Świat

Halo, tu Joe. Do kogo Biden zadzwonił, a do kogo wciąż nie?

Joe Biden rozmawia z prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopez Obradorem, 22 stycznia 2021 r. Joe Biden rozmawia z prezydentem Meksyku Andresem Manuelem Lopez Obradorem, 22 stycznia 2021 r. White House / Zuma Press / Forum
Jak wszyscy prezydenci USA Joe Biden w pierwszych dniach i tygodniach urzędowania zadzwonił do przywódców niektórych państw. Istotne jest także to, kto się telefonu nie doczekał.

Wybór i kolejność telefonów do zagranicznych liderów nie pokrywają się z tym, jakie kraje wyróżnili w ten sposób poprzednicy Bidena w Białym Domu. Nie znaczy to, że to wynik jego osobistych preferencji. Wybór rozmówców nie musi nawet sygnalizować, że polityka nowej administracji będzie zasadniczo różnić się od polityki Donalda Trumpa. O tym, do kogo prezydent zadzwonił, a do kogo jeszcze nie, decydują geopolityka i aktualna sytuacja międzynarodowa, inna dziś niż za rządów Trumpa i Baracka Obamy.

Warte przeczytania

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021