michał Probierz w sumie nie zaskoczył. A właściwie trochę zaskoczył, ale nie nazwiskami wybrańców.

Miał ogłosić nazwiska kadrowiczów wieczorem, a zrobił to przed południem, i to na konferencji golfowej. Podobno nieszczelny był ktoś w PZPN. Tropy prowadzą też do prezesa Cezarego Kuleszy i ekranu jego telefonu, na którym pokazały się nazwiska, a ktoś z refleksem zdążył zrobić fotkę. Całkiem możliwe również, że to selekcjoner postanowił się zabawić.

Komu ustępuje Cash

Lista nazwisk (poniżej) jest bardzo przewidywalna. Już wcześniej wiadomo było, że Matty Cash z Aston Villa zostanie pominięty. Nie załapał się też żaden talent z Ekstraklasy.

Po Cashu jakoś nikt nie płacze, chociaż to dziwne, że facet z pewnym miejscem w składzie silnej drużyny najlepszej ligi Europy został uznany za nieprzydatnego w polskiej kadrze. Oczekiwania były potężne, boiskowa rzeczywistość ostudziła jednak entuzjazm. Tak czy owak, nie wydaje się, żeby Cash ustępował któremukolwiek z powołanych. Być może więc zdecydowały względy pozaboiskowe. Na przykład słaba integracja z kolegami.

Lista Probierza zostanie jeszcze skrócona o dwa, a nawet trzy nazwiska. Bramkarz Oliwier Zych tylko w razie kontuzji któregoś z pozostałej trójki ma szansę na wyjazd do Niemiec.

Kadrę można śmiało nazwać polsko-włoską. Spośród 28 nazwisk (bez Zycha) dziesięć jest związanych z klubami z Italii. Do tego Bartosz Salamon z Lecha pół życia spędził we Włoszech. No ale dziś jest jednym z trzech, którzy zasłużyli na powołanie (przypomnijmy: jeszcze nieostateczne) swoją postawą w naszej lidze. Cała trójka to weterani piłkarskich bojów. Tak samo trzech piłkarzy biega na co dzień po angielskich boiskach.

Na co liczy Probierz

Jedynym nowym nazwiskiem jest Kacper Urbański. 19-letni pomocnik z Bologny jest najmłodszy w tym gronie. Niektórzy widzą w nim talent na miarę Piotra Zielińskiego. Doceniają jego wszechstronność i boiskową inteligencję. Już sama wstępna nominacja zwróci uwagę skautów mocnych klubów.

Urbański jest najmłodszy, młody jest także Nicola Zalewski z Romy, bo 22-letni. Można dodać jeszcze kilku 24-latków. Młodość nie idzie więc szeroką ławą. Selekcjoner najwyraźniej postawił na doświadczenie. Wielu reprezentantów, z Robertem Lewandowskim i Wojciechem Szczęsnym na czele, ma dobrze po trzydziestce. Jeśli to właśnie obecny trener ma przebudować kadrę z myślą o kolejnych wielkich imprezach, to są to wybory zastanawiające.

Na co liczy Probierz? Chyba głównie na to, by nie doszło do kompromitacji. Ma nadzieję, że starzy wyjadacze nie pękną, gdy zobaczą naprzeciwko światowe nazwiska z Francji czy Holandii. Do tego przy odrobinie szczęścia można liczyć na dobry wynik z Austrią. Fajerwerki raczej nas nie czekają. Oby było chociaż solidnie.

Kadra Polski

Bramkarze: Wojciech Szczęsny, Łukasz Skorupski, Marcin Bułka (Oliwier Zych)

Obrońcy: Jakub Kiwior, Paweł Bochniewicz, Paweł Dawidowicz, Bartosz Salamon, Jan Bednarek, Sebastian Walukiewicz, Bartosz Bereszyński, Tymoteusz Puchacz

Pomocnicy: Nicola Zalewski, Przemysław Frankowski, Michał Skóraś, Bartosz Slisz, Taras Romanczuk, Damian Szymański, Jakub Piotrowski, Jakub Moder, Piotr Zieliński, Sebastian Szymański, Kacper Urbański, Kamil Grosicki

Napastnicy: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Adam Buksa, Karol Świderski, Krzysztof Piątek

Kalendarz zajęć na najbliższe tygodnie

2 czerwca: początek zgrupowania w Warszawie
7 czerwca: mecz Polska – Ukraina na PGE Narodowym i podanie ostatecznego składu kadry
10 czerwca: mecz Polska – Turcja na PGE Narodowym
11 czerwca: wylot do Niemiec
16 czerwca: Polska – Holandia
21 czerwca: Polska – Austria
25 czerwca: Francja – Polska

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Czy istnieją miasta idealne? Nowa Huta warunki spełnia. Warto przyjrzeć się jej bliżej

75-lecie Nowej Huty to okazja do rachunku sumienia dla urbanistów, decydentów i deweloperów. A dla nas – do refleksji, gdzie naprawdę chcielibyśmy mieszkać.

Marcin Skrzypek
09.07.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną